Utæt hund - dyrlæger i Esbjerg Utæt hund - dyrlæger i Esbjerg
Saphira er netop færdig med sit antibiotika efter at en dyrlæge gættede sig til at hun kunne have blærebetændelse.
Desværre var det all over et meget skuffende besøg. Bla træder Saphira i urinprøven, så jeg ringer og spørger om den stadig kan bruges eller om vi skal have en ny tid. Den kunne stadig bruges får jeg af vide.
Hvilket dyrlægen jo så kunne sige da vi kommer derud, at det kan den ikke nå. Saphira bliver behandlet forbyggende og jeg er en masse penge fattigere og ved stadig ikke hvad der er med hende. Og om der er noget.
Hun skulle have piller i en uge og det er vi netop færdige med i torsdags.
Men så har jeg hende ude for lidt side.
Og så gud hjælpe mig om der små 10 minutter efter hun er kommet ind, ikke er serveret en frisk tisplet - og af en betragtelig størrelse men det er første uheld siden dyrlægebesøget.
Jeg må jo begynde at antage at vi ikke helt snakker blærebetændelse - måske nærmere blæresten.
Men jeg er sku heller ikke begejstret for at smide en masse penge ud af vinduet på den dyrlæge igen
SÅ folkens! Dyrlæger i Esbjerg og omegn? Og jeg rr villig til at køre efter det! Nu må det her simpelthen have en stopper
maj 2010
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 25
jan 2012
Følger: 3 Følgere: 3 Hunde: 3 Emner: 142 Svar: 832
Har snakket med to derfra nu og begge siger at jeg skal komme med en ny urinprøve så kan de undersøge den uden Saphira rr med og vil så ringe tilbage.
Den sidste var ude i at snakke zylkene hvilket får mig til at gå lidt bagover da jeg overhovedet ikke opfatter Saphira som en usikker hund. De kan godt tage den sterilt, men de skal bruge kateter og der vil temmelig sikkert kræve bedøvende.
Derimod vil dem oppe fra Varde dyrehospital gerne tage den sterilt da de har en scanner og kan tage den igennem maven (uden bedøvelsen... Regner med at hun er lokalbedøvet så...?!) incl alt løber det op i 1600-1700 kr.
Helle dyrlægerne kan ikke sige noget om prisen før jeg er kommet med en urinprøve. Varde tager den hele vejen rundt med det samme.
Hos Varde har de to adfærdseksperter tilknyttet som måske kunne hjælpe (men hvis de ikke er skiftet ud i det sidste år, så er det stadig dem der anklagede mig for ikke at lufte hende som hvalp, hvor de på to min ude ved Helle konstaterede blærebetændelse).
Bryndum vil ikke røre hende med en ildtang med mindre jeg går med til at starte forfra på antibiotika...
Så det er hvad eg selv lige har fået ud af at summe lidt.
Jeg skal absolut ikke udelukke at det er rent mentalt den er gal med Saphira. Hvi i læser nogen af mine tidligere tråde kanin også se st hun feks aldrig blev luftet af min mor der pludselig gik ned med angst og depression pga hendes kræft spredte sig til hjernen og jeg var dum nok til at fokusere 100% på min mor og tro at jeg hurtigt kunne rette op på Saphira bagefter.
All over så ved jeg simpelhen ikke hvad jeg skal gøre mere
Jeg ved at kæresten ikke er begejstret for det her længere og jeg har mest lyst til at sætte mig til at tude hver gang hun tisser indenfor. Det er nu 5 uheld på knap en måned. Normalt er hun renlig i nogle måneder, har så 1-2 uheld på samme antal uger og er renlig i nogle måneder igen.
Er tyndslidt og grædefærdig. Der er ikke økonomi til at lægge det gulv kæresten vil have i stuen (og slet ikke hvis de tre værelser også skal med) og han nægter at lægge noget billigere for de næste par år (det han vil have koster 450kr pr. Hvad de nu end måler det i). Og jeg har et hvidt gulvtæppe som jeg ikke kan få rent (køber dog noget sapur senere i dag og prøver med).
Jeg er sågar ude i at tænke st jeg er en elendig hundeejer og burde forære hende til en anden og så tuder jeg over det. Hvorefter tanken om at leve uden hund er forfærdelig. Så tænker jeg på at forære hende væk og anskaffe en helt ny hund og så begynder jeg da først at stortude
jan 2012
Følger: 3 Følgere: 3 Hunde: 3 Emner: 142 Svar: 832
jan 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 3 Emner: 4 Svar: 55
feb 2009
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 2 Emner: 62 Svar: 748
Hvordan reagerer hunden ellers når hun er i nærheden af jer ? har der været en oplevelse mellem jer og hunden som hun måske har oplevet negativt ?
Håber i finder ud af hvad det handler om, og at i finder en løsning med det økonomiske, hunden må være mere værd end et dyrt gulv.
mar 2006
Følger: 34 Følgere: 34 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 103
Ellers synes jeg at Ribeegnens virker utrolig kompetente. Hvis du gerne vil ud og køre for det.
apr 2009
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 9 Svar: 233
nov 2012
Følger: 94 Følgere: 215 Hunde: 4 Emner: 285 Svar: 8.359
univet i Brørup virker også super gode, har dog kun mødt dem en enkelt gang, da min gamle hund skulle tjekkes for kræft (og havde dem så ude i hjemmet da han skulle aflives)
sep 2008
Følger: 19 Følgere: 32 Hunde: 4 Annoncer: 5 Emner: 73 Svar: 4.138
Hvis du tror at det kunne være andet end fysisk sygdom, kan du jo få en Dch hundekonsulent ud, de er uddannet i hundeadfærd, de er billige da det er en gratis tjeneste hvor man kun betaler kører penge.
Ellers kan jeg også anbefale både Helle dyrlægerne og Varde dyrehospital
Utæt hund - dyrlæger i Esbjerg