845 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 2 Svar

Feltsøg! Feltsøg!

Hej!

Jeg har et stort problem! Om ikke ret lang tid skal Mille og jeg til lokalkonkurrence (igen) og denne gang er vi (jeg er i hvert fald) meget opsatte på at få et godt resultat. Vi har bare nogle problemer med feltsøg!

Mille (min skønne hund) vil ikke samle op ude i feltet. Hun søger fint, og finder faktisk også genstanden ret hurtigt, efter min mening. Nogle gange springer hun ligefrem ind hvor den ligger, men samler den ikke op. Da det ikke giver ret mange point, når hunden ikke samler genstanden op, vil jeg spørge jer der ude bag skærmene: Er der nogle som har en ide eller et godt råd til hvordan jeg kan få hende til at samle genstanden op??

Jeg håber virkelig jeg kan finde hjælp her, da jeg synes, jeg næsten selv har prøvet alt med folk ude i klubben, og hjemme.

Mange håbefulde hilsner fra Rikke

PS. Hvis der er nogen som skal bruge det til noget (måske mht. regler i programmet) træner vi i DcH.


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rens Terrasse+ olie 7.000 kr.
  • Se på strøm til komfur - flytte ledning til ny gruppe? 2.000 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 870 kr.
  • Spørgsmål 400 kr.
  • Tømrer skotrende 2.599 kr.
  • Elektriker 850 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Feltsøg!
  • #1   2. nov 2004 Hej Rikke ;o)

    Det er det der er ærgeligt. Hun gider faktisk stort set kun at lege med legetøjet når det er "levende". Vi prøver tit med bolden, men den gider hun ikke. Ikke engang hendes skind vil hun tage (det er hendes yndlingslegetetøj).
    Men du har alligevel givet mig en ide! I morgen vil jeg binde noget snor fast i skindstykket (så hun ikke kan se det) og så lige så snart hun finder det vil jeg rykke i det så det bliver "levende" ;o)
    Så tak for hjælpen Rikke ;o)

    Mange hilsner fra Rikke

    Til alle andre: Jeg tager stadig gladeligt imod andre forslag. Det kan jo være der er noget som lige virker ;o)


  • #2   2. nov 2004 Hej

    Jeg har skrevet på din hunds side...

    Knus Martina


Kommentér på:
Feltsøg!

Annonce