2.123 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 43 Svar

til jer med rod i stofskiftet til jer med rod i stofskiftet

Jeg ved der er flere der døjer med rod i stofskiftet, mig selv inklusiv.

Vi havde en tråd for et stykke tid siden, der blev meget lang, og med mange gode informationer.

Jeg har valgt at tage sagen i egen hånd, da jeg er møg træt af lægernes modvilje og uvidenhed.
Jeg vil ikke finde mig i at have det sådan, og bare se til at min livskvalitet bliver værre og værre smiley

Jeg har læst og søgt på nettet, lagt min kost om, og fået fat i en rigtig god og informativ bog, som just er udkommet.
Den vil jeg gerne anbefale til alle jer der er i samme båd som jeg smiley

Ubalance, for lavt eller for højt stofskifte kan vise sig på mange måder, og kan blive voldsomt invaliderende.
Kan vi selv medvirke til at der kommer ballance i det, så synes jeg det er et forsøg værd.

Jeg har efter 3 uger på kost baseret ud fra paleo tankegangen fået mere energi, mindre mavegener, bedre søvn, mindre ledsmerter, pænere hud, og tabt 4 kg..

Jeg tror - det for mig, er den rette vej smiley

Måske i andre også kan få glæde af bogen, blive klogere på hvad stofskiftet er og hvad vi selv kan gøre.
smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af altanafskærmning 1.000 kr.
  • Samle puslebord 300 kr.
  • Fjerne overskydende jord, så det er plan med græsset 500 kr.
  • Rengøring af ovn 300 kr.
  • Hjælp til montering af skab 205 kr.
  • Bortkørsel og bortskaffelse af jord 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  til jer med rod i stofskiftet
  • #1   17. jul 2016 Den skal jeg helt sikkert ha kigget på.
    Tak for rådet smiley


  • #2   17. jul 2016 Der er ingen tvivl om, at "er du guds barn, så hjælp dig selv".
    For der er ingen andre, der kan.
    Med mindre at du opsøger specialister og betaler selv.
    Jeg selv har haft det OK på Euthyrox lige indtil de gav tilladelse til parallelimport af medicinen.
    Jeg er nu kommet så langt, at jeg har fået lægemiddelstyrelsen til at analysere de forskellige "produkter".
    Det bliver spændende at høre resultatet.
    Tak MLA for at dele bogen og dine positive erfaringer med os smiley


  • #3   17. jul 2016 Dr Phil har skrevet en bog i samarbejde med en læge, bogen hedder The 20/20 diet og har netop fokus på at øge stofskiftet hos folk med både normalt og dårligt stofskifte. Jeg har endnu ikke selv prøvet den, men synes det lyder spændende netop fordi det er på basis af psykologi OG lægevidenskab - og så lyder det som om folk er meget glade for den!
    Ellers kan du tage til din læge og få målt dit TSH (thyreoidea-stimulerende hormon), T3 og T4 - førstnævnte stimulerer dannelsen og frigivelsen af T3 og T4, og sidstnævnte stimulerer fordøjelsensenzymer smiley


  • #4   17. jul 2016 Hvis stofskiftet er lidt lavt, som mit er, kan man prøve med et ekstra tilskud af zink og selen, som kan hjælpe med at omdanne T4 til T3, mener jeg smiley

  • #5   17. jul 2016 Jeg har forsøgt med forskellige tilskud, også zink og selen, og fået taget blodprøver.
    De blodprøver kan vise et falsk resultat hvis man er i behandling har jeg læst mig til. Så resultatet kan se acceptabelt ud, uden at man har fået det bedre.


  • #6   17. jul 2016 Ja mine tal ser fine ud på papir, men det ændrer ikke på, hvordan jeg går og har det. Måske skulle jeg ønske mig den bog. smiley

  • #7   17. jul 2016 Mit var ikke alarmerende lavt, men det er rigtig meget selen og zink han ordinerede

  • #8   17. jul 2016 Louise hvem ordinerede det ? og hvor meget. Mit stofskifte sejler rundt og ville så gerne ha det stabiliseret. Det er næsten umuligt med læge ordineret medicin.

  • #9   17. jul 2016 Det gjorde min læge. Han sagde jeg skulle tage 50 mg zink og 400 mcg selen

  • #10   17. jul 2016 Han ville hellere prøve med vitaminer før han ville gi mig medicin mod det.
    En del af mine vitaminer var så også meget lave, men de 2 var specifikt henvendt mod stofskiftet smiley


  • #11   17. jul 2016 Kosten i sig selv kan genoprette rigtig meget på naturlig vis.



  • #12   17. jul 2016 Jeg har ikke vrøvl med noget,jeg er bare tyk smiley
    Tror jeg vil prøve palæo modellen smiley
    Dejligt at du har fået det bedre MLA smiley


  • #13   17. jul 2016 Det er også rigtigt dejligt!
    Bare det at maven fungerer, og jeg ikke føler mig oppustet og har vold ondt når jeg har spist, det er fedt.


  • #14   17. jul 2016 Det har jeg undgået siden jeg stort set droppede brød, pasta mm smiley

  • #15   17. jul 2016 Jeg har på fornemmelsen at mit stofskifte er i den lave ende. Jeg har læst en del om det. kan I fortælle hvilke symptomer I har?

  • #16   17. jul 2016 Præcis, det er også min tanke.
    Jeg har ikke spist noget med gluten, mel eller stivelse i 3 uger nu, og meget sparsomt med mælkeprodukter.


  • #17   17. jul 2016 Louise - Jeg er mega træt, kan intet huske og så gør mine led meget ondt. Især i knæ og hænder. Knæene gør så ondt at jeg nogle nætter vågner af det.

  • #18   17. jul 2016 Louise c;
    Træthed, dårlig hukommelse, dårlig indlæring, dårlig søvn, uro i benene, smerter i led og muskler, tør hud, kedeligt tørt hår som er tyndet meget ud, migræne som er eskaleret med årene, maveproblemer, lav temperatur, lavt blodtryk, en kamp for at holde humøret oppe så jeg ikke falder i den sorte depressions-gryde smiley
    Struma har jeg også fået..
    Og for højt kolesteroltal som ikke kan skyldes kosten.


  • #19   17. jul 2016 Man vænner sig meget hurtigt til at undgå stivelsen synes jeg. Og jeg savner det heller ikke. Datteren spiser pasta og ris mm og så finder jeg bare på alternativer smiley

  • #20   17. jul 2016 Ja tør hud og migræne kan jeg også være med på smiley

  • #21   17. jul 2016 • svag og langsom hjerterytme
    • muskelsvaghed
    • nedsat appetit
    • øget vægt
    • depression
    • dårlig hukommelse
    • koncentrationsbesvær
    • fortykket hud
    • forstoppelse
    • hæs og dyb stemme
    • struma (forstørret skjoldbruskkirtel)

    Jeg har alle symptomer minus depression, det med stemmen og struma.

    Plus et par ekstra symptomer der ikke står på listen blandt andet tyndt hår og meget kuldeskær.


  • #22   17. jul 2016 Det er nemlig et spørgsmål om at ændre vaner, og finde alternativer.
    Jeg ville aldrig have troet på, at squash/spidskål/gulerods strimler/spiraler kunne gøre det som pasta, og endda smage bedre smiley


  • #23   17. jul 2016 Det er nemlig bedre smiley

  • #24   17. jul 2016 Det skal helt sikkert prøves, er det med forskellige opskrifter eller? men ligenu drikker jeg noget aloe vera stads som skulle udrense tarme fra c9 kuren og det skulle jeg give 3 måneder smiley

  • #25   17. jul 2016 Nej, der er ikke opskrifter i, men der er forslag til hvad du bør spise, og ikke bør spise

  • #26   17. jul 2016 Tak for svar!
    Jeg har ondt i knæ og led generelt men har givet det mit job skylden og evt leddegigt.
    jeg fryser altid.
    kommer hjem med hovedpine altid.
    Generelt træg mave.
    Enormt tør hud.
    Fortykket hud på albuer og fødder/hænder.
    Kan ikke tabe mig ligegyldigt hvor meget jeg prøver. Jeg spiser intet og har et fysisk hård arbejde, hvor jeg ofte er over 20000 skridt om dagen.
    Jeg er træt (troede at det var fordi at jeg står op kl 5 - sover ofte kl 21).
    Synes mit hjerte er begyndt at slå anderledes..egentlig langsommere.
    Jeg er ikke deprimeret men bliver let irritabel.
    Kan have lidt synkebesvær, forstået på den måde at nogle madvarer ligesom selv tager passagen uden først at have fået lov;)
    Jeg burde nok bede min læge om en blodprøve.


  • #27   17. jul 2016 Det lyder som en god idé smiley

  • #29   17. jul 2016 Louise, jeg er enig, det lyder som om der er grund til en tur til lægen.



  • #30   17. jul 2016 Indica; det er vel også at foretrække, at spise sig ud af problemerne så vidt muligt, end at symptombehandle med medicin.


  • #31   22. mar 2019 Det er en virkelig dejlig bog. Som også kan bruges af andre med autoimmune sygdomme idet bogen er baseret på ÅRSAGER til autoimmun sygdom. God at få forståelse af og når man har forstået hvorfor og hvordan man kan gøre noget for at få det bedre er det bare at komme igang og være vedholdende. idet det er vigtigt at forstå at bedringen kommer ligeså stille og ubemærket som da sygdommen startede snigende over måneder eller år. så på med entusiasmen! og ikke give op. Det kan altid STOPPE din sygdom i at blive værre. men der er virkelig god grund til at starte med at praktisere denne bogs råd.

  • #32   22. mar 2019 Det kunne være spændende at høre om nogen i tråden så fik varig hjælp af bogen.

  • #34   23. mar 2019 En update herfra. Min læge tog blodprøve og afviste alle mine symptomer med at den var fin. Nu er vi jo så privilegerede at vi kan tjekke svar på Sundhed.dk. Den var IKKE i orden. Min læge lukkede den dér. Her er i dén grad lægemangel, så jeg kunne ikke bare skifte. Var sidste år i august med i Guldborgsundundersøgelsen og denne indebar bla dt andet også tsh, frit t3 og frit t4. Ths var steget gevaldigt fra januar'17 og frit t3 var faldet. Lykken var at vi i september var så heldige at vores læge gik på pension og en læge nærmere os habde begrænset åben for tilgang. Jeg skrev et a4-ark med symptomer og pustede mig rigtig op og tog afsted. Han gloede på mig inden jeg rigtig kom igang og sagde at med de tal fra januar'17, så var jeg blevet sat i behandling hvis jeg havde været hans patient....
    Jeg fik hurtigt taget nye blodprøver inklusive Anti-tpo (som jeg har sukket efter fra start pga mistanke). Den lå så på 10000.
    Nu er jeg på Tirosint og har ingen bivirkninger what so ever. Det fungerer super godt og det eneste jeg mærker er hvis jeg spiser for meget sukker eller hvede. Jeg tager ikke længere på men har meget svært ved at tabe mig.
    Bogen fik jeg aldrig købt, men den skal bestemt stå i reolen!


  • #35   23. mar 2019 Hvor var det godt, du fik en ny læge, Louise smiley

  • #36   23. mar 2019 Ja jeg er lykkelig men hvor er det groteskt at man ikke kan komme igennem med sine problemer. Mit tsh lå da "kun" på 4,2 (referenceværdien er Maks 4) i januar. Men alle mine symptomer sagde alt. Fik at vide at jeg bare skulle tage mig sammen og få noget motion..... jeg var anlægsgartner og gik ude hele dagen.

  • #37   23. mar 2019 Jeg har fået medicin en del år nu, og jeg føler ikke, at det rigtig hjælper. I perioder er min hud over øjnene så hævede, at jeg knap kan se ud. Og jeg har stadig næsten samtlige symptomer, man kan have. smiley

    Men en god ting er der sket. Efter alle de år har jeg endelig fået min endo læge til at søge om tilskud til Liothyronin. DET er en lettelse.


  • #38   23. mar 2019 Det bliver spændende Susanne, om det hjælper dig med Lio.
    jeg krydser fingre smiley .


  • #39   23. mar 2019 Jeg har fået Lio i flere år, og det hjælper en smule. smiley

  • #40   23. mar 2019 Undskyld Susanne.
    Jeg troede, det var helt nyt.
    Så det bliver "bare" billigere smiley


  • #41   23. mar 2019 Ja en hel del billigere faktisk, da jeg får en del medicin. smiley

    Desuden betaler Danmark resten. smiley


  • #43   23. mar 2019 Jeg bliver bare lige nødt til at bøvse angående det med kosten og autoimmune sygdomme, det kommer altså HELT an på hvilken sygdom der er tale om. Der findes ekstrem mange autoimmune sygdomme, og flere er altså ret alvorlige, og ikke "bare" f.eks gigt. Misforstår mig ikke, jeg ved at gigt kan var invaliderende og frygtelig, men man dør trods alt ikke af det. Hvor flere af de autoimmune sygdomme der rammer organerne, altså netop i værste konsekvens kan koste folk livet.
    Hvis kosten virkelig virkede på det punkt så havde specialisterne indenfor området da helt sikkert fortalt deres patienter at de kunne hjælp det på vej ved at følge den og den diæt, de sidder jo ikke og hepper på at vores organer svigter og vi skal have et nyt, eller vi i værste fald dør .

    Jeg ved godt at kosten kan virke på forskellige sygdomme, det jeg reagere på er at der generaliseres . Det er jo generelt også bare sådan med sygdomme, at det der hjælper for den ene, ikke nødvendigvis virker for den anden.

    Undskyld, det var min bøvs jeg havde brug for at komme ud med smiley


  • #44   23. mar 2019 Pt er der ikke noget, der kan regulere den autoimmune proces udover immunhæmmende medicin af forskellig karakter.

    Når det er sagt, så er alle stofskiftesygdomme ikke autoimmune - der kan der være masser at gøre med tilskud og kost. Nogle af disse tilstande handler om fejlfunktioner i cellerne på grund af mangler - der kan man gøre em forskel, hvis man får knækket koden.

    Men autoimmunitet - der er lang vej endnu.




  • #45   23. mar 2019 Præcis CH, jeg reagere måske bare lidt kraftigt, fordi jeg er ved at være træt af at få smidt kommentarer som " du skal bare spise det og det", eller " hvis du undlader det og det" og vupti så ville jeg være rask. Sådan hænger virkeligheden bare ikke sammen, havde den gjort det ville der jo ikke være så mange mennesker med autoimmune sygdomme smiley

    Der er f.eks også NOGEN med gigt, der oplever de får færre smerter, hvis de spiser en bestemt kost, eller hvis det gør dit og dat, men det betyder ikke at de er raske, og det betyder ikke at det virker for alle.


  • #46   23. mar 2019 Jeg har indtil videre to autoimune diagnoser. De trives i hinandens selskab. smiley

Kommentér på:
til jer med rod i stofskiftet

Annonce