796 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

nabokrig?? og hunde nabokrig?? og hunde

jahh, vi vi bor i et hus, hvor der er 2 lejligheder, vi har den ene og så bor der 2 på 55 år ovenpå. det hele startede med at jeg blev svinet til af ham, da jeg kommer sent hjem, da jeg har aftenarbejde. efter det holdte vi åbentbart også forkert´, der har åbent bart stået usynligt udenfor, hvor vi må holde.
vi valgte egentlig bare at gør det, da vores udlejer er 75 år og stadig dyrelæge. så han havde nok, synes vi. men så begyndte han at true med politiet og jeg gik over og fortalte alt til udlejeren. han er meget konfliktsky. så hans svar: i må gerne holde ved mig. og han håbede også snart de flyttede, for han var også træt af dem.
i nat skulle jeg så hente min kusine fra julefrokost og min ven som jeg bor med, var til julefrokost.men han kommer så hjem inden jeg kommer hjem. men han var fuld, så tager det altså lidt længere tid at åbne døren, så Balder piver lidt, for han vil jo hilse på ham. så åbner naboen vinduet og sviner min ven til. vi kunne ikke passe hund, og alt mulig, han spørger pænt, hvad vi gør forkert. og det var bare at han ikke var hurtig nok med nøglen. så bliver han mere grov, da min ven sagde det var et underligt grundlag for den raserianfald. så nu har han sagt, at hører han en lyd fra balder i morgen, så skete der noget. og det var godt vi snart var ude, for det skulle han nok sørge for. hmm.
hvad skal vi gør nu??
lige p.t hører jeg på deres hund gø. den står altid udenfor og gør en times tid, når der går nogen forbi.


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophængning af lamper og spejl. 650 kr.
  • Samle det sidste af min jysk seng😂mangler meget lidt 720 kr.
  • Ophæng skab på lille badeværelse 400 kr.
  • Reparation af vandvarmer i kolonihave7 1.500 kr.
  • Fastmontere stik bag indbygget ovn - skal udføres af elektriker 750 kr.
  • Reparation carportlåge 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  nabokrig?? og hunde
  • #1   12. dec 2010 jeg bor i9 eget hus og har egentlig noget lignene konflikt med naboen. han har dov ikke selv hund men siger mine hunde står og gør men det er så naboen efter ham sin schæfer der gør. ham siger han til gengæld intet til da han både er politimand og ikke et ungt menneske som os.

    han kan finde på at ringe og sige mine hunde står udenfor og gør men jeg sidder selv inde i stuen med hundene så hvis jeg svarer jamen altså mine hunde er indenfor og det er den anden nabos hund der gør siger han bar jamen så få dog den til at holde kæft og smider på :S

    det kan da umuligt være mit problem at naboens hund gør(vi bor forresten ude på landet). han har truet med at melde os til politiet hvor jeg så siger jamen de kan han da bare gøre for jeg ved det ikke er mine hunde.

    Jeg har snakket med naboen længere omme og han siger han aldrig hører mine hunde(der er nogenlunde samme afstand bar over mark og ikke vej).

    jeg har intet hørt siden sidste vinter


  • #2   12. dec 2010 Ignorer dem dog. Svarer man igen eller prøver at forklare sine handlinger så bliver de ikke "bedre" tvært imod, lad som om at i ikke hører det når han/hun bebrejder jer noget, så blir de nok trætte af at skabe sig.

  • #3   12. dec 2010 Hvis han påstår at hundene gør når du ikke er der og du ved de ikke gør men frygter at han melder dem - så ville jeg personligt sætte kamera med lyd op for at optage mine hunde når de var alene - så kan han anmelde alt det han vil - for jeg har det jo på film at hvad han siger er løgn!

  • #4   12. dec 2010 Jeg er altså ret sikker på Balder ikke gør noget, når vi ikke er der. men ja når han kan se os udenfor(fordøren har et stort vindue), vil han gerne bare ud.
    er ret overbevidst om, at det er fordi de 2 andre ting der har været i vejen, ikke er lykkes for ham, at trække os ned.


  • #5   12. dec 2010 og det skal lige siges. den dag vi fik Balder, fik de også en labrador blanding. efter 2 uger, så vi den ikke mere og vi spurgte, hvor den var. der var de allerede kommet af med den, fordi den var vild. ØHH ja?? det er en hvalp idioter!! (der kunne vi godt snakke sammen) de havde en hund i forvejen, ved faktisk ikke hvad den er. men er lidt store end en chi, og så har den bare mega meget hård. og den gør KONSTANT!! og de lukker bare døren, så står den der en times tid og gør af alt hvad der bevæger sig. vi har aldrig sagt noget. ved faktisk ikke hvorfor, vi tænkte nok bare, vi ikke ville være hystader! men så begyndte alt det vi gjorde forkert. vi måtte ikke vaske tøj efter kl. 19. vi måtte ikke parkere nogen steder og jeg kom altid sent hjem. og nu er det Balder han har fået vrede over. men der sætter jeg bare grænsen. hvad har Balder med det at gør?? så vil næsten heller ikke bare lade som ingenting;/

Kommentér på:
nabokrig?? og hunde

Annonce