Bodil siger sjove lyde! :-) Bodil siger sjove lyde! :-)
Hej HG.
Bodil er begyndt at sige nogle underlige lyde ind i mellem, og jeg kan ikke finde ud af hvorfor - altså hvad de kommer af. Det virker slet ikke farligt og hun er slet ikke mærket af det, så jeg er ikke bekymret, bare nysgerrig.
Hun er jo fansk bulldog, så der kan vel være mange anatomiske forklaringer, også nogle jeg ikke ved særligt meget om eller har hørt om før.
Hvis man skal forklare lyden, kommer den inde fra svælget, jeg synes det lyder som om den opstår i ganen på hende. Og så lyder det lidt som om hun har stoppet næse og besvær med at trække vejret - eller som hvis I prøver at åbne munden og trække vejret ind gennem næsen (altså så luften kommer fra munden op i næsen (ej det er svært at forklare!!) ha ha
Som regel er det kun 1 eller 2 åndedrag, hvor lyden kommer, men vi har også prøvet 1 gang, at det nærmest var et anfald. (sådan 4-5 gange lige efter hinanden!)
Jeg har læst om reverse sneezing, men synes ikke umiddelbart det lyder, som de beskrivelser jeg har fundet af det - men det kan vel også lyde på mange måder...
Det er nok vigtigt at sige, at hun ellers SLET ikke lyder, som kortsnudede racer ellers kan lyde, ifb. alm. vejrtrækning, heller ikke når hun sover/er forpustet.
Hun har HELT alm. vejrtrækning, som ikke larmer mere end vores egen. Self. kan hun snorke ind i mellem når hun lige ligger på en bestemt måde og sover - men hun døjer bestemt ikke med besværet vejrtrækning generelt.
dec 2008
Følger: 20 Følgere: 55 Hunde: 2 Annoncer: 9 Emner: 224 Svar: 10.257
aug 2008
Følger: 28 Følgere: 33 Hunde: 3 Emner: 21 Svar: 1.084
sep 2014
Følger: 6 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 20 Svar: 579
Såvidt jeg kan læse mig til er det ikke farligt... men man skal 'holde' øje med om det tiltager, da nogle andre sygdommes symptomer har et vist overlap med det
dec 2008
Følger: 20 Følgere: 55 Hunde: 2 Annoncer: 9 Emner: 224 Svar: 10.257
aug 2008
Følger: 28 Følgere: 33 Hunde: 3 Emner: 21 Svar: 1.084
maj 2008
Følger: 23 Følgere: 21 Hunde: 3 Emner: 109 Svar: 813
nov 2005
Følger: 4 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 26 Svar: 1.775
ikke noget farligt - man kan holde dem for snuden et øjeblik så går det væk
sep 2014
Følger: 6 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 20 Svar: 579
Bodil siger sjove lyde! :-)