Ædeflip efter håndskåret Ædeflip efter håndskåret
Nova får nogle underlige ædeflip efter hun har fået håndskåret, først troede jeg kun det var kallun, men det er generelt ved håndskåret kød (jeg køber de der 1 og 2 kgs poser ved rigtig hundemad)
Hun begynder at gå og sige sådan nogle underlige synke-lyde, som om der er et eller andet hun ikke kan synke og så begynder hun ellers at æde alt hvad der kan passere gennem hendes hals, om det er sokker, vaskeklude, legetøj, gnaverfoder, eller pelstotter hun graver frem et eller andet sted, ja nogen gange tror jeg næsten hun er halv støvsuger!..
Det kommer i perioder i løbet af aften/nat/dag og det bliver ved indtil hun bliver fodret igen dagen efter.. Har hun fastedag, så bliver det også ved på 2. døgn..
Nogen af jer der har oplevet lignende?
Jeg kan nogenlunde dysse det ned med yoghurt eller havregryn med vand, men det hjælper kun på det aktuelle anfald, efter et par timer kommer det igen..
Nogen idé til hvad det kan være?
jan 2010
Følger: 47 Følgere: 46 Hunde: 6 Emner: 511 Svar: 4.063
mar 2009
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 22 Svar: 475
okt 2007
Følger: 7 Følgere: 7 Hunde: 1 Emner: 50 Svar: 768
jan 2009
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 3 Emner: 88 Svar: 493
Christa - det prøver jeg også så vidt muligt. men vores kødpusher havde ikke mere.. Det er også bare lidt ærgerligt, for de 2kg's poser er billigere en 500g pakkerne i længden.. men jeg kunne måske blende det til hende..
Men du har ret i hun sluger sin mad, når hun får halse bliver de også bare slugt, jeg har tit tænkt på om de store kalkunhalse ikke kunne sidde fast..
mar 2009
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 22 Svar: 475
Jeg handler hos en der er forhandler her: http://www.kragborg-raafoder.dk/index.php/forhandlerliste
Du kan jo se om der er nogen i nærheden af dig.
Der er kommet n ejer i maj måned i år,og han laver super lækre produkter, og det hele er dansk på nær lammeribben
maj 2008
Følger: 23 Følgere: 24 Hunde: 5 Emner: 9 Svar: 152
Er hendes mavesyre nede på en PH på 1-2, så den kan fordøje ben, brusk mm ? Hvordan er hendes afføring ? Ellers skal du prøve med de mere finthakkede pakninger. De kan fås lidt billigere, hvis du f.eks. bestiller en 14 kilos kasse på nettet - det har jeg selv gjort og det fungerer fint, bliver bragt til døren.
okt 2007
Følger: 7 Følgere: 7 Hunde: 1 Emner: 50 Svar: 768
jan 2009
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 3 Emner: 88 Svar: 493
*Trine* -Det har jeg også tænkt, det er bare hver gang det er håndskåret, aldrig ved ben eller noget andet..
Lotte og Christina - Denne gang har hun været på barf i næsten 4 uger nu, men før det var hun på det fra hun fyldte 1år til 2½, det sidste halve år har vi så prøvet med forskelligt tørfoder, men bortset fra mavegenerne fungere hun bedre på barf..
men jo der har været mange mavegener det var derfor vi stoppede, til sidst havde hun næsten kronisk blæverbæ, og så var der jo det omtalte problem med gylpelydene ved håndskåret, og det sidstnævnte har været problem hele de 1½år hun var på det sidst..
Denne gang har vi så besluttet helt at udelade oksekød, og siden den første uge på kallun har der intet været med konsistensen på hendes afføring.. slf er det lidt hårdt efter ben og lettere lind ved indmad, men i det store hele fungere det hele bedre indtil videre..
Bortset fra når hun får håndskåret..
maj 2008
Følger: 23 Følgere: 24 Hunde: 5 Emner: 9 Svar: 152
jan 2009
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 3 Emner: 88 Svar: 493
Ædeflip efter håndskåret
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside