423 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

Lydighed Lydighed

jeg vil rigtig gerne gå til agility med mine hunde, men har fået af vide jeg skal tage sådan et lydigheds kursus først?
er ikke ret meget med i alt det der, så ville hører hvor man kan gå til sådan et lydigheds kursus henne på sydsjælland?
og hva koster det? og hvor lang tid tager det?

håber der er nogle der kan hjælpr mig lidt til at kommer vider.


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fjerne murbrokker og træ 500 kr.
  • Samle to Ikea Metod skabe og hænge op over køleskabet 1.000 kr.
  • Kloak i badeværelse er tilstoppet der skal bruges en maskine for at kunne åbne det på da det er s afløb uden vandlås 625 kr.
  • Assemble Ikea cupboard 600 kr.
  • Nedrivning af fliser på badeværelse 1.000 kr.
  • Fjerne byggeaffald 2.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Lydighed
  • #1   25. dec 2008 Hvor på Sydsjælland?

    Prøv at kigge på DcH, der kan du finde afdelinger rundt i landet:

    http://www.dch-danmark.dk/

    Og ja, det er vigtigt at du har lydigheden i orden, da en agility hund render løs OG helst skal kunne dirigeres på distance


  • #2   25. dec 2008 Altså jeg startede til agillity med Bamse i januar (08) og jeg har da aldrig gået til træning med ham før så det forstår jeg da ikke at du skal..
    men du skal selvfølgelig have kontakt med din hund og kunne kalde den til dig...ss


  • #3   25. dec 2008 Britta: det er normalt et krav, at din hund kan det gængse lydighed..


  • #4   25. dec 2008 Britta: forstår det heller ikke, kan sagtens kalde min hund til mig går med hende løs når jeg går tur med hende. så men fik bare af vide jeg skulle tage sådan et kursus ellers kunne jeg ikke gå til agility

  • #5   25. dec 2008 Det er et krav at man har gået til lydighed med sin hund, da det kræver stor lydighed at være på en agilitybane hvor hunden er løs og der er massere af forstyrrende elementer omkring som hunden skal kunne abstrahere fra.
    Desuden skal du kunne sætte og dække dem af, og kalde den til dig.. Sende den i en retning og med mere...
    Der er en meget stor del lydighed i agility. Det er ikke Bare at løbe rundt på en bane. Det kræver kontrol...

    Kan varmt anbefale Dch...


  • #6   25. dec 2008 mange tak for hjælpen

  • #7   26. dec 2008 Camilla aka pylremor
    Det er jo åbenbart ikke et krav i alle dch da det er der jeg går med min Bamse og før vi startede der havde han ikke gået til hunde træning men jeg havde jo så selv trænet ham hjemme.
    Har så også fået at vide af min træner at han er utrolig lydig efter at han ikke har gået til lydighed..


Kommentér på:
Lydighed

Annonce