777 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 33 Svar

Puppy Mill eller top breeder world wide? Puppy Mill eller top breeder world wide?

Jeg er blevet medlem af et amerikansk riesen schnauzer forum på facebook. Lidt af en øjenåbner på MANGE punkter...

Men én af de ting, jeg har lagt mærke til, er, at enormt mange af medlemernes hunde kommer fra Kennel Skansen. Den her kennel anbefales hele tiden, og det virker lidt som om, at hvis man skal have en giant, så skal man have den derfra, ellers "dur den ikke".

Her til aften har jeg så været inde på deres hjemmeside: http://www.skansen.com/index.html


De avler alle str. og virkelig mange af farverne af schnauzerne, de har forskellige priser på hvalpene alt efter hvad man ønsker, de laver "kun" fire kuld mellem schnauzere om året, så man skal skrive sig op, hvis det er en mellem, man vil have. De har været igang som kennel siden 1950 - jeg tænker lidt, wow, det er meget arbejde med så mange for ældre mennesker? Eller hvad?
De skriver også, de er top breeders, de har utallige champions på CV'et, omend at jeg synes hundene på mange af billederne er deciderede grimme, så kan det jo have noget at gøre med forskel i standarderne i de to lande, hundene ser jo sunde nok ud. Og vigtigst af alt; "folk" - og dem er der mange af - roser dem til skyerne, ingen taler dårligt om dem, og enormt mange har hund derfra.

Og ja, nu vil jeg bare høre, hvad I siger, når I ser den her hjemmeside og de forskellige undersider? Puppy mill eller top breeder?


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rens Terrasse+ olie 7.000 kr.
  • Se på strøm til komfur - flytte ledning til ny gruppe? 2.000 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 870 kr.
  • Spørgsmål 400 kr.
  • Tømrer skotrende 2.599 kr.
  • Elektriker 850 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Puppy Mill eller top breeder world wide?
  • #1   10. apr 2017 Jeg skriger allerede indeni ved "Several litters available".

  • #2   10. apr 2017 De har cirka 60 hunde, 30-40 giants, 10 standard og 10 minis, så der er helt sikkert mange kuld om året..

    Jeg synes bare det er vildt interessant, at det her faktisk er et meget anderkendt, værdsat sted, hvor det i Dk muligvis (det er så det jeg spørger jer om) ville blive stemplet som et rædselsfuldt sted..


  • #3   10. apr 2017 Lister over deres champions gennem de sidste lidt over 60 år: http://www.skansen.com/hall-of-champions.html

  • #4   10. apr 2017 Altså... jeg ville ikke købe fra sådan et sted.

  • #5   10. apr 2017 De har 8 personer, fuld tid, til 30-40 vovser. Det er 5-6 hunde pr. person, hvilket vel svarer fint til hvad en mand og kone med et kuld hvalpe til sammen ville have ansvar for.

    Det lyder umiddelbart ikke alarmerende, når det er i kombination med fine anbefalinger og mange priser?


  • #6   10. apr 2017 # 2
    Ah, ja, ser jeg lige. Jeg læste det som 30-40 i alt.


  • #7   10. apr 2017 Tja.. Jeg sad og læste en artikel, som var skrevet om stedet, igen voldsomt rosende, det virker som om stedet er bygget op som et stutteri. De beskriver hvordan man, når man kører ned til stedet, på et tidspunkt skal køre til venstre, for at komme ned til kennelen, kørte man til højre, ville man komme til hovedbygningen.
    Det er altså et ret stort sted, hundene går sammen i mindre flokke i store indhegninger, der er som sagt ansatte, omend måske ikke så mange, som man kunne håbe, og umiddelbart er det et rigtig flot og fint sted.
    MEN det fortæller jo også, at menneskene bor ret langt fra hundene, at hundene bor i indhegninger ligesom heste på en måde, giver selvfølgelig motion, men giver det nærvær?

    Opvejer 1000 champions på 60 år, at hundene ikke har den store menneskekontakt?

    Er det uetisk at have så forskellige priser på hvalpene alt efter hvor udstillingsegnet den er?


  • #8   10. apr 2017 60 hunde? Hvor mange af dem har mon et værdigt, indholdsrigt hundeliv??

  • #9   10. apr 2017 Hvis der er ansatte nok til at tage sig ordentligt af det store antal hunde, er det vel ok.

    Mit største problem, når jeg ser steder med mange hunde, er ikke at der er tale om kommerciel hundeavl, det kan jeg sagtens leve med. Derimod er mit største problem, at der sjældent er folk nok til antallet af hunde, og at hundene dermed ikke får hverken motion og aktivering eller for den sags skyld, helst basal pleje som f.eks. børstning af pelsracer osv. Og det er endda de "gode" hvalpefabrikker -langt værre er det jo de steder, hvor der er tale om decideret vanrøgt.

    Men antaget, at man rent faktisk ansætter et passende antal mennesker, så hundene bliver passet ordentligt og ikke skal tilbringe livet i en boks på 3 x 3 meter og at hvalpen får en fornuftig opvækst, så tænker jeg, at det kan være ok.


  • #10   10. apr 2017 " There are 30 - 40 adult Giants, 10 Standards and 10 Minis - most are Champions. The dogs are very well socialized with many visitors, as well as the 8 people who groom, exercise, feed and clean them"


    puppy mill !


  • #11   10. apr 2017 Malene K: vil du uddybe hvorfor du skriver, som du gør? Bare for at få nogle ord på smiley

    Michelle: De er ikke i bokse, de går 4-5stk i indhegninger, der er 1/2 acre store, det er ret stort. De har 8 ansatte, er det nok til 60 hunde, synes du?


  • #12   10. apr 2017 Tænker, at hundene nok ikke har optimale forhold. Men der er alligevel langt derfra og så til de berygtede puppy mills.

  • #13   10. apr 2017 Ang. prisen så JA jeg synes det er HELT rimeligt. Jeg har aldrig forstået, hvorfor hundesalg er SÅ forskelligt fra al anden handel, hvor varer prissættes efter kvalitet og efterspørgsel.
    Ikke at jeg mener kvalitet nødvendigvis = udstillingsegnet, men det afhænger jo af hvad man avler hunde til. hvorfor er det, at et eller andet tilfældigt kuld mellem fru jensen Lulu og naboens Fido af samme race, koster helt det samme som et velovervejet, gennemtestet, gennemprøvet kuld af samme race? Hvorfor er folk villige til at betale samme pris, I don't get it.

    Vi ser det en lille smule med fejlfarvede hvalpe o.l. De bliver typisk solgt ril nedsat pris, og udover avl/udstilling er de jo helt lige så gode hunde.
    men ud over ved den slags åbenlyse fejl, så sælges kvalitet og skrammel jo rask væk til samme pris.


  • #14   10. apr 2017 Når der er så mange hunde og man ligefrem har flere ansatte til at passe dem - så er det i mine øjne for fortjenestens skyld og ikke fordi man ønsker at tilføje noget godt til avlen.

    flere racer - mange hunde og ansatte - det er et firma / en fabrik i mine øjne.

    aldrig ville jeg købe en hund fra sådan et sted - det lugter bare af penge og intet andet.


  • #15   10. apr 2017 Men de udstiller jo meget. De har over 1000 champions på deres afkom igennem de sidste 60 år, så er det vel ikke kun for pengene? Så er det vel også fordi de mener de bringer noget godt til racen?

  • #16   10. apr 2017 Puppy mills har typisk ingen reel kontakt med hverken mor eller hvalpe. Der er mange steder, hvor selv fodringen foregår maskinelt.



  • Peter
    Peter Tilmeldt:
    okt 2016

    Følgere: 3 Emner: 3 Svar: 1.143
    #17   10. apr 2017 https://www.youtube.com/watch?v=4Bm7ulteWwU

  • #18   10. apr 2017 A-S -ideelt set ville jeg gerne have flere ansatte. Men jeg synes altså slet ikke dette er sammenligneligt med egentlige hvalpefabrikker. Uden at have set stedet, så lyder det da som om de her hunde faktisk bliver passet (altså udover til rengøring og fodring).
    Ideelt hundeliv er det nok ikke -men egentlig hvalpefabrik mener jeg ikke det er. Jeg ville kalde sådan et sted kommerciel hundeavl


  • #19   10. apr 2017 Jeg er enig, Michelle.
    Og dog... Derfor dette emne smiley


    Peter: Ja, det ser jo pænt ud, glade hvalpe, god plads... Men er det et godt sted?


  • #20   10. apr 2017 Malene -er det et problem, at man tjener på at avle? Det synes jeg ikke det er. Jeg synes det er et problem, hvis man avler på hvad som helst og uden skelen til at avle gode hunde både mentalt og fysisk. Jeg kender ikke kennelen og dermed ikke hvordan de prioriterer ved avl. Men det at man tjener noget på sit avl, kan ikke i sig selv pisse mig af.

  • Peter
    Peter Tilmeldt:
    okt 2016

    Følgere: 3 Emner: 3 Svar: 1.143
    #21   10. apr 2017 Peter: Ja, det ser jo pænt ud, glade hvalpe, god plads... Men er det et godt sted?

    Det vil jeg ikke turde udtale mig om. http://giantschnauzerrescue.net/millvisit.htm


  • Peter
    Peter Tilmeldt:
    okt 2016

    Følgere: 3 Emner: 3 Svar: 1.143
    #22   10. apr 2017 Ofte har meget store opdrættere andre muligheder end folk som har et par enkelte hunde. Jo flere hunde man har jo bedre muligheder har man for at opdrætte nogen gode hunde og linier.. Alle de største opdrættere gennem tiden har altid haft t mange hunde

  • #23   10. apr 2017 Ja, det er jo ikke nogen videre god beskrivelse af stedet, du har fundet der, Peter. Men nu fx det forum, jeg er medlem af på FB, der er måske 75/80% af hundene fra Skansen, folk anbefaler stedet og hundene skulle være virkelig dejlige familiehunde. Så måske laver de nogle gode hunde selvom hundene ikke får den kontakt, man kunne ønske sig.. Vedkommende i brevet nævner jo også selv, at samtlige hunde vedkommende møder er venlige og kærlige...

  • Peter
    Peter Tilmeldt:
    okt 2016

    Følgere: 3 Emner: 3 Svar: 1.143
    #24   10. apr 2017 Tror umiddelbart de laver gode hunde.. Men er selvfølgelig et stort foretagende.

    Alle de "største opdrættere" (bedste) gennem tiden har altid haft mange hunde smiley


    http://www.insiderpages.com/b/3711455113/skansen-kennels-sebastopol


  • #25   10. apr 2017 Jeg ser ikke umiddelbart noget alarmerende ved forholdende. I min optik er det ikke optimalt - jeg vil godt købe hvalp et sted med et kuld af gangen, ikke mere end en (to måske) avlstæver, og hunde, der er ejet af en person (opdrætteren) og gennemprøvet i konkurrencer / prøver / dagligdagen.
    På den måde er det meget nemmere at få oplysninger om hunde og hvalpe - opdrætter ejer dem, har dem i det daglige, træner dem, stiller dem i konkurrence osv - og har derfor et langt mere indgående kendskab til dem end en, der har andre til at passe dem.

    Men nej - der er ikke noget ved det vi ser, der ville få mig til at løbe skrigende bort smiley


  • #26   10. apr 2017 Jeg genkender navnet fra jeg boede og udstilede i USA for 20 år siden, selvom jeg intet kender til racen.
    Det var ret almindeligt med så store kenneler, der blev kørt som hobby af folk med formuer.
    Farren ligger i generations skifter eller hvis formuerne forsvinder, så der skal tjenes penge.


  • #28   10. apr 2017 Lens: Det undrer mig bare, at du får sådan en kommentar, når jeg ser (mange) på fb, der har hund derfra, sige andet. Og at de er kuperede er jo ikke et argument for god/dårlig kennel, det er jo helt legalt i USA smiley

    Jeg kender ikke stedet, og jeg skal heller ikke lige have hund pt, og slet ikke fra USA, så det er nu ikke fordi jeg forsøger at gøre stedet bedre end det er, men det undrer mig, du får det at vide, Lens. Altså, udfra hvad jeg hører fra folk, der har hunde derfra.

    Det sagt, så ville det ikke undre mig, netop str. af stedet taget i betragtning...


  • #30   10. apr 2017 Nå, men det behøver du nu ikke. Jeg lavede emnet for at høre folks meninger, udfra hvad de ser på hjemmesiden. Som sagt, jeg skal ikke have en hund mere pt, og slet ikke en riesen, og slet ikke en fra USA smiley

  • #32   10. apr 2017 Umiddelbart tænker jeg at det ikke er en puppy mill. Det lyder som om at forholdende er nogenlunde ok.
    Dog er det ikke et sted, jeg ville købe hund fra. Da jeg ønsker en hvalp der er opvokset i tæt kontakt med opdrætter.


  • #34   11. apr 2017 Man kan nu godt brænde for racen, selv om man har store forhold, mange hunde og folk ansat. Hvis ens økonomi er i orden til at køre sit opdræt på den måde, har man jo virkelig gode muligheder for at lave kvalitetsopdræt.

    Jeg vil ikke kommentere på den pågældende kennel, som jeg ikke kender. Jeg synes måske ikke helt, at videoen derfra levede op til beskrivelsen på deres hjemmeside mht. arealstørrelse på hundenes opholdssteder, men hundene virkede da trygge og kontaktsøgende.

    Min fornemmelse fra USA er også, at det er meget mere udbredt med store kenneler med mange hunde, og at hvis hundene bliver passet ordentligt, er det ikke noget, der bliver anset for suspekt, som det vel ofte bliver i Danmark.

    For rigtig mange herhjemme er holdningen, at det bedste sted at købe er hos en lille opdrætter med et par tæver i huset og hvalpe, der vokser op i hus og have. Den holdning er ikke nødvendigvis lige så udbredt i resten af verden. De velrenommerede pyr kenneler i USA er også store kenneler med mange hunde, dog ikke på niveau med Skansen.

    Jeg ville selv som både hundeejer og opdrætter syntes, jeg mistede noget af kontakten og nærheden med hundene ved at have dem gående i kennelanlæg væk fra mit hjem, men det betyder bestemt ikke, at sådan et opdræt er suspekt, eller at de ikke kan lave super gode hunde.


  • #35   11. apr 2017 Lene N: Hvordan påvirker det hvalpene socialisering, hvis du ved noget om det, at vokse op i de her store kenneler?

  • #36   11. apr 2017 A-S, mit indtryk er, at køber du små hvalpe er det ikke noget problem bare de har været godt i hænder, men det kan det være, hvis du køber lidt større hvalpe.

    Det er så meget generaliserende, jeg er sikker på, at der findes tilfælde i begge ender af skalaen, som ikke passer ind i det mønster. Store kenneler er jo også meget forskellige fra hinanden, nogen gør en større indsats end andre for at miljøtræne hvalpene.

    Jeg har for øvrigt selv købt en 4½ mdr. hvalp i Belgien, som aldrig havde været uden for kennelens område. Hun var så tryg i hvalpegården og i opdrætterens hjem, at jeg ikke fik nogen mistanke om manglende miljøtræning, før jeg fik hende udenfor området og snor på hende. Det havde hun tydelig vis aldrig prøvet før.
    Vi kørte hjem med det samme, og da vi holdt første pause gik hun fint rundt i snor og da vi 10-12 timer senere var ombord på Rødby-Puttgarden færgen tussede hun så afslappet rundt, at ingen kunne have gættet på, at hun ikke var vant til verden uden for kennelen. Hun blev uden særlig meget indsats den nemmeste hund, jeg nogen sinde har haft.

    Det jeg vil frem til er, at hunde er jo også forskellige med hensyn til, hvad de kræver som hvalpe for at blive velfungerende.

    Hvis kennelen som denne tråd drejer sig om, er så succesfuld og populær, som du har fået indtryk af, brænder de måske heller ikke særlig ofte inde med hvalpe, der så skal sælges senere.


  • #37   11. apr 2017 Ja, og så er der jo også en hel del adfærd der er arveligt betinget, hvilket jo er vældigt oppe her på HG for tiden smiley
    Det undrer mig slet ikke, at der også er tilfælde som det du beskriver.


Kommentér på:
Puppy Mill eller top breeder world wide?

Annonce