{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
498 visninger | Oprettet:

Valg af han til din tæve ? {{forumTopicSubject}}

Hvilke overvejelser gør du dig i forhold til valg af hanhund, når du har besluttet at din tæve skal have hvalpe ???
Min han har lige parret en tæve hvor det var vigtigt at han var racetypisk og at han var scannet.
Jeg har også haft henvendelser hvor man valgte ham fra fordi man kunne få det billigere andre steder, og så betød det andet mindre.
Hvad betyder mest for dig ??? (ærligt)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Valg af han til din tæve ?
  • #1   11. feb 2007 hej... da jeg skulle ha parret sammie valgte jeg en meget højt premieret han hund så ved man at den er som den skal være af udsende/sind...vælger også en han ud fra min tæves størrrelse.. så det bliver en pæn mellemting...afstanden er også relevant..
    så tænker jeg mindre på prisen


  • #2   12. feb 2007 Hvis jeg havde en tæve der skulle parres, eller min hanhund skulle bruges til avl, så var mit første krav at begge forældredyr var hjertescannet!!! Det er så vigtigt pga de store problemer racen har med hjertefejl.

    Prisen skulle ikke have nogen betydning, hvis jeg vidste, at hunden var tjekket godt og grundigt igennem og var racetypisk.


  • #3   13. feb 2007 Uhh nu har jeg ikke nogen tæve endnu, men min fremtids plan er jo at få et lille stue opdræt med cavaliere og har allerede nu gjort mig nogen overvejelser omkring han hunde osv..

    Først og VIGTIGST skal han være hjertescannet og tjekket fuldt igennem. så skal han passe på standarten, dvs han må ikke veje 10-12 kg men max 8,5 kg ellers bliver han for stor og så skal han være racetypisk, med et dejligt blidt sind og have nogen gode aner bag sig.

    Hvad prisen så ville være ja det betyder altså ikke noget.

    jeg har også tænkt mig at hente min kommende cavalier i udlandet da jeg generalt synes at de er blevet for store her i Danmark og jeg vil hellere hente noget frisk blod til linierne.

    hvis man kigger på FCI standarten så må de jo faktisk ikke veje over 8 kg og indtil nu er min egen den eneste min dyrlæge har set der ikke vejer mere og jeg må også sige det er meget sjældent jeg selv ser nogen der ikke vejer mere. Jeg har de sidste 3 år taget meget på udstillinger for at se hvad vi har her hjemme og jeg bruger meget af min tid på at studere de forskellige kenneler i landet og udlandet og er igennem tiden blevet meget overrasket over hvor lidt de danske cavalier passer på standarten..


  • #4   21. mar 2007 Vi får det gjort på landbohøjskolen i København !
    Men tal med din dyrlæge om det . De kan henvise til et sted hvor de kan gøre det !


  • #5   25. mar 2007 Nu skal vi jo selv have en han hvalp, som vi med tiden forhåbentligt kan få avlsgodkendt smiley han vil blive hjertescannet osv. (vi regner også med at få lavet de tests, som der er obligatoriske i tyskland, såsom øjenlysning, hofter og albuer osv.)

    Vi er netop så heldige at han kommer fra "udlandet" da opdrætteren (Kennel Souvinier) her i danmark, har hentet sin tæve i Tyskland og det samme kommer faren fra, så han er ikke beslægtet med alle de danske cavalierer, så forhåbentligt kan vi bidrage med noget godt til racen her i dk smiley

    Men jeg er helt enig med Nadja i at det er vigtigt at få nyt blod ind i Dkk, så vi får en større genpulje, for der har godt nok været nogle dominerende hanhund i avlen her de sidste par år :s


Kommentér på:
Valg af han til din tæve ?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce