{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvilken arbejde / uddanelse har i?
  • #1   17. apr 2013 Jeg er uddannet social og sundhedshælper, men går pt arbejdsløs.

  • #2   17. apr 2013 Jeg er så ikke igang endnu.. Men jeg vil super gerne på politiskole, og det er da også planen:)
    Og så efter et par år i politiet, vil jeg super gerne i hundepatruljen.
    Hvor mange mennesker får lov til at blande drømme job, med deres største fritids passion? Ikke mange.. Det er bare lige mig!


  • #3   17. apr 2013 Jeg er uddannet kontorassistent men kunne ikke få arbejde indenfor det, så jeg endte med at tage en hulens masse kurser indenfor elektronik og blev montrice. Senere var jeg smd-reparatør.

    Lige nu går jeg sygemeldt.


  • #4   17. apr 2013 Også uddannet som social- og sundhedshjælper..
    Men går sygemeldt på 3. år..


  • #6   17. apr 2013 Jeg er uddannet landmand med speciale i kvæg smiley arbejder på en malkekvægsbesætning. Der er masser variation og man er altid ude i den friske luft og man får brugt kroppen:-) Uddannelsen tager 3 år og 7 mdr.


  • #7   17. apr 2013 Jeg er uddannet PGU'er og lærer og arbejder på en skole for adfærdsvanskelige børn

  • #9   17. apr 2013 Jeg studerer pt. erhvervsøkonomi/filosofi på bachelorgrad, men afslutter den om små to måneder. Derefter vil jeg studere erhvervsøkonomi/psykologi på kandidatgrad på CBS, og det kan jeg bruge inden for mange ting, såsom ledelse, kommunikation, marketing, HRM og PR.

  • #11   17. apr 2013 Jeg er udlært Dyrepasser men arbejder som natportier på hotel

  • #14   17. apr 2013 Jeg er uddannet jordbrugsteknolog med speciale i husdyrproduktion, og så har jeg en professionsbachelor i husdyrbiologi. Er netop færdiguddannet og er pt. arbejdsløs. Juhu!

    Måske du kan beskrive lidt om dine interesser, eller hvad du lægger vægt på i et job - faste eller skiftende opgaver, arbejde alene eller i team osv...


  • #16   17. apr 2013 Jeg er udlært pædagog, men har desværre været arbejdsløs siden endt uddannelse februar 2012.

    Derudover har jeg for en del år siden taget køkkenassistent uddannelsen, men det var som adgangsbillet til seminariet da det krævede enten 2 års erhvervserfaring eller en færdig gjort uddannelse. Og det var umuligt at finde arbejde som pædagogmedhjælper dengang så jeg valgte at tage den uddannelse istedet da jeg ikke følte den ville være spildt, da man jo lærer en del om sund kost, hygiejne osv alle noget jeg kunne tage med mig videre smiley


  • #17   17. apr 2013 Læser til dyrlæge :o) Bagefter skal jeg specialisere mig som ortopædkirug.

  • #18   17. apr 2013 Jeg arbejder deltid i en Kvickly og er ved at afslutte mit første år af HF på VUC.

    Jeg ved ikke heeelt hvad det skal blive, men nok noget humanistisk. Overvejer socialrådgiver og andre ting i den dur smiley


  • #20   17. apr 2013 Jeg er uddannet landmand med speciale i kvæg, så blev jeg uddannet web-integrator og nu læser jeg til jordbrugsteknolog med speciale i kvæg.

  • #21   17. apr 2013 Er studerende på HF og skal læse til handelsøkonom efter tænker jeg smiley

    Hold nu op hvor er mange af jer landmænd med speciale i køer smiley


  • #22   17. apr 2013 Jeg er uddannet tjener, lige pt er jeg selvstændig med en butik med hundefoder/tilbehør.

  • #23   17. apr 2013 Jeg er lige om snart færdiguddannet bioanalytiker.
    Mit umiddelbare håb er at få arbejde på Biokemisk Afdeling her i byen - og på sigt enten komme til at forske eller undervise indenfor feltet smiley


  • #25   17. apr 2013 jeg er uddannet pædagog, men er førtidspensionist grundet en blanding af diabetes og stress

  • #26   17. apr 2013 Jeg er uddannet Teknisk Assistent og arbejder som IPR Assistent, hvor jeg også bruger min uddannelse en lille smule. Men ellers er det mest kontorarbejde smiley

  • #28   17. apr 2013 Jeg er uddannet Radiograf, men er næsten lige blevet fyret pga en arbejdsskade arbejdsgiver ikke ville acceptere smiley
    Sagen mellem mig, fagforening og arbejdsgiver er dog slut og jeg fik ret med erstatning tilfølge for usaglig afskedigelse, men jeg ville da bestemt hellere have beholdt mit job med de skåne behov jeg nu engang var nød til at have, men det ville arbejdsgiver ikke. Efter 2 1/2 års kamp gik jeg så ned med depression, som jeg stadig kæmper med…

    Pt er jeg jo så ledig og står helt på bar bund.... Håber aldrig nogen kommer ud for den behandling jeg har fået siden maj 2010 smiley


  • #30   17. apr 2013 Job: sælger - men ingen uddannelse..har arbejdet mig op....
    Uddannet som hundeinstruktør og adfærdskonsulent.


  • #31   17. apr 2013 Jeg har en folkeskole og 10. klasse bag mig. Starter på HF til august.

    Jeg arbejder for mig selv som tegner.


  • #32   17. apr 2013 Jeg er social- og sundhedsassistent, og arbejder udelukkende som vikar - jeg bestemmer dermed selv, hvornår jeg vil arbejde smiley

  • #33   17. apr 2013 Jeg læser HA-almen på Roskilde Universitet. Når jeg er færdig med min bachelor, vil jeg læse Cand. merc. i styring og ledelse på Syddansk universitet i Kolding smiley

  • #34   17. apr 2013 Jeg haf af udd: Hg og HF
    Har arbejdet som ufaglært afløser på et plejehjem det sidste år.
    Nu sidder ejg og laver regnskab i et stort firma. Håber på at blive optaget på sygeplejeske udd. efter sommer. smiley


  • #35   17. apr 2013 Jeg har en HF og en HGS - det er dét lige nu. Jeg vil gerne være kostvejleder og noget indenfor hunde, men vil gerne arbejde først og have "sparket" nogle penge ind til uddannelserne. Desværre går jeg sygemeldt lige PT smiley

  • #36   17. apr 2013 Jeg har ingen uddannelse, men har hg, HF, efg basislinie som bager og har ellers arbejdet som tillært maskinsnedker for mange år siden.
    Mangler lige en køreprøve, så kan jeg kalde mig taxachauffør.

    Er pt uden arbejde, men søger vidt og bredt. Ville ønske at jeg havde råd til at tage en uddannelse på SU, men desværre. Ja, det er selvvalgt, men SU vil ikke få økonomien til at hænge sammen, så må bare håbe på at jeg kan finde ufaglært arbejde de næste 25 år, så skal det nok gå, det hele.


  • #37   17. apr 2013 Jeg er u-uddannet og arbejder her hjemme i so- og slagtesvinestalden.

  • #38   17. apr 2013 Er uddannet pædagog, akupunktør, auriculomediciner og posturolog.
    Er pensionist.

    Har arbejdet på skole som støttepædagog, lærervikar.
    Socialpædagog på socialpædagogiske opholdssteder for unge og dansklærer på et af disse.
    Selvstændig virksomhed som akupunktør


  • #39   17. apr 2013 Uddannet landmand med speciale i svin ( Driftsleder / grønt bevis )
    Uddannet fængselsbetjent

    Og så har vi en lille shop med salg af hunde/katte foder og tilbehør


  • #40   17. apr 2013 jeg er uddannet speditør og er nu ved at uddanne mig til handelsassistent i en engrovirksomhed smiley

  • #42   17. apr 2013 Hold da op alle de landmænd smiley

    Jamen jeg har længe tænkt på fængselsbetjent og har også bestået første test, men det er 2,5år siden nu og er stadig ikke blevet kaldt ind til anden del.

    Har haft dyrepasser i tankerne.

    Jeg søger et arbejde hvor jeg bliver udfordret, lige nu arbejder jeg i butik ( har jeg gjort i 7 år) men føler jeg står i tomgang, uden at komme nogen vejen.


  • #43   17. apr 2013 Carina ??? Hvad ???

    Jeg fik begge datoer i samme brev..
    naturligvis med forbehold for at man skulle bestå første del før man kunne komme op til anden del.

    Synes da lige du skal prøve at kontakte dem hvis det er det du vil, men du skal nok forberede dig på at tage den beståede test igen.

    Og jobbet som fængselsbetjent er bestemt udfordrende og der sker tit noget man ikke har oplevet før.. selv efter mange år i systemet.


  • #44   17. apr 2013 Farmakonomelev - butiksarbejde kombineret med naturvidenskab og medicinkendskab. Det er lige mig smiley Kræver både noget af en mentalt og vidensmæssigt, og samtidig er der kundekontakt og praktisk indlæring. Uddannelsen er en fin kombi af bøger og arbejdsdag.

  • #45   17. apr 2013 eg har folkeskole, 10 klasse og en halv gymnasiel smiley men starter på HF efter sommerferien, da jeg lige pt. har stress

  • #46   17. apr 2013 Ib:
    Ja tænker jeg også, for lige nu går jeg egentligt og venter på at blive optaget og måske bliver jeg kasseret. Lidt trælst.
    Men det er sådan det foregår nu, har haft kontakt til dem flere gange.


  • #47   17. apr 2013 Har en Erhverv's klasse afgangs eksamen fra folkeskolen, grundforløb til tømrer. Bag mig, har skiftet siden hen og er i mesterlære som lageroperatør med speciale i lager og logistik.

  • #49   17. apr 2013 Så kommer jeg lige som den første Håndværker herinde indtil videre, hehe..

    Jeg blev uddannet Bygningsmaler i Maj 2010.
    Derefter gik jeg arbejdsløs i 11 måneder, men fandt heldigvis arbejde i april 2011, men kun indtil december, men igen arbejde fra april igen indtil jul..

    PT er jeg i arbejde hos min svoger, som har sit egent tømrefirma.
    Er ansat som bygningsmaler, og laver deres nybygget hus på ca. 450 m2, + småopgaver ved siden af, så jeg har nok at se til lige nu..


  • Lady Pink
    Lady Pink Tilmeldt:
    jul 2011

    Følger: 13 Emner: 58 Svar: 259
    #50   17. apr 2013 jeg er social-og sundhedsassistent og arbejder aftenvagt i hjemmeplejen

    elsker også mit job smiley


Kommentér på:
Hvilken arbejde / uddanelse har i?

Annonce