626 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Lea K
Lea K
Tilmeldt:
3. jan 2014
Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 4

Hvalpe & mad Hvalpe & mad

Hej med jer! smiley

Det er simpelthen umuligt for os, at veje vores lille Bella, og dermed afgøre hvor meget hun skal have at spise. På det foder hun får (SPECIFIC™ Puppy Small Breed), står der nemlig kun hvad hunden skal have at spise ud fra dens vægt, og ikke alder.

Vi har prøvet at ligge hende i en skål, og veje hende på en køkkenvægt, men den kan ikke veje hende. Vi har prøvet at veje os selv på en normal vægt, og derefter holde Bella, for at se differencen, men har fået for upræcise resultater. Vi har taget hende med i Maxi Zoo, hvor de har en vægt, men resultatet blev urealistisk. Heldigvis er der kun en uge til, at hun skal til dyrlægen, hvor hun skal blive vejet .

Men indtil da kunne jeg godt tænke mig at høre, om der er nogen af jer, som har erfaring med hvor mange gram mad en standard gravhund på 10-11 uger skal have om dagen? Sekretæren hos dyrlægen tør ikke sige det, så om ikke andet får vi forhåbentlig et godt svar hos dyrlægen på torsdag.


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af spots 400 kr.
  • Fjernet glasvæg 2.500 kr.
  • Opsætning af 3 svæve hylder 950 kr.
  • Hylder, rullegardiner og hyldedele skal nedtages og bortskaffes 2.000 kr.
  • Fix electricity issue 1.000 kr.
  • Samling og montering af garderobeskab 1.191 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvalpe & mad
  • #1   30. jan 2014 Jeg fatter ikke problemet;) giv din hvalp foder 3 gange dagligt, giv den så meget den vil og kan spise;) fjern skålen når hvalpen går væk;) problem løst;)

  • #3   30. jan 2014 Jeg har aldrig nogen sinde vejet foder til mine hunde og jeg har haft mange;) hundene får tilbudt foder to gange dagligt, ser de tykke ud får de lidt mindre, ser de tynde ud lidt mere.
    Hvalpe får en fuld skål 3-4 gange dagligt, den fjernes når de går fra og der fyldes på igen til næste fodring;)


  • #4   30. jan 2014 Enig med de andre. Jeg har heller aldrig vejet af til nogle af mine. Hverken som hvalpe eller som voksne smiley

  • #7   30. jan 2014 Hvis du starter med en lille hvalp så er der aldrig problemer i at fodre efter ædelyst;) mine voksne hunde får en skovlfuld, er de tynde får de mere er de tykke får de mindre;) hvalpe får efter ædelyst i starten, reguleres efter tykkelse senere når det er nødvendigt;)

  • #10   30. jan 2014 Opdrætter har vel vejledt i fodring...

  • Lea K
    Lea K Tilmeldt:
    jan 2014

    Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 4
    #11   30. jan 2014 Først og fremmest er overvægt jo en problematik for gravhunde, og vi har derfor været nervøse for, bare at lade hende spise løs.

    Jeg synes det er lidt svært at se om en hvalp er overvægtig, da de jo skal være godt i stand, men tynd er hun i hvert fald ikke. Min egen vurdering er, at hun er som hun skal være.

    Til Malene: Nej. Det var opdrætters første og eneste kuld, og han havde fodret alle hvalpene af en stor skål, hvortil der var fri tilgængelighed. Så han havde ingen råd til fodring.


Kommentér på:
Hvalpe & mad

Annonce