{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.376 visninger | Oprettet:

Undskyldninger... {{forumTopicSubject}}

for at retfærdiggøre sin måde at holde hund på.

Jeg har tit hørt mange sjove undskyldninger for hvorfor man nu gør det og det med sin hund, det være sig hvorfor man giver sin hund tøj på (jeg er selv for at give hunden tøj på, i passende situationer), måden man opdrager sin hund og hvorfor man lærer hunden at gå i KATTEbakke.

Sidstnævnte fik jeg så den mærkeligste undskyldning for idag. Grunden var at hunden ikke måtte gå så meget, da den var hvalp og det kunne dens knogler ikke holde til!!

Og så sad jeg så her og lignede et stort spørgsmålstegn.

Jeg ved da at knogler bliver bedre ved at blive brugt, knoglerne bliver stærkere af at blive brugt. En krop der ikke bliver brugt falder jo hen og specielt med knogler, så kan mennesket og vel også hunde få osteoporose hvis de ikke bliver brugt. Og så er det da noget nær dyremishandling, hvis hunde ikke får lov at komme ud og være den hund den nu er, ud og læse hundeavisen hver dag og møde udfordringer hver dag.

Man må jo tro jeg er fuldstændig imbecil, hvis man tror jeg hopper på den undskyldning.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Undskyldninger...
Kommentér på:
Undskyldninger...

Annonce