829 visninger
|
Oprettet:
Ang Avl. at komme igang? {{forumTopicSubject}}
Jeg har længe gået med drømmen om at starte at avle Chihuahua, men vil gerne sætte mig 100% ind i det før jeg begynder. jeg tænkte på om nogen kunne komme med gode råd om hvad man skal kigge efter når man skal finde en egnet hvalp? eller måske anbefale en bog om emnet?
Vil blive meget glad for svar
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
Hundeweb kan være en hjælp til at finde en hvalp efter forældre der har sundheden i orden og har opnået fornuftige udstillingsresultater.
-det er self ingen garanti for at hvalpene vil blive egnet til avl, men det er et skridt på vejen.
Du skal self snakke med opdrættere omkring dit ønske om en hvalp du senere kan bruge i avl, og denne ka så hjælpe dig med at vælge den helt rigtige hvalp i kuldet.
-igen er det ikke en garanti fr at hvalpe vil være egnet til avl, men det giver i hvert fald de bedste odds.
DKK holder opdrætterkurser, og sådan et var sikkert ikke en dårlig idé at deltage i.
Og så skal du jo have sat dig ind i det at få hvalpe. Jeg vil tro "din" opdrætter kvil svare på spørgsmål og hjælpe dig å vej, men derudover kan anbefales at læse om emnet osv.
-jeg er ikke opdrætter, men det var der jeg ville starte
nov 2005
Følger: 18 Følgere: 23 Hunde: 1 Emner: 142 Svar: 3.892
Så er det vel også bare at tilmelde dig et af de kursus´er som bl.a. dkk holder om opdræt, og søge om kennelnavn.
nov 2004
Følger: 89 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 434 Svar: 7.968
Og snak med seriøse og dygtige opdrættere - det er en meget stor hjælp...
feb 2007
Følger: 47 Følgere: 48 Hunde: 6 Emner: 47 Svar: 1.873
Jeg vil dog sige, at jeg syntes at det er godt at du spr og undersøger markedet før du gør noget!!
Kan se, at du søger en chihuahua tæve, hvorfor jeg gætter på, at du ikke kender racen i forvejen?
Jeg vil klart anbefale dig, at kikke på hundeweb.dk under hvalp og chi (vælg KH ell LH) så kommer der nogle opdrættere op, der har hvalpe til salg... du kan også klikke på alle opdrættere også kigge på deres hj.sider og tage kontakt til dem... Husk en stambog ikke bare er en stambog... (nogle er ligefrem fra hjemmelavet klubber ;(( Så i min verden er der KUn 1 stambog DKK (eneste danske FCI klub)!!
Vær opmærksom på, at ikke alle opdrættere vil sælge til fam. med børn på under 3 år, fordi det ikke kan forventes at børn forstår hundens grænser og det er synd for begge parter...
jun 2008
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 1
Jeanette A
Havde bare glemt at slette annoncen, jeg troede egentlig først at det var lige til, men nu mere jeg undersøgte sagen er der jo masser af ting der skal være iorden, så derfor vil jeg sætte mig 100% ind i sagerne, så det ihvertfald ikke går galt fordi jeg var uvidende. ang racen, så har jeg hørt mig om omkring, og mange siger at de sagtens kan gå som familiehund, og en af mine venner har en chi, som går sammen med fire små børn, og det går rigtig godt. men selvfølgelig kan man ikke forlange at en hvalp er børnevant, det er selvfølgelig rigtigt. Og tror heller ikke jeg kommer igang med alt dette før om nogen år, så man er helt sikker på man gør det hele rigtigt, og til den tid er mine drenge jo ved at være noget større
Grunden til jeg sådan spørger folk, er også fordi jeg så et program om folk der snyder, og vil heller ikke ende med at være den der bliver snydt, feks med en falsk stambog
Så undersøger det hele, og så må jeg jo på kursus
Tak for rådene.
Ang Avl. at komme igang?