{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.296 visninger | Oprettet:

Gode spørgsmål til opdrætter? {{forumTopicSubject}}

Min kæreste og jeg skal ud og besøge en collie kennel her på søndag og vi er derfor gået i gang med at skrive en liste ned med spørgsmål til opdrætteren. Vi vil derfor høre, om I har nogle gode idéer til hvilke spørgsmål vi kan stille, hvis nu vi har glemt noget vigtigt smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle Ikea sofa 800 kr.
  • motorsav vil ikke starte 700 kr.
  • Skiftning af tilkalket ballofix 700 kr.
  • Udskiftning af bilbatteri hjemme 1.400 kr.
  • Drilling work for hanging curtains-3 windows 600 kr.
  • Montering af 4 lamper og en lysekrone 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Gode spørgsmål til opdrætter?
  • #2   5. sep 2014 Vi har spurgt om gøen, hvad de gør i forhold til miljøtræning, om temperamentet på deres hunde (gør de noget for at sørge for, de ikke er nervøse og sky), hvor meget motion og hvilken træning vil de anbefale, hvad bruger de deres hunde til. Og pelspleje, hvordan man vænner den til at blive børstet og en uddyende forklaring om hvordan de skal børstes og hvilke børster der skal bruges, hvad får man med til hvalpen når den afhentes, hvordan er forældredyrene i forhold til sundhed og sygdomme som ligger til racen. og så lige nogle spørgsmål i forhold til ejerskifte og sådan noget i hunderegistret smiley

  • #4   5. sep 2014 Er der styr på sundheden?

  • #5   5. sep 2014 Der står på deres hjemmeside at de har gennemgået DKK´s opdrætteruddannelse, og jeg fandt dem inde på collieklubbens hjemmeside, så jeg går stærkt ud fra, at det er med DKK tavle, men det spørger vi også om smiley

  • #6   5. sep 2014 hvilket foder de bruger, og om de giver rå ben fra små af

  • #7   5. sep 2014 Det spørgsmål har vi også, med hvilket foder de bruger, fik bare lige overset det smiley

  • GurliStar
    GurliStar Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 2 Svar: 217
    #8   5. sep 2014 Hvis i ikke er tilfredse med den på søndag kan jeg anbefale Nette Stormlund, lapinette.dk.
    Hun har dog ikke hvalpe lige nu, men hun er en super opdrætter smiley


  • #10   5. sep 2014 Mange tak for svar, det var nogle rigtig gode og uddybende spørgsmål smiley Det var en god idé at finde ud af, om vi kan besøge faren, hvis han ikke bor der smiley

    Og vi skal ud til kennel rostkjaer i Høng smiley


  • #11   5. sep 2014 Og jeg har tænkt mig at spørge, hvordan hvalpene bliver valgt.. jeg vil gerne have at opdrætter vælger, som du jo også skriver, så vil vi slet ikke være i stand til at kende hvalpene ordentligt efter kun kort tid med dem smiley

  • #13   5. sep 2014 Mange tak smiley

  • #15   5. sep 2014 Jeg synes du har fået nogle gode fif, det vigtigste er fysisk og mental sundhed samt hvordan de præger og socialiserer hvalpene.

    Jeg synes også I skal tænke over hvilken type af collie I ønsker jer, der er stor forskel i udseendet. Vil I have en klassisk collie eller en af moderne linjer, der er forskel på størrelse og pelsmængde og udseende i det hele taget, noget ikke så mange tænker over.

    Pøj pøj med jeres søgen, jeg håber I finder et godt sted at købe jeres collie smiley


  • #16   5. sep 2014 Birgitta L: jo, det skulle gerne være dem, der venter hvalpe smiley

  • #17   5. sep 2014 Tester man collier for MDR1?

  • #18   5. sep 2014 Hvor gammel må øjenlysningen være? Faderen er øjenlyst 14 måneder gammel og intet registeret siden.

    Tæven har påvist CEA.

    Jeg ved ikke så meget om disse øjensygdomme men der skal da lige tjekkes op på det?

    Kennelmor??...... Hjææææælp smiley


  • #19   5. sep 2014 Nej man tester ikke for MDR1 konsekvent, nogle tester men ikke mange, det er ikke et krav. Ivermectinfølsomhed giver ikke problemer i praksis, da det medicin nogle hyrdehunde ikke tåler kan erstattes af andet medicin, men man skal selvfølgelig være opmærksom på, at problemet findes og gøre dyrlægerne opmærksomme på det, men de fleste ved det nu godt.

    Ang øjenlysning, så er det et krav at forældrene er øjenlyst inden parringen. Det er mest optimalt at hunden er øjenlyst inden den er 8-10 uger, for der kan man bedst se, om hunden har CRD, hvis man venter til hunden bliver ældre kan CRD skjules. CRD i mild eller middel grad betyder ingenting, hunden kan sagtens se som den skal, men man bør ikke bruge hunde med svær CRD i avl.
    CRD er lidt tricky, for man mener de fleste collier enten har CRD eller er bærere, så det er kun hvis hunden er gentestet fri at den med sikkerhed er fri.

    Nogle øjenlyser deres avlshunde senere, hvis de er øjenlyst som 8 ugers, for at se om hunden har colobom der kan være svær at se, når hvalpen er 8 uger, men det er intet krav. Man bør ikke bruge hunde i avl der har colobom.

    Man kan læse mere og CEA her:
    http://www.oejendyrlaegen.dk/Collie_eye_anomaly.shtml


  • #20   6. sep 2014 Tak for svar kennelmor smiley

Kommentér på:
Gode spørgsmål til opdrætter?

Annonce