De ærlige Chinese Crested

De ærlige Chinese Crested

Medlemmer: 95
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
1.189 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 16 Svar

Undrer mig igen igen Undrer mig igen igen

Ja jeg undrer mig hele tiden over alle de kinesere der er til salg.. Selvfølgelig voksne.. Jeg undrer mig over hvorfor de ikke kontakter aVler af hunden og får evt problem løst, eller får det løst på anden måde, det er jo ikke uden problemer man får hund.. Der vil altid opstå en eller anden ting som man skal gøre noget ved, sådan er det jo også med børn.. Og så undrer det mig at man kan sætte prisen til det dobbelte af hvad man har givet.. Fordi den måske har lavet et par kuld hvalpe, gør det jo ikke den mere værd??? Tit bliver der sagt jamen vi skal kun bruge den som hygge hund og aldrig avle, og den kommer aldrig videre til andre hjem, så lover vi at kontakte jer.. Ja jeg er en af dem der desværre har solgt hvalpe til de forkerte, og så er jeg egentlig ligeglad med hug herfra.. Men det er sku sørgeligt at se hvordan man så prøver at sno sig udenom det de laver af avl og salg af voksne hunde.. Tag dog jeres ansvar og behold hvad i har anskaffet jer og lad være med at skam avle på jeres hunde.. Det er ikke hunden men ejeren der synes det kunne være hyggeligt med hvalpe... Skulle lige af med det.. Mit hjerte bløder og gør ondt når jeg ser de annoncer og billeder af hunde som jeg har haft, men bestemt også andre.. Tænk jer om før i køber....


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng af 2 spejle + en lampe 1.090 kr.
  • Strøm under min vask 750 kr.
  • Opsætning af svævehylder og billeder 500 kr.
  • Mit toilet tager ikke nok vand ind 1.200 kr.
  • Take down chandelier and a wall lamp 500 kr.
  • Handyman to hang up 3 shelves and 2 pictures on concrete walls 989 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Undrer mig igen igen
  • #4   26. feb 2012 :)) jeg har jo nu 5 kinesere og er Vild med dem alle jeg har en sukie der kan med alle og går til alle så har jeg en sarie der nå HUN vil så kan hun godt med andre fremmede hunde mennesker elsker hun som Real , så er der min kaja hun er kun mors pige hun gider ikke rigtig andre hverken mennesker elle fremmede hunde hun tusser for sig sig smiley såå er der mit egen avl soja hystaden og liam hmm han vil godt andre meen han gør så de er sååå forskellige jeg ved endelig ikke om de såå meget anderledes en andre racere ,, jo selvfølgelig lige at de hårløse smiley ikke har hår og har det bedst med en trøje eller 3 smiley nå det er koldt ,, jeg tro bare at vi er et samfund der ikke regner dyr / hunde for noget ,, passe de ikke lige ind så ud med den igen ,, hvis man kigger på nettet så er der bare såå mange hunde / unghunde der skal havde nyt hjem fordi alt muligt smiley
    Mit hjerte banker for kinesere :))


  • #9   27. feb 2012 Min kineser er min første crested og ja, første hund og jeg vil aldrig gå af med ham. Kan heller ikke forstå, hvordan folk bare kan opgive dyret og prøve at komme af med den, især hvis de ved hvordan denne race er, hvor følsomme og hvor knyttede de er til deres ejer. Det er jo dyreplageri, at sælge dem videre.

    Jeg kan forstå, at folk kan få problemer med racen. Det har da heller ikke været en dans på roser med Spooky. Han har fx meget svært ved, at være uden mig. Hvilket helt sikkert er min skyld. Jeg har nok pylret ham for meget, for han vil ikke være alene hjemme; hyler, piver og skraber på døren når jeg går, selv når der er andre hjemme med ham. Men jeg har arbejdet på problemet og det er blevet meget bedre. Det handler jo om, hvorvidt man vil gøre arbejdet ved adfærdsproblemer.

    Det kan så også tænkes, at de bare er blevet trætte af dem. Eller i værste tilfælde kun har købt dem for at avle på dem og tjene penge på hvalpene, og sælge den videre bagefter, det er noget fucking svineri.


  • #10   27. feb 2012 Med hensyn til renlighed, så kan jeg også nikke genkendende til det med Spooky. Men jeg lavede den fejl, at følge et råd fra nettet, om at lade dem tisse og skide indendørs på aviser, fordi jeg bor i lejlighed på 2 sal og det ikke var sådan lige til, at komme ned med ham.

    Så nu tror han, at han bare kan tisse/skide indenfor alle steder. Især hos mine forældre, der er godt træt af det. Dog tisser han kun hvor han må herhjemme, har fjernet aviserne og fået ham til, at forstå at hvis han SKAL tisse, så skal han gøre det ude i brusekabinen, hvor jeg kan skylle det af, for det er bedre end, at han gør det på mine trægulve.

    Men jeg tror bare aldrig, at han slipper af med det problem og jeg fortryder, at jeg søgte hjælp på nettet. Men gjort er gjort og jeg har lært, at leve med det. Jeg roser ham hver gang han tisser og skider udenfor og han er altså kvik. Han forstår det godt, for han holder sig altså mere og mere. Men det er en langsom proces.

    Men det er så de eneste problemer med ham jeg har haft: alene hjemme problemet og renligheds problemet. Spooky er ikke nervøst anlagt, han krymper sig ikke når man råber eller ved høje lyde, han er ikke aggressiv eller bange for andre mennesker, dyr eller biler. Det eneste han er utryg ved her er støvsugeren, men det er de fleste dyr jo.


  • #11   27. feb 2012 Jeg kan kun snakke for mit eget vedkommende om at fortælle om racen til mine hvalpe købere.. Og jeg tror uanset hvad man som avler siger så hører købere kun det de vil høre.. For de har set hvalpen og den må de bare eje.. At man så som avler er blind og ikke helt ser hvad personer man sælger til ja det må jo så stå for vores egen regning og den har kostet os mange bekymringer siden hen.. Man tror man kan stole på hvad folk siger men dette er jo så ikke tilfældet har jeg erfaret.. Ja jeg har fortalt med renlighed, og at de er en race der knytter sig meget til ejer osv osv.. Men at se hvordan største delen af vores tidligere hvalpe er flyttet rundt med, gør det bare så ondt og at folk vil gøre det overfor en hund, forstår jeg så ikke.. Der er mange dumme undskyldninger, og når man så ser hvad de anskaffer sig af hund igen, ja så tænker man sit... At folk så tager det dobbelte for sin hund når de skal af med den igen, det forstår jeg slet ikke.. TÆNK JER OM før i køber og avler..

  • #13   27. feb 2012 Yeah....følsom. I like that.

  • dyreven
    dyreven Tilmeldt:
    aug 2010

    Følger: 1 Emner: 17 Svar: 96
    #16   27. feb 2012 ÅHHH-kan så nemt nikke genkendende til kineseren`s gode egenskaber og absolut også det komplicerede sind!! Jeg troede blot det var fordi vi havde overtaget en "brugt" hund- men kan jo læse i andre har de samme problemer! jeg havde også læst meget om racen og syntes selv jeg havde gjort et godt forarbejde.. men hva nytter det når forrige ejer lyver og giver "lorten" videre, fremfor selv at forsøge at løse nogle af problemerne!! Vores tøs kunne snildt være endt i manges hænder-da hendes problemer var store.. Men hvor er jeg glad for min store tålmodighed-sunde fornuft og lille pengepung :o)))-for nu kan vi da nyde en sundere hund der mentalt er mere i balance med sig selv! Må glæde mig over de fremskridt der er sket og foukusere mindre på ting vi ikke kan ændre! Men syntes absolut ikke det er en race for enhver og meget unge mennesker!! Deres nervøse sind bliver ihvertfald ikke styrket ved at gå fra hjem til hjem! Jeg syntes også opdrættere bør være mere ærlige omkring info af racen fremfor kun at fremhæve de positive ting- så kunne man måske undgå al for mange nøgne skifter hjem! Men afgjort en skøøøøn hund når den er i balance med sig selv smiley

  • #17   28. feb 2012 Charlotte s jeg søger lidt om på din hund, hvem har du den fra.. Ja jeg passer jo lidt på da der som du selv skriver er løgne rundt fra alle steder og nogle har det med Fake profiler osv.. Og jeg er kommet dertil hvor jeg spørger lige frem i åbent eller lukket forum, da jeg synes der er sååå mange uærlige avlere uden kennel nogle med kennel.. Min holdning og mening.. Så hvorfor er din hund ikke oprettet????

  • dyreven
    dyreven Tilmeldt:
    aug 2010

    Følger: 1 Emner: 17 Svar: 96
    #18   28. feb 2012 Hall-jeg bruger udelukkende dette forum til at udveksle tanker og spørgsmål med jer andre! Blev anbefalet dette forum af et andet medlem som jeg skrev privat med!! Der var især mange spørgsmål i starten bla fordi der var problemer som der var løjet om!!. Min hund Chanel er købt af en ung pige som så har købt den af en opdrætter ved navn Irmild! Er siden blevet klog af skade!!!!

  • #19   29. feb 2012 Åh Gud dog.. Ja du er helt sikkert blevet klogere.. Chanel har du navnet på hendes forældre.. For "opdrætter" af din hund er jo en der skifter en hel del.. Og ved hun har haft eller har et par af mine tidligere hvalpe, så kunne jo være skønt om din er derfra..

  • #20   29. feb 2012 Charlotte, hvad mener du med, at "unge mennesker" ikke skal have dem? smiley Jeg er jo forholdsvis ung *host host*

  • dyreven
    dyreven Tilmeldt:
    aug 2010

    Følger: 1 Emner: 17 Svar: 96
    #22   1. mar 2012 Der er selvfølgelig altid undtagelser og unge mennesker der tager sit ansvar alvorligt.. men bla Chanel kom til os fordi forrige ejer på 19 pludselig skulle jorden rundt og mange andre forklaringer-Men set i bakspejlet har hun da ikke kunne overskue de problemer/særheder der var med Chanel! Så hellere give lorten videre!! Men selvfølgelig gælder det for alle uanset alder -at skaffer man sig et dyr så sætter man sig ordentlig ind i racen og plejen af det :-)..

    Chanels forældre er fra Misella-kimbo og julie


  • dyreven
    dyreven Tilmeldt:
    aug 2010

    Følger: 1 Emner: 17 Svar: 96
    #25   2. mar 2012 Charlotte med de 3 nøgne: Jo det er korrekt! Så det passer mig fint da jeg ikke kan tåle pels dyr! men kan da stille spørgsmålstegn ved hvorvidt hun er raceren-da jeg ikke har set andre chinese crested med den hårpragt eller mangel på samme! Men må vælge at tro på det da hun har stamtavle!

  • #26   2. mar 2012 Hmm ja men en tavle fra den opdrætter kan du nok ikk helt regne med.. Og ja nu kan jeg også huske hvem Chanel er.. Nej hun ligner langt fra en ren racet chinese..

  • dyreven
    dyreven Tilmeldt:
    aug 2010

    Følger: 1 Emner: 17 Svar: 96
    #29   3. mar 2012 Jeg har nu aldrig været i tvivl om at stamtavler er nemme at snyde med.. Man kan jo altid skrive en anden han på end den der oprindelig er faderen! Men heldigvis findes der også mange der er seriøse og troværdige! Jeg skal dog ikke bruge min hund til udstilling eller avl-så stamtavlen er ikke vigtig for mig.. Men når det så er sagt bryder jeg mig absolut ikke om at blive snydt og betale den pris jeg har for en evt blandingshund! Men hund-kat-marsvin-så er jeg blevet snydt alle 3 gange mht stamtavlen-eller blot ikke fået den trods den fulde pris er betalt-så min tillid er ikke så stor mere på den front.. Men vi er glade for vores lille nøgne-og af sind er hun en typisk kineser på alle måde smiley

  • dyreven
    dyreven Tilmeldt:
    aug 2010

    Følger: 1 Emner: 17 Svar: 96
    #31   4. mar 2012 jep-dejlig og elsket er hun smiley og kan kun være enig i at det er noget forbandet svineri at snyde folk.. Men mange gør/siger åbenbart hva som helst for en god sjat indtjening-desværre! Det har ihvertfald været dyre lærepenge for vores vedkommende!!!

  • dyreven
    dyreven Tilmeldt:
    aug 2010

    Følger: 1 Emner: 17 Svar: 96
    #33   5. mar 2012 Charlotte med de 3 nøgne... Tak Tak-rart med en lille velkomst selv om jeg har været medlem i et godt stykke tid :-)))) ..

Kommentér på:
Undrer mig igen igen

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce