1.019 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Svar

Når man kender sin hund godt / at følge mavefornemmelsen Når man kender sin hund godt / at følge mavefornemmelsen

My kom ud af løbetiden for ca. 1 måned siden. For 2 uger siden var jeg ved dyrlægen fordi My slikkede sig meget i begge huller bagi..

Hun var tydeligt generet og fik derfor tømt analkirtler hos dyrlægen, men slikkeriet på kønsorganet kunne skyldes at hun var ved at blive falsk drægtig. My var også lidt mere rolig end normalt. Temperatur, adfærd og tilstand var ellers ok. Dyrlægen mærker på maven, primært for at se om My reagere på det.
Der var tale om livmoderbetændelse, men at det ville være for tidligt at konstatere, også ved scanning.
Det ville også undre dem, når hun er så ung (1 år og 9 måneder).
Vi tager hjem med My.

Slikkeriet fortsætter, men My spiser, drikker, er aktiv udenfor, træner og går ture som normalt - dog mere rolig indenfor. Jeg bliver ved med at sige, at hun opføre sig underligt, at jeg tror, at der er noget galt fx livmoderbetændelse.. Men da jeg også godt ved, at jeg selv er lidt hysterisk (?) angående mine hunde, så prøver jeg at tage det stille og roligt, og "se tiden an".

De sidste par dage reagere My ikke ret meget på kattene (hun plejer at jage dem), hun putter rigtig meget, reagere sjældent på at de andre hunde leger (hun kan ikke se på andre hunde lege, uden at blande sig), men vil gerne gå ture, lege, løbe og træne udenfor. Hilser gladeligt på diverse mennesker og hunde.

Igår og idag vil hun ikke spise sine kedelig hundepiller, hvilket er meget unormalt for My! Hun æder ALT og vil ikke dele med nogen. I formiddags lod hun vores anden tæve Paya spise My's tørkost, hvilket aldrig er sket før. Jeg beslutter derfor at få hende tjekket igen, hvor hun reagere en lille smule når dyrlægen mærker på maven, men temperaturen er fin og der er ingen udflåd at se. Hun har drukket, spist og været fin aktiv de sidste mange dage, pånær de sidste to dage.
Jeg siger, at jeg gerne vil have hende scannet for at være sikker, og det gør vi så. På scanningen var det tydeligt for dyrlægerne at se, at der var noget galt. Livmoderen var noget større end den skulle være (= betændelse)

Så imorgen skal My steriliseres. 2 måneder før planlagt...

(My til venstre og Paya til højre. Paya skal iøvrigt i røntgen på fredag, fordi kiropraktoren mener, at hun kan have gigt i ryggen smiley )


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rens Terrasse+ olie 7.000 kr.
  • Se på strøm til komfur - flytte ledning til ny gruppe? 2.000 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 870 kr.
  • Spørgsmål 400 kr.
  • Tømrer skotrende 2.599 kr.
  • Elektriker 850 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Når man kender sin hund godt / at følge mavefornemmelsen
  • #1   1. aug 2017 Hvor er det heldigt, at My bor hos dig smiley smiley smiley

  • #2   1. aug 2017 Godt at du reagerede !! God bedring til den lille My smiley

  • #4   2. aug 2017 Tak skal i have smiley

  • #6   2. aug 2017 Det har du ret i. smiley
    Så spare jeg lidt penge, som kan bruges på Payas undersøgelse. smiley


  • #7   2. aug 2017 Puha, det var da godt, du fik reageret.
    Sådan en lukket livmoderbetændelse er noget rigtig grimt skidt, eller kan i hvert fald blive det, hvis den ikke opdages i tide. Og ofte har dyrlægerne netop udgangspunktet, at det nok ikke er livmoderbetændelse, når tæven er så ung.

    Så pøj pøj med operation og røntgen.


  • #8   2. aug 2017 Godt du fulgte din mavefornemmelse og god bedring til My. Jeg har selv nær mistet en tæve til livmoderbetændelse. Hun havde overhovedet ingen symptomer (opførte sig normalt, spiste, drak, ville lege, træne osv) før hun pludselig på ½ time gik fra normal til apatisk og ukontaktbar og tydeligt i store smerter. Tog babu babu til vagtdyrlæge, der lynhurtigt konstaterede at det var livmoderbetændelse og operede akut. Bagefter tænker man selvfølgelig med gru på at man må have overset et eller andet, men iflg vagtdyrlægen var den slags forløb noget de så engang imellem smiley Havde jeg set tiden an bare et par timer så var min hund død smiley
    Min hund var 1½ år da det skete.


  • #10   2. aug 2017 Tak skal I have. smiley

    Mette, sikke en oplevelse! Vi kender godt det med at se tilbage og genoverveje eventuelle symptomer, men ikke i så akutte tilfælde.. Pga. vores hundes knæoperationer er jeg bare blevet SÅ opmærksom på adfærd, at de mindste ændringer får mig til at tænke, hvad grunden kan være. Ikke fordi jeg styrter til dyrlægen konstant, men jeg tænker altid en ekstra gang over, hvorfor mine hunde lige gjorde "det", er stoppet med "det" osv.

    Glæder mig bare til at vi kan hente hende igen. smiley


  • #12   2. aug 2017 Det er Paya, der muligvis har gigt. Hun bliver 3 år til oktober, så hun er ung. smiley

    Hun har haft ondt det samme sted hver gang vi har været ved kiropraktor de sidste mange gange. Ikke noget jeg har lagt mærke til som sådan, men kiropraktoren kunne jo se det i journalen. Så han anbefalede en tur i røntgen.


  • #13   3. aug 2017 My har det godt. smiley
    Hun er ikke så glad for bodystockingen, så den tager vi af, når hun er under opsyn. Generelt hader hun at have "tøj" på, så det bruger vi kun når det ikke er forsvarligt at lade hende rende rundt uden.

    Hun er allerede klar på at jage kaniner, så 10 dage med snor på, både på gå turene og i haven..


    profilbillede
  • #15   3. aug 2017 Dejligt at operationen gik godt smiley Hun bliver vist ikke nem at holde i ro smiley smiley

Kommentér på:
Når man kender sin hund godt / at følge mavefornemmelsen

Annonce