
Tilmeldt:
27. nov 2011 Følger: 5 Følgere: 3 Hunde: 3 Emner: 165 Svar: 1.056
Din hunde dag ? :) Din hunde dag ? :)
Ja som nogle af jer jo nok har læst går vi nu af med vores den store hund (personlige grunde)
Vi beholder derfor den lille, som alt fokus nu skal gå på !
- Jeg ville så høre hvordan jeres hunde skema ser ud ? Altså hvordan ser jeres hunds dag ud fra i står op til i går i seng ?
Mandag, tirsdag osv..
Eventuelt nogle der vil hjælpe med at lave et skema til vores lille hund? Vi skal forfra med alenehjemme træningen og så skal han ellers bare ud og bruge hjernen
Håber i forstår hvad jeg mener med et skema , ellers må jeg prøve at forklare mig bedre !
apr 2005
Følgere: 124 Hunde: 5 Emner: 736 Svar: 16.777
Eneste der er nogen lunde fast er hundenes mad. Det får de når jeg står op
nov 2011
Følger: 5 Følgere: 3 Hunde: 3 Emner: 165 Svar: 1.056
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Synes ikke der er noget, min skal nå at lave og jeg kan på ingen måde skemasætte andet end de to gange han træner fast i klub hver uge.
nov 2011
Følger: 5 Følgere: 3 Hunde: 3 Emner: 165 Svar: 1.056
feb 2007
Følger: 19 Følgere: 20 Hunde: 7 Emner: 940 Svar: 10.327
Rytmen er dog ikke ændret så meget herhjemme, lige udover at den vi nu har, har næsten hele huset at være i (da vi havde to var de adskilt fordi de sloges).
Så hverdagen er den samme, turerne, aktiviteterne er de samme. Det er bare kommet en ro over den lille som er helt utrolig.
Der har heldigvis ikke været nogen alene hjemmeproblemer, selv om han aldrig har været enehund før. Bonus er at han er holdt op med at markere sig indendørs :-))
Så alt i alt en win win situation for os
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.199
sep 2008
Følger: 12 Følgere: 9 Hunde: 2 Emner: 309 Svar: 1.764
I mit hovede er det jo logisk at der kan ske super mange uforudset ting i løbet af en dag, så jeg kan slet ikke få et fast skema til at passe ind. Selvom mange hunde er "rutinedyr" så syntes jeg at de skal kunne klare visse former for spontane ændringer. Men et skema er måske meget godt, hvis i jo skal starte forfra med en masse ting
nov 2009
Følger: 12 Følgere: 17 Hunde: 1 Emner: 78 Svar: 1.545
Lørdag: Rally
Søndag: Agility (Først fra august af)
Til september skal jeg starte lydighed med ham, det kommer til at ligge enten tirsdag eller lørdag, ligger det lørdag stopper jeg til agility ..
Derudover er der ½ times gåtur om morgenen, ½-?? gåtur om eftermiddagen og ½ times gåtur inden vi skal i seng.
- Der i mellem er der så træning, aktivitetslegetøj m.m. ..
jul 2010
Følger: 14 Følgere: 6 Hunde: 4 Emner: 72 Svar: 274
Mandag: agillity
Tirsdag hunde leg (fast hunde træf)
Torsdag: rally
daglig pelspleje(hun er jo en coton)
Derudover går vi dagligt ture i skoven, til søen eller andet, samt laver tricks, og søgeøvelser.
Derudover kommer der jo så stævnerne og tuneringerne
jul 2006
Følger: 34 Følgere: 963 Hunde: 8 Annoncer: 2 Emner: 240 Svar: 9.465
I aften tager vi nok ud og går lidt spor.
Ellers har vi af faste ting:
Mandag: WP træning med Funk,
Tirsdag Redningshudnetræning,
Onsdag fri,
Torsdag lydighed i DCH med funk, PH med Juice,
Fredag fri Lørdag schæferhundeklubben med Walle eller konkurrence
Søndag fri eller konkurrence.
Normalt går vi så gerne spor, klikkertræner, finder nogen at gå lang tur med, tager i svømmehallen,cykler eller lign på fridagene
nov 2008
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 2 Emner: 81 Svar: 419
dec 2008
Følger: 7 Følgere: 6 Hunde: 2 Emner: 260 Svar: 7.929
Vi har lidt skiftende arbejdstider, men i store træk er det:
Ml. 6.30 og 7: morgentur på 15 til 30 minutter. Hvis det er godt vejr og mig, der går, tager jeg nogle gange deres mad med og slår mig ned på en bænk mens de render og finder den i græsset omkring. Ellers får de mad når vi kommer tilbage fra tur.
7-8.30: morgenmad og hygge. De leger med hinanden, måske lidt med os, vi putter. Af og til får de spredt deres morgenmad i haven. Andre gange i fodervold og nogle gange bare i deres skål.
Når jeg går er Disen tit gået op i seng igen og Polly ligger og snorker på skødet af mig.
Ml 14 og 17: lang tur. Det kan være både være en tur i snor eller f.eks ud i skoven, hvor de kan rende fri. Torsdag har jeg tidligt fri, så der er vi stort set altid i skov, ved strand el.lign. og bruger længere tid end de andre dage. Nogle gange kombinerer vi eftermiddagsturen med et besøg hos mine forældre som de elsker, andre gange er naboens hund med og så leger de med ham. Turen varer typisk mellem 30 minutter og halvanden time. Undervejs underholder de sig gerne med at springe op på ting eller gå på Line og få lidt guf for det
Typisk mere putning eller leg i haven frem til 18-19 tiden, hvor de får mad. hvis jeg har været tidligt oppe, får vi os gerne en morfar sammen på sofaen.
Om aftenen er det meget forskelligt, om vi laver noget med dem og hvor meget. Hvis vi gør, er det oftest lidt træning eller de bliver sat på diverse opgaver.
Aftenturen er kort og mellem 21.30 og ?. Der foregår sjældent særlig meget. En gang imellem tager vi i skoven om aftenen her når det stadig er nogenlunde lyst, men det er mere undtagelsen end reglen.
I weekends sover de tit længe og morgenturen er gerne først ved 10-12 tiden, til gengæld er den længere end normalt. I de perioder, hvor de går til træning, har det været lørdag og erstattet en lang tur. Ellers prøver vi at tage de steder hen, vi ikke når så tit i hverdagen; stranden, marken eller bare ud i det blå og se noget nyt.
feb 2009
Følger: 21 Følgere: 30 Hunde: 5 Emner: 174 Svar: 7.687
jun 2008
Følger: 29 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 46 Svar: 2.922
Tirsdag henter jeg dem når jeg kommer fra arbejde og kører på træningspladsen. Så bliver de luftet og får lov at løbe intil kursisterne kommer. Så ryger de i bil mens jeg underviser 1 hold. Herefter træner jeg dem begge i ca 1 time.
Onsdag går den lille til agility efter arbejde. Den store er med, men sidder i bilen. Hun kommer ud bagefter og får en løbetur + evt. Lidt selvtræning.
Torsdag går den store til agility, efter arbejde, den lille er med, sidder i bilen og kommer ud bagefter, hvor hun evt. Får lov at lege med træners jævnaldrende unghunde.
Fredag er kolonihavedag, efter arbejde hygger vi dernede og / eller besøge familie og venner dag. Her er hundene med.
Lørdag og søndag er stævnedage her om sommeren, så der bruger vi hele dagen i teltet på stævnepladser rundt om i landet.
aug 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Emner: 416 Svar: 5.183
Din hunde dag ? :)