Træningspause Træningspause
Hej folkens
Vores teenage-vaps er nu 15 mdr. og vi har gået til træning siden vi fik ham. Efter sidste sæson sluttede i juni har vi holdt pause, da han nåede op i et højt hanhunde-gear (læs: utålelig, nul koncentration og dominerende-adfærd). Derfor er han (til en start) blevet kemisk kastreret i et års tid og i den forbindelse besluttede vi at holde pause i holdtræningen, mens han kommer ned i gear.
Vi træner nu i korte sekvenser herhjemme og på gåturene, og ellers fokuserer vi på socialiseringen af ham, og det går rigtig godt heldigvis.
Men hvad er jeres erfaringer med længere pauser i træningen? Vi springer egentligt en sæson over lige nu, og vil starte igen efter jul (vi skal være forældre i november, så det spiller jo også ind) men er det for lang en pause?
På forhånd tak!
jul 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Emner: 259 Svar: 2.479
Hvis man træner derhjemme, så holder man jo heller ikke pause fra træningen, men fra træningspladsen
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 68 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.191
Pauser giver nogle gange mening, men jeg ser ikke det er meningsfuldt at holde over 14-dage en måned...
jan 2006
Følger: 1 Følgere: 68 Hunde: 5 Annoncer: 1 Emner: 357 Svar: 14.417
jul 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Emner: 259 Svar: 2.479
aug 2011
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 4 Svar: 17
Hullubuluu og *CH*: Nej det er selvfølgelig rigtigt - spørgsmålet skulle nok have været mere i retningen af "pause i træningen af nye komplicerede færdigheder på træningspladsen"
Martine: Mht. hans boller så er vi godt klar over, at det ikke er en mirakelkur, men vi kan konstatere, at den kemiske kastration har hjulpet en del på hans aggressivitet overfor jævnaldrende hanner, hvilket var formålet med at gøre det. Derudover er han stadig den samme drønnert han hele tiden har været, så han har heldigvis ikke ændret sig for meget, hvilket vi frygtede.
Så nu er vi spændte på at se hans adfærd, når hormonproduktionen går igang igen til sommer - forhåbentligt er vi lykkedes med at lære ham selvkontrol nok til at vi ikke behøver traske ned til dr. Dyr igen. Håber det så inderligt for ingen af os er rigtig hooked på det indgreb :S
Træningspause