Hundeadfærd

Hundeadfærd

Medlemmer: 192
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
694 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Svar

Udfald grundet usikkerhed Udfald grundet usikkerhed


Jeg søger nogle metoder til at give en ældre kvinde med hjem.

Hendes hund er en terrier på 4 år, der stort set altid har gjort udfald med andre hunde. Hunden er blevet dårligt socialiceret, og gør det tydeligvis af usikkerhed.
Kvinden er så skidt over det, så hendes mavefornemmelse går lige igennem snoren, så det skal først og fremmest være løsninger der fra starten er meget nemt håndterlige for hende, og kan give hende den ro hun har brug for til at komme igang smiley

Kvinden er derudover ikke helt så godt gående, så ikke de helt store bardutspring..

Løsninger ???????????


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sætte spejl og hylde op 400 kr.
  • Rengøring af hus 1.100 kr.
  • Ophængning af fladskærmstv og stort spejl 900 kr.
  • Ophæng af spejl med lys 500 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 1.200 kr.
  • Blikkenslager 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Udfald grundet usikkerhed
  • #2   8. jun 2009 Ja.. Det er jeg så udemærket klar over smiley Det er ikke helt nemt.. Og jeg kunne godt forestille mig at den også beskytter hende. Hun har haft den i "pleje" i et par uger, hvor de havde fået dens udfald under kontrol. Men efter noget tid hjemme igen, kom de tilbage..

    Kvinden er ekstremt motiveret, og hun er dog ikke sværere gående end at hun godt kan lave den med at gå væk fra hunden, det går bare ikke i trav-tempo smiley

    De par gange jeg har set at hun har vendt om og gået den anden vej, har det faktisk virket rigtig godt på hunden.. Og jeg tror det vigtigste egentlig er at hun får en metode der giver hende sikkerhed og ro. Så kommer der også ro på hunden.. Det er jo altså også en terrier, og viser ud over udfaldene ikke usikkerhed overfor noget som helst. Kunne forestille mig at det måske udelukkende er hende den vil beskytte.

    Nu er Columbo jo godt nok af samme køn, men han er ravende ligeglad med de små jappende hunde, så havde faktisk tænkt at lade dette være starten og prøven for hende for at hun kan se hvilke metode der virker bedst for hende. Mayday kan jeg også sagtens holde stangen hvis jeg hjælper hende lidt - hvis det skulle være bedre med en tæve ?

    Jeg har også tænkt lidt på vandflasken, men da jeg ikke er helt skarp i den metode, tænker jeg at jeg kan gøre mere skade end gavn, ved at prøve at give hende en sådan i hånden. 2 tosser giver jo nok ikke en genistreg *gg*


  • #3   8. jun 2009 Jeg har haft samme problem m den ene af mine D/S hunde og jeg er også lidt skidt gående pga.dårlig knæ.
    Når vi møder en anden hund stor som lille snakker jeg med min hund,får kontakt m.den evt.m.en godbid i hånden den første stykke tid og så går vi næsten gøende fri forbi.
    I dag var hun m.mig i byen og her mødte vi mange hunde på vores vej,der var kun et udfald fra hende m.stram line,knurren og gø efter den anden elles var hun roglig på hele turen.
    I dag var det første gang jeg ingen godbidder havde med og jeg har trænet hende i det her over 1 år nu,det gjorde mig bare så glad at hun var så sød.
    Har prøvet det der med vand og det virker ikke på min,(smiler)hun er nemeligt meget glad for vand.


  • #4   8. jun 2009 Hvis eller når der så sker et udfald.. Hvordan reagerer du så ?

  • #5   8. jun 2009 Når jeg kan se der kommer en hund imod os,får jeg hundens opmærksomhed og så bliver jeg ved med at snakke til hunden evt.vise den hvad jeg har i hånden.
    Når jeg snakker m.min hund er det i et rogligt tonefald også når den laver et udfald er det i et rogligt stemmeleje dog når jeg siger nej er det bestemt m.stadig i et rogligt tonefald.


  • #6   8. jun 2009 Tina og Alex - Ja.. Det ved jeg desværre godt.. Har været der, og er der også stadig *sss*.. Men jeg har store hunde, og jeg syntes flere af de metoder jeg bruger kan knibe for hende. Både fordi hun er dårligt gående, og har lille hund..

    Nemlig den med at være front på.. Jeg markerer en del med at skubbe hunden lidt bagud med min brystkasse, men hendes hund fistrer blot rundt om stængerne på hende.. Men den med at hun stiller sig med front mod sin hund og bliver stående og kræver kontakt, kunne være en løsning. Det kan da helst sikkert prøves..

    Kom Miniature = Muddi - Jeg tror desværre slet ikke hun er så langt hverken i træning med kontakten eller deres samarbejde, at hun vil kunne holde kontakten til hunden så længe.. Det er noget af det vi arbejder med pt. på træningspladsen.

    Skal lige siges at derudover hører hunden super flot efter.


  • #9   8. jun 2009 Arrrh Lillen.. Jamen.. Så er vi jo ude i at vi skal have fanget nogle mus tror jeg *gg*.. Nej.. Jeg kan godt se hvad du/I mener..

  • #10   8. jun 2009 Hmm... Lonni, tror du måske man skulle prøve noget tøjdyr eller lign med ham som forstærkning fremfor godbidderne? Kan ikke helt finde ud af om han er en type hund, der foretrækker dette frem for godbidder (han er jo ellers meget glad for sine guffere).. Ved ikke om du har set ham med legetøj? Jeg har af gode grunde ikke..
    Men tror også at du/vi skal være mere efter hende, mht. hvornår han gør sine udfald, så hun er lidt mere obs på ham og kan nå at forhindre hans udfald..? De er jo allerede nu nået sindsygt langt i forhold til startpositionen, så tror måske egentlig godt at hun kan forhindre mange af hans udfald, hvis hun har godt øje på ham..
    Og der kunne det måske være god træning at du går med Columbo/Mayday og sørger for at hun kan få lov til at gå og være helt obs på ham (altså, sin egen) og hvor du kan hjælpe med hende med at sige hvornår han vil reagere..? Bare lige en tanke.. For når hun først lærer at kigge på ham, tror jeg at det vil hjælpe enormt meget, til at hun kan få mere overblik/overskud på træningspladsen.. smiley


  • #11   9. jun 2009 Dina - Det var også det der var noget af planen smiley Men hun skal også have noget der giver hende ro i maven. Og det gør det ikke at stå med kontakt til hunden :-))

  • #12   11. jun 2009 Lonni: Nej, det er selvfølgelig rigtigt.. Men hvis forstærkningen kunne være noget legetøj af en art, som hun kunne ruske lidt i med ham, så kunne det måske give hende lidt ro i maven og få hende til at tænke på noget andet, tænkte jeg..? smiley

  • #13   12. jun 2009 smiley Ja.. Nu må vi se.. Jeg tror vi starter stille og roligt med hvordan hun skal håndtere selve udfaldet. Når hun har redskab til det, vil hun sikkert også have mere ro til at prøve at holde kontakt.

Kommentér på:
Udfald grundet usikkerhed

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce