1.455 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Hun vil ikke rykkes... Hun vil ikke rykkes...

Hej Jeg har fået en fantastisk ruhåret gravhund men men, jeg havde jo regnet med at hun skulle med på udstilling engang imellem bare for hyggens skyld egentlig, for jeg har ikke kæmpe ambitioner, da jeg hellere vil noget der er jagt relateret.

Men fordi jeg gerne vil have hende præmieret et par gange for at "få papir" på hendes udseende, vil jeg gerne have hende afsted, men jeg har simpelthe så dårlig samvittighed, for hun hader at blive rykket..

Hun har aldrig sagt noget til det når det er blevet gjort (de 2 gange det er blevet gjort) men så den anden aften ville jeg med en blød børste rede hende, bare for hyggens skyld for vores andre hunde elsker det. Men hun løb væk fra mig, og ville ikke snakke med mig i laaaang tid, og er simpelthen angst for børsten..

Men helt ærlig, jeg synes hun ser farlig ud, på grund af alt det hår, men jeg kan simpelthen ikke få mig selv til at rykke hende, bare for syns skyld..

Så kan jeg gøre noget for at få hende til at kunne lide det, for som sagt vil hun ikke engang børstes uden der bliver rykket..

eller skal jeg bare lade hende gro til, og droppe mine planer for udstillinger og bare bruge hende til jagt, men der skal hun vel også se ordentlig ud hvis hun skal til prøve ???


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rens Terrasse+ olie 7.000 kr.
  • Se på strøm til komfur - flytte ledning til ny gruppe? 2.000 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 870 kr.
  • Spørgsmål 400 kr.
  • Elektriker 850 kr.
  • Haveloungesæt, fod er knækket 1.526 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hun vil ikke rykkes...
  • #2   1. mar 2011 Hvordan er hendes pels? For nogen hunde kan det godt være ret hårdt at blive trimmet, fordi pelsen egentlig ikke rigtigt er til det (eller hvis den der trimmer bare ikke er for god til det).
    Hvis det er sådan noget der er problemet, kan jeg godt forstå hun ikke synes det er rart.

    Hvis det bare er fordi hun sådan generelt ikke bryder sig om at blive børstet, trimmet osv, er det jo noget der kan trænes, ved at lære hende at børste-tid = belønning.
    Så det er bare frem med børste og godbidder/legetøj, og i begyndelsen skal der belønnes hyppigt. Med tiden skulle hun gerne kunne vente med belønning til når hun er færdig med at blive ordnet


  • #3   1. mar 2011 Og til den med at lade gro til, er det næppe hensigtsmæssigt. Man trimmer ikke kun for udseendest skyld, men osse fordi det kan give hudproblemer hvis ikke de løse hår fjernes.

  • #4   1. mar 2011 Hov -der skulle ikke stå løse hår men døde hår;o)

  • #5   1. mar 2011 Lige et billede af hende:
    (link fjernet)

    krumme: Man kan ikke klippe hende,
    hendes hår er jo ikke langt på den måde.. Har nu heller aldrig hørt om en klippet gravhund smiley

    Michelle: Hendes hår virker faktisk til at sidde meget løst, altså det er virkelig ikke sådan man skal have ved, det kan gøres med fingerene.
    Jeg ved godt at det også kan betyde sygdom for nogen hunderacer hvis man ikke rykker dem, men jeg tror altså ikke det er så nødvendigt for gravhundene, kender nemlig en del der ikke bliver rykket..

    Sunshine: Ja, det var mig selv der var ved at rykke hende sidst, og jeg har overvejet om det bare er fordi hun skaber sig, når det er mig for så slipper hun nok.. For der var ingenting da hun stod bundet ved frisøren.. (jeg har ikke mulighed for at binde hende når jeg rykker)

    Det skal lige siges at jeg har prøvet at træne med hende, bare med at blive børstet (her ved jeg at det ihvertfald ikke gør ondt) men hun virker nærmest angst for børsten, hun vil på ingen måde stå, sidde, ligge når jeg forsøger, og hun spiser helst heller ikke godbidder selvom det er hendes ynglings..
    og hun ignorere mig nærmest i timevis efter.. det har taget dage før jeg måtte køre min hånd over hendes ryg igen, uden hun fjøj op...


Kommentér på:
Hun vil ikke rykkes...

Annonce