1.230 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 15 Svar

Erfaring med terapi dækken Erfaring med terapi dækken

Jeg har overvejet at købe et Back on Track netdækken/fleecedækken til min hund til før og efter agility træning for hans muskler.
Efter en google søgning kan jeg se der findes flere forskellige terapi dækkener til hunde. Weatherbeeta har også en terapi dækken med noget keramisk stof.

Hvad har i af erfaring med terapi dækkener, og er der et mærke i kan anbefale ? smiley
Jeg har haft en masse BOT til min hest, og der var jeg virkelig glad for mærket, men det kan være der er noget andet der er bedre til hunde, også i forhold til pasform smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lampe 500 kr.
  • Montering af 75' og 55' tv'er. Beslag, skruer og ravplugs haves. Væggen er af beton 1.400 kr.
  • Hænge 3 ferm Living hylder op og et stort maleri 600 kr.
  • Hjælp til diverse have arbejde. Fejning af blade, fjern ukrudt, kør jord ind, oprydning 1.000 kr.
  • Gardinstang i soveværelset 600 kr.
  • Spartling af vinduer indendørs 3.900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Erfaring med terapi dækken
  • #1   10. nov 2020 Jeg har net-, fleece-, vinter-, regn- og køledækken til schæferen fra BOT, og corgien har fleece-, vinter- og køledækken.

    Jeg elsker BOT, og har også selv en masse af deres ting. Der kan være noget med hullet til halen, hvis man har en hund med højt ansat hale, og der kan være noget med pasformen. På mine passer de dog rigtig fint.


  • #2   10. nov 2020 Michelle, hvad str skal du bruge?
    Jeg har et til at ligge fre min gamle Malle og et fra pincheren, hvis de passer kunne du prøve dem og se om de passer til din hund.
    Jeg synes nemlig, at de har en eldndig pasform, speciel til han hunde.


  • #3   10. nov 2020 Hvad er forskellen på fleecen og netdækkenet? det har jeg lidt svært ved at gennemskue - er effekten bedre i netdækkenet eller? smiley

    Anni Charlie er en str 30-33 cm. Har nemlig godt hørt det med at de har en dårlig pasform, så derfor jeg er lidt i tvivl om det er det rigtige mærke smiley


  • #4   10. nov 2020 Michelle, det var ærgerligt, det ene bliver for lille og det andet meget for stor.

  • #5   10. nov 2020 Jeg har BOT vinter dækkenet, her sidder det rigtig godt på min ridgeback, vi er rigtig glade for det smiley

    Jeg har også Fir-tech dækkenet, virker ligeså godt, dog for småt nu til Sam og fåes ikke større.

    https://dyrenesnetto.dk/?product=fir-tech-healing-daekken-til-hund-sort-catago


  • #6   11. nov 2020 Fleecedækkenet er fleece, og netdækkenet er mesh, altså ret tyndt stof. Der er lidt varme i fleecedækkenet, og ingen varme i netdækkenet.

  • #7   11. nov 2020 Anni - Hvilken str. er dit fra Pincheren? Og hvilket slags er det?
    Jeg synes også de har elendig pasform, men bruger dem til når hundene er i ro i f.eks. bilen.


  • #9   11. nov 2020 Rikke, der står 23 i den
    Det er den forede model med lynlås til halen.


    profilbillede
  • #10   11. nov 2020 Ah ok. Det bliver alligevel for småt smiley


  • #11   11. nov 2020 Taliban brugte normal en str 25 og kunne passe den.

  • #12   11. nov 2020 Rikke, hvad str skal du bruge?
    Jeg har Hurta heldragter til at ligge og Hurta Extream Warmer, som er meget brdre end back on track


  • #13   11. nov 2020 Jeg kunne bruge et Fleece eller netdækken fra BOT i 25 og 27. Jeg bruger udelukkende BOT ved transport faktisk.
    Hurtta er klart et bedre dækken til anden brug, men Zucana ligger lige imellem 2 str., så det mærke duer ikke til hende. Ikke de nye modeller i hvert fald. Jeg har et ældre dækken, som hun lige passer. Jeg satser på at Kiza bliver lidt større end Zucana, for jeg har nærmest en hel kollektion af nye Hurtta liggende i skuffen smiley


  • #14   12. nov 2020 Tak for hjælpen!
    Vi har idag været ude at prøve en masse dækkener. Hvor valget blev BOT fleecedækken der sad overraskende godt på ham smiley
    Så håber jeg bare det har den ønskede effekt smiley


    profilbillede
  • #15   12. nov 2020 Ingen erfaring herfra, men kom endelig med update på om det fungere for ham, det kunne jo være teemo også kunne få glæde af sådan et smiley

    Anni den der extreme warmer hvilken størrelse er det og er det måske en du kunne finde på at sælge? smiley


  • #16   12. nov 2020 My, det er en str 25, ryglængden kan reguleres fra 20 til 25 cm og det grå

Kommentér på:
Erfaring med terapi dækken

Annonce