448 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

Jeg er ingen supermand.. Jeg er ingen supermand..

Kender I det? Jeg sidder her med en følelse af jeg svigter alt og alle omkring mig for tiden.. Jeg har sagt til Thomas at Stella blir hos mig, at hun ikke skal flytte, jeg ville sagtens kunne klare at træne hende, Money, have sønnen og knokle som en hest 40 timer om ugen osv osv.. Ingen problemer! Men, så i fredags røg vi bare tilbage til stenalderen med Stella.. Da jeg kom hjem efter kun 6 timers job, havde hun spist et stort hul i væggen, spist nogle træpinde som sidder inde i væggen, alt hvad der havde ligget på køkkenbordet var nu på gulvet og splittet ad.. smiley Kender I det? Det gik så godt fremad med hende, hun var blevet så go til at være alene hjemme, vi har trænet hele ugen og længe før det. Torsdag var de alene i 7 timer, der var intet ødelagt, men der havde de også været ude i 2 timer, men jeg får da ikke tiden til at gå med hende 2 timer hver morgen inden jeg skal på job.... smiley Jeg har aftalt hundetræning med Kisser, at hun kommer hjem til mig efter et par gange træning, så hun kunne komme med ideer til hvordan Stella skal lære at være alene hjemme osv. Men, nu hvor væggene er begyndt at ryge, der er huller i trægulvet efter hende, ja så tror jeg altså at jeg opgiver. smiley Jeg kan ikke have sådan en tornado med i lejligheden.. Jeg tænker både på hunden men såsandeligt også på min pengepung! Her hjemme i huset har hun ædelagt for ca 40.000 kr indtil videre og så kommer gulv og væg oveni nu...

Hvad skal jeg gøre?? Stella blir et år om et par dage, og hun har kunne være alene hjemme, vi har trænet alene hjemme træning med hende, tvivler bare på vi kan aktiverer hende det hun skal.

Hvis jeg kunne, så fandt jeg et hjem til hende, hvor hun kunne være alenehund, og måske sjældent skulle være alene hjemme, men tvivler på disse hjem hænger på træerne. smiley


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hjælp til rep af kanttråd til robot plæneklipper 600 kr.
  • Opsætning af håndvaskamatur 500 kr.
  • Find fejl11 på opvaskemaskine 250 kr.
  • VVS-installatører 1.950 kr.
  • Installation af nyt tv 500 kr.
  • Handyman til opsætning af brusesæt 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Jeg er ingen supermand..
  • #1   20. jan 2008 hvis du ikk føler du kan give hende det hun skal.. så prøv at få hende omplaceret... jeg ville slev have det dårligt med at skulle gøre det, men når du først har opgivet er tiden inde

  • #2   20. jan 2008 Hvis du har Kisser med i forløbet,så prøv at kontakte hende og hør hvad hun siger til det smiley

    Men kan godt forstå at du er ved at give op.. det er rigtig mange ting,at skulle overkomme på en gang..

    Husk på dig selv og din søn først og fremmest..


  • #3   20. jan 2008 Altså.. hvis du har opgivet er den jo sådan set "nem" nok.. nemlig at finde et andet hjem til hende.. Hvis ikke - har du snakket med Kisser siden - og hvad siger hun?



  • #4   20. jan 2008 Gøt hvem: Jeg ville jo gerne kunne give hende hvad hun skal bruge, og jeg vil så gerne prøve, men hvis hun kræver 2 timers motion om morgenen for at kunne være alene i 8 timer, så har jeg et problem!

    Stine : Ja jeg må lige prøve at sende hende en mail..


  • #5   20. jan 2008 uha kan godt forstå du er ved at give op det tror jeg sku jeg havde gjort!!! men jeg har aldrig været i situationen så det er lidt svært og sætte sig ind i nok. men 40000 og hun bider væggene i stykker!! Ja man kan da tvivle på om det er til at rette op på nu, eller hun skal i et hjem hvor hun ikke er alene hjemme... ville have været grædefærdig

  • #6   20. jan 2008 Den er ikke nem!!

    Men vil sige som de andre, hvis du har "opgivet", ville det måske være bedst for alle parter, at finde hende et nyt hjem.

    Men synes bare du skal melde 100% rent ud til kommende ejer.
    Har læst din annonce, kan da godt læse, at hun ikke kan være alene hjemme.......men synes du skal melde helt rent ud, hvordan det forholder sig. Mest for hundens skyld!!!

    Pøj pøj med det hele


  • #7   20. jan 2008 Elena da jeg skrev annoncen kunne hun klare de 4 timer der er beskrevet.. Hvad der har væltet hende til hun nu går helt amok igen, aner jeg ikke..

    Vi har overvejet at aflive hende, for at give hende fred, og ingen andre der skal udsættes for det og så forhindre at hun ender som boksepude for en sindforvirret person som ikke kan tackle det.


Kommentér på:
Jeg er ingen supermand..

Annonce