træning i snor træning i snor
hey jeg har en goden/boxer hvalp på snart 10 uger...
når vi går i snor flyver hun bare rundt og trækker virkelig virkelig meget. hva gør jeg med træning i snor? og hvor gamle plejer de af være når de kan gå pænt i snor?
træning uden snor.
hvor gammle skal den være før man kan træne den uden snor og hvordan gør man så det ?
sorry jeg er lidt uvidene men søger bare hjælp som en første gang ejere af en hund.. hun er virkelig en dejlighund:D
på forhånd tak for hjælpen
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.489
Det er næsten umuligt at råde dig, når man ikke har set jer sammen.
maj 2008
Følger: 22 Følgere: 25 Hunde: 4 Emner: 172 Svar: 2.817
Du skal bruge lang line.
Og du kan smide den, når din hund kommer på 1. kald hver gang du kalder, - ikke før.
Loven foreskriver også, at du ikke må slippe en hund løs før du har fuld kontrol over den.
maj 2004
Følger: 28 Følgere: 31 Hunde: 5 Emner: 181 Svar: 1.402
Det gælder kun i det offentlige rum. Det er jo ikke sikkert Christian har tænkt sig at træne den der
aug 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 20
og nej jeg slipper hende ik før der er 100% kontrol det er bare en drøm af jeg kn slippe hende og bare kaste en boldt og hun så bare spæner
andre alternertiver ?
maj 2008
Følger: 22 Følgere: 25 Hunde: 4 Emner: 172 Svar: 2.817
Næ - det skriver han ikke noget om. Ej heller at hans spørgsmål kun gælder inde i hans have eller andet indelukke *s*
De fleste træner jo ikke kun på træningspladsen eller i den indelukkede have, hvis målet er en hund, man kan gå løs med. Derfor mit svar.
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.489
maj 2008
Følger: 22 Følgere: 25 Hunde: 4 Emner: 172 Svar: 2.817
Alternativet er jo, at du slipper hende og dermed giver hende valget, om hun vil komme eller ej.
Jeg starter nye kurser op til januar: www.hundeskole.dk
eller
www.hunde-psykologen.dk
aug 2009
Følger: 18 Følgere: 17 Hunde: 2 Svar: 22
apr 2009
Følger: 34 Følgere: 38 Hunde: 8 Emner: 169 Svar: 3.796
nov 2006
Følgere: 49 Hunde: 8 Emner: 131 Svar: 7.579
Jeg er bestemt ikke enig med dig i din diagnose af denne 10 uger gamle hvalp....
For mig yder det til at være en ganske normal adfærd for en hvalp i denne alder... Det ses ofte at hvalpe, i 10 ugers alderen, ikke har forstået meningen med en snor og derfor enten "flyver" rundt eller nægter at røre sig ud af flækken.
At anbefale enetimer hos en adfærdstræner.... Det er da vist spild af penge.... Tålmodighed, masser af godbidder og ros er vist en bedre investering... Et hvalpehold ville tllige være et stort plus
jun 2004
Følger: 150 Følgere: 145 Hunde: 8 Emner: 1.182 Svar: 18.373
Når du har den kan du gå videre til næste trin.
Men en ting af gangen og i den rigtige rækkefølge
Held og lykke
okt 2006
Følger: 45 Følgere: 40 Hunde: 5 Emner: 237 Svar: 1.655
Tag en godbid i hver hånd og hold dem tæt på hovedet, når hvalpen kigger på dig og ikke på hænderne giver du komandoen kontakt og udløser en godbid.
Langsomt tager du hænderne fra hinanden stadig godbid hvis hunden kigger på dig og ikke på hænderne.
Når i så går tur så træn videre.
DU kan træne gå pænt i snor ved at gå foran hunden og når den så følger dig pænt giver du godbid.
Held og lykke - tror nu din hvalp er normal nok. de racer er jo aktive hunde
maj 2008
Følger: 22 Følgere: 25 Hunde: 4 Emner: 172 Svar: 2.817
Roooooooolig nu.
feb 2009
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 9 Svar: 11
tror heller ikke du skal være nærvøs
Prøv www.dyreinstut.dk
De starter hold op året rundt. Måske er der noget i nærheden af dig
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Nej, en hund på 10 uger ikke stresset fordi den vælter sig frem og tilbage i snoren, den er bare en hvalp, der ikke har lært hvad den skal endnu. Og min hvalp på 14 uger er heller ikke stresset fordi DEN laver sære ting i snoren ;o)
Nå - MIT projekt "får hunden til at gå uden at trække" har jeg indledt med det, man ofte bruger som fejltretning, nemling, at når linen er stram, så kommer man ingen vegne.
Dertil kommer et ton af kontaktøvelser, som hunden i øvrigt responderer rasende godt på - men lige DET bliver overført til den fri ved fod, som hunden skal lave i sin sport. Den skiller sig ret meget ud fra det, vi ønsker når den går i snor i sin fritid...
Nå, det blev en smøre - men det fik mig til at tænke på noget meget vigtigt, nemlig, at inden man går i gang med at træne det ene eller det andet, så skal man have slutresultatet i mente. Hvad vil man gerne have, at hunden lærer?
JEG ønsker bare en hund, der ikke trækker. Det vil sige, at hunden må gerne gå frem i linen og bevæges sig rundt, men den må ikke gå i strakt line.
Hvad, trådstarter, ønsker du af din hund, når træningen har givet pote?
træning i snor