Problemer med zimba Problemer med zimba
ja hvor skal jeg starte jeg har min hund og han er lidt over 1 år, han bliver ved med at gø og jeg har prøvet alt syntes jeg.
han begynder ligeså snart vi ikke lige nusser ham eller har hans opmærksomhed så er han der. han stiller sig næsten helt hen til os også gøer og knurre han af os.Jeg går ture med ham men det hjælper ikke. jeg leger med ham det hjælper hellere ikke. har prøvet at give ham et kødben så er han lige stille et stykke tid også starter han igen om natten går han også helt amok
håber der er nogen råd kan slet ik finde ro pga ham og det er blevet så slemt at jeg overvejer om det er mig den er galt med og om han skal sælges og det er det sidste jeg ønsker.
håber der er nogen råd eller nogen som har prøvet det samme
jun 2006
Følger: 4 Følgere: 68 Hunde: 5 Emner: 907 Svar: 17.422
Det er dig der bestemmer hvornår der skal være kontakt.
Ignorer hans gøen
feb 2006
Følger: 16 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 38 Svar: 176
nov 2005
Følger: 82 Følgere: 76 Hunde: 1 Emner: 1.155 Svar: 19.276
Vi brugte den kun et par gange og siden gøer han stort set ikke hjemme...
jun 2006
Følger: 4 Følgere: 68 Hunde: 5 Emner: 907 Svar: 17.422
feb 2006
Følger: 18 Følgere: 28 Emner: 123 Svar: 5.518
Jeg siger ligesom Alex: ignorér ham.. Det kan tage lang tid, og megen gøen førend han får vendt den negative adfærd. Og så maaaasser af ros og ommræksomhed og sjove lege når han stopper med at gø. Hvis han så begynder igen, så er det igen at ignorere..
jun 2006
Følger: 15 Følgere: 13 Hunde: 2 Emner: 119 Svar: 1.802
Så skal han nok hurtigt lære det.
I kan med fordel bruge "NEJ-øvelsen" først, hvor du har en godbid i hånden, viser ham den liiiige uden for snuden af ham, men hvis han prøve at ta den, så er det NEJ med lidt vred stemme. Og hånden lukker sig om godbidden
Efter et par "nej´er" siger du JA med rigtig dejlig glad stemme og lader ham ta godbidden.
Så lærer han at NEJ betyder, at han skal stoppe det, som han er igang med.
Hvis du ikke så "Det er mig eller hunden" sidste tirsdag, så drøn lige ind på SPUTNIK og gense det afsnit, for det er lige noget for jer!!!
nov 2005
Følger: 82 Følgere: 76 Hunde: 1 Emner: 1.155 Svar: 19.276
Min vuf er en gøende race og da vi har tætte naboer sku der fra starten sættes ind...
Alarmen blev placeret, der hvor Sakki opholdt sig og så ku jeg selv fra min seng om natten, gi lyd, som han ikk brøds sig om...
Er måske lidt kluntet skrevet, har lidt travlt, men els skriv i min profil... SS
jun 2006
Følger: 4 Følgere: 68 Hunde: 5 Emner: 907 Svar: 17.422
Virker nok bedst på en ung hund.
Dess ved godt at dørklokken er lig med gæster... også hvis lyden kommer fra fjernsynet
jun 2006
Følger: 15 Følgere: 13 Hunde: 2 Emner: 119 Svar: 1.802
Prøv at smide en håndfuld tørkost på jeres plæne og lad Zimba lede efter dem.
DET kan gøre enhver hund dejlig træt og tilpas!!! Når snuden blir brugt, så er det noget, der tager noget energi!!!
nov 2005
Følger: 82 Følgere: 76 Hunde: 1 Emner: 1.155 Svar: 19.276
Vi har det strålende med naboer....har haft Sakki i et år....naboerne sir de aldrig hører ham....ss
sep 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 2 Emner: 9 Svar: 439
dec 2005
Følger: 30 Følgere: 29 Hunde: 3 Emner: 81 Svar: 2.516
apr 2005
Følger: 1 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 71 Svar: 836
bruger i tid på hende - udover gåture?
http://www.grosserguiden.dk/Ny_hvalp_i_huset/Hvalpens_forste_dage/Renlighed/Gode_vaner___darlige_vaner/Sikkerheden_i_hjemmet/nar_hunden_bider_i_ting.html
godt nok er øvelserne til en hund som bider i ting. Men synes øvelserne også vil være gode i jeres tilfælde. sørg for at træne med hende, kontaktøvelser, problemløsning og gerne lad hende arbejde for føden., lad hende bruge næsen og søge efter mad og genstande. så skal hun nok falde i søvn den lille myre, og glemme at gø
feb 2006
Følger: 16 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 38 Svar: 176
jul 2006
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 2 Emner: 5 Svar: 236
Du har jo en intelligent lille hunderace, som skal have masser af opgaver i hverdagen, de elsker jo at arbejde. Jeg synes du skal lave en masse næsearbejde med ham og en masse problemløsningsopgaver.
Samtidig med at du giver din lille hund en masse næsearbejde og opgaveløsning, så kan du bruge det jeg kalder "timeout"
Når han gør siger du NEJ en gang. (Han skal kende betydningen af ordet nej) Virker det ikke tager du stille og roligt hunden og sætter den i et andet rum. Når han er stille lukker du ham ud og roser med rolig stemme.
Jeg har anbefalet det til flere og er man konsekvent, er det ikke mange gange hunden skal sættes ud, før den fatter budskabet. Du må bare ikke lave det til en fangeleg mellem dig og hunden, altid rolige bevægelser og lad være med at sige noget.
Problemer med zimba