582 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

hundesyge forsikring (del 2 - update) hundesyge forsikring (del 2 - update)

den 11. sep oprettet jeg et indlæg om hvordan min forsikring sådan uden vider hævede min selvrisiko fra 693 kr til 2079 kr på min hundesygeforsikring fordi Nicki har været meget syg.

http://www.hundegalleri.dk/html/for_messageDetail.asp?Msg_ID=420837

Nu vil jeg give en lille update på indlægget.
Jeg kontaktede mit forsikrings selskab via mail (det var jeg blevet anbefalet så jeg havde tingene sort på hvidt). der gik over en uge og jeg hørte intet fra dem... hmmmm dårlig stil tænkte jeg.
Jeg tænkte jeg ville kontakte dem igen når jeg kom fra ferie. men mens jeg havde været afsted havde de ringet til mig.
Jeg kontaktede dem så i fredags da jeg var kommet hjem og fik faktisk en lang og fornuftig snak med dem.
Hun sagde at i deres betingelse stod der at de gerne måtte ændre eller opsige aftalen med god varsel......( det havde min veninde som er jurist så også allerede fortalt mig at de gerne må ). men jeg sagde nu til hende at jeg synes nu det var en meget stor stigning alligevel og at jeg var lidt uforstående overfor det.. stigningen var jo ligesom på 200%.
Hun kunne godt forstå mig men sagde så at de jo også skulle ha en forretning til at kører rundt.
Nå, men som sagt var samtalen meget behagelig og vi kom faktisk frem til et kompromi der hed 100% i stedet for 200%, så nu er min selvrisiko 1386 kr i stedet for 2079 kr, hvilket jo er noget bedre en først antaget.

Så til andre der måtte komme i den situation, forsøg at gør noget ved det, det kan godt betale sige i ny og næ smiley

God weekend til alle

Bolette


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sætte spejl og hylde op 400 kr.
  • Rengøring af hus 1.100 kr.
  • Ophængning af fladskærmstv og stort spejl 900 kr.
  • Ophæng af spejl med lys 500 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 1.200 kr.
  • Blikkenslager 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  hundesyge forsikring (del 2 - update)
Kommentér på:
hundesyge forsikring (del 2 - update)

Annonce