562 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Svar

hvalpe der slås!! hvalpe der slås!!

I L´ørdags havde jeg vovet pelsen ved at min venindes hvalp skulle lege med Groggy, da det er en såkaldt muskelhund, har jeg de sidste par år sagt at mine hunde ikke skulle lege med disse racer mere, men hvad filen en hvalp på 12 uger skal jo ha lov , men 3 gange bed og snerrede den af Groggy og han blev selv lidt mystisk, men synes nu godt nok det er lidt tidligt at lægge sådan en opførsel for dagen... eller hva`?


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Jeg skal have isoleret et skur 12.500 kr.
  • Kogeplade installation 600 kr.
  • Handyman 500 kr.
  • Almindelig rengøring i hjem 430 kr.
  • Bortskaffelse af afklippet hæk 900 kr.
  • Removing old sink and tap, attaching new sink and tap 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  hvalpe der slås!!
  • #1   5. mar 2007 Den knurrede ikke , den snerrede og SÅ bed den, de kom op og slås og vi måtte holde den.

  • #3   5. mar 2007 Min hund han knurre og siger sjove lyde når han leger med andre hunde.
    Han mener intet med et. Han er bare så overglad for at få lov til at lege med dem.


  • #4   5. mar 2007 Hvis de kom op at slås, så er det ikke ok.
    Så kan jeg godt forstå din undren.
    Det bliver garanteret en der ikke kan med nogle hunde som stor hvis den allerede ligger knurren og snerren samt bid for dagen.


  • #5   5. mar 2007 ja de larmer når de leger.... nogen gange lyder det også som om de er snottet.... hi hi

  • #6   5. mar 2007 Jeg er ikke i tvivl, har haft 5 hvalpe igennem min tid som hundejer, og har ikke oplevet det før, de kom op og slås, men vi tog dem fra hinanden og 5 minutter efter blev de sat sammen igen, og de legede, men lidt efter igen bed den Groggy i kinden, og det var heller ikkke for sjov, så jeg synes det var meget underligt når hunden er en lille hvalp.

  • #7   5. mar 2007 ja det er itroligt at andre store hunde må.....
    der er ikke noget at sige til at det er svært at få socialiseret sin hund på de steder.....


  • #8   5. mar 2007 Ja er nok lidt enig med Hundeejer.
    Måske det vil være en god idé din veninde sørger for, at hendes hvalp for mødt så mange hunde som muligt. At den bliver socialiseret og får en masse positive oplevelser med andre hunde, så hun undgår at det måske udvikler sig...


  • #9   5. mar 2007 Henriette N > giver dig helt ret... :o))

  • #10   5. mar 2007 Socialisering.. Jeg er ikke proff nok til at udtale mig om, om det var "mystisk" adfærd hunden viste. Men jeg ved som andre osse har nævnt, at socialisering er fundamentet for hundens fremtidige adfærd overfor andre hunde.

    Undrer mig over at læse i et indlæg, at der er steder hvor "muskelhunde" ikke må lege med de andre? De bliver forhåbentlig grupperet efter alder osv og får så lov? Det er min overbevisning at stort set alle hunde skal have en form for socialisering.

    Der kan så være mere eller mindre kontrol over det, alt efter hundene, alderen på dem, ejerens erfaring osv osv.. nogle racer reagerer som du beskrev med hvalpen, fordi den er usikker - lidt afvigende fra det vi normalt kender når en hvalp blir usikker..men prægningen det var lidt tanker fra mig.


  • #11   5. mar 2007 Ja det var også hvad jeg sagde til hende(ejeren), at jeg ikke kunne love hende at jeg vil tillade det, når den bliver ældre, hun ved hvad mine meninger er omkring disse racer, mht hundetræning, så startede Groggy på hvalpeholdet igår, og på det andet hvalpe hold var der en SBT der har fået lov at komme gennem nåleøjet, da det er yderst sjældent der må komme SBT og ligene racer i klubben, hhm hvad havde vi været der? i 25 min. ca så var den oppe og slås, men ejeren fik den hurtigt væk, med svaret IKKE FINGRENE til de andre ejere. Jeg kender ejeren og ingen slinger der, men hunden har jeg blacklistet.

Kommentér på:
hvalpe der slås!!

Annonce