OEB med patella OEB med patella
Hej alle ??.Jeg overtog for 3 mdr siden en old english bulldog tæve på 3 år. Da jeg fik hende, fortalte tidligere ejere at hun efter hendes 3!!!! Kuld hvalpe hvilket jeg syntes er sindssygt for en tæve i den alder, at hun havde leget for sjovt med en af sine hvalpe og at hendes knæ var smuttet ud af led, fordi hun havde hoppet.
Dette syntes jeg lyder underligt, men jeg vil gerne købe hende af dem. Tidl ejere fortæller at hun ingenting koster men at jeg skal betale for en sterilisation.. så jeg får hende steriliseret. Tidligere ejere fortæller at hun bl.a. Har fået fjernet det ene bryst efter 2 kuld da der var gået kold brand i dette.
Jeg har nu haft hende til Dyrelægen og han har røntgen fotograferet hende, og vurdere at hun har patella i stadie 1. I Højre bagben.
Som det er nu, halter hun konstant og sidder underligt med dét bagben.
Jeg vil gøre alt for min lille prinsesse, men jeg syntes også at en operation af knæskallen er meget at byde hende når hun har haft det sådan fra tidligere , med kold brand i bryst, "knæ ud af led" og hendes sidste operation angående hendes sterilisationen.
Hvad ville i gøre i denne situation og har i erfaring med gode kirurger/dyrelæger.
Mvh en bekymret hunde mor ????.
jun 2018
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 2 Svar: 4
jun 2018
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 2 Svar: 4
jan 2013
Følger: 1 Emner: 8 Svar: 489
jun 2018
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 2 Svar: 4
sep 2017
Følgere: 538 Emner: 152 Svar: 10.726
Tag du bare til en af de to på Sjælland og få dem til at komme med en prognose på knæet. Det lyder underligt at hun har smerter på en PL1. Det kunne være at der var noget andet, fx et flosset korsbånd der driller. Bed om at få billederne fra den første dyrlæge sendt til den specialist du kontakter.
Med hensyn til genoptræning, er det ikke så slemt, særligt ikke for hunde der ikke er super aktive. Så det skal I nok komme igennem sammen.
Jeg håber på det bedste for jer begge
OEB med patella