Nellys ben - Part 2 Nellys ben - Part 2
Så var Nelly ved dyrlægen i dag.
Jeg afleverede hende kl 8.30 - py det var svært.
Jeg fik så lov til at hente hende igen kl 15.30 - årh hun var glad for at se mig!
Hun skulle lægges i narkose og have taget nogle led væske prøver af begge knæ. Dyrlægen har en mistanke om et delvis overrevet korsbånd - i hvert fald er der noget galt inde i knæet.
Hun fik derefter lagt en blokade i det dårlige knæ - så burde hun gerne holde op med at halte inden for et par dage - så kan vi se at det er det rigtige led vi har fat i.
Resultatet var dig ret nedslående - der var en lille forandring i leddet - mere ledvæske end normalt, men ikke alarmerende, og slet ikke nok til den halthed hun udviser.
Dyrlægen sagde at han fik grå hår af Nelly - hun er bare evig syg og altid komplicerede forløb.
Nu skal vi vente en uge og se om blokaden har en effekt - har den det skal vi til Fakse dyrehospital og så skal hun højst sandsynelig have lavet en kikkert undersøgelse for at se hvad problemet er.
Nu håber jeg at der er en forandring i denne her uge - ellers ved jeg snart ik hvad jeg gør!!
nov 2004
Følger: 34 Følgere: 34 Hunde: 2 Emner: 48 Svar: 1.427
aug 2005
Følger: 6 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 6 Svar: 163
Og god bedring til Nelly.
Nellys ben - Part 2