BARF-Gruppen

BARF-Gruppen

Medlemmer: 361
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
871 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 8 Svar

I gamle dage... I gamle dage...

I gamle dage var det ikke uhørt at hunde blev fodret med kallun, ris og franskbrød - nogen endda bare med kallun.

Nu er jeg ikke gammel nok til at have en detaljeret viden om hvordan hundens sundhed reelt var, men jeg ved at min kærestes morfars vagthund fik kallun, kallun og kallun ; ) Og han blev efter udsagn 11 år (schæfer), og arbejdede lige til det sidste (sov i butikken om natten).

Jeg peger ingen fingre, min hund har 14 forskellige dyr liggende i fryseren ; )

Men hvor har man den viden fra, at det ikke er nok at fodre med kallun (eller ged, ko eller marsvin) mere; og var det nok dengang?


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fejlfinding og reparation af kabel 1.000 kr.
  • Bundventil skiftes i vask 400 kr.
  • Sæt vaskemaskine til (el) 500 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 1.000 kr.
  • elektriker 600 kr.
  • Mounting of TV on wall 300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  I gamle dage...
  • #2   26. feb 2009 Christa - Tænker lidt, at før man begyndte at studere ulve, så havde hunden godt af andre ting.. Ville ønske der var studier med hunde, og ikke ulve =)

    Og jeres blev da fodret ret varieret i forhold til hvad mange andre gjorde på det tidspunkt ! =)


  • #3   26. feb 2009 Der må jo være nogen der har sat sig ned og studeret det, ligesom de har gjort det med mennesker.
    Min morfars hund en sct. bernhard blanding levede af leverpostejsmadder, kogte kartofler, en håndfuld Frolic eller hvad det nu var til at hygge sig med om aftenen, når han blev lukket i fyrrummet for at sove. Han blev 6 år, døde kort tid efter min morfar og nogenlunde af det samme, blodprop. Efter min morfar døde, gav Pelle bare op, så hvem ved hvor meget længere han havde levet, hvis morfar også havde levet.


  • #5   26. feb 2009 Mener det var for en 60-70 år siden tørfoderet blev opfundet. Det har da gansket sikkert været for dyrt for mange

  • #7   26. feb 2009 Interessant spørgsmål. Jeg har desværre ikke svaret, men jeg følger nysgerrigt med.

  • #8   26. feb 2009 Christa - Kaoz fik ged igår... Han bræger ikke, men STINKER af ged, så der er noget om din mors ord ; )

  • #10   26. feb 2009 Jeg paster lige mit svar i samme tråd i et andet forum:

    Det er egentlig et meget godt emne..

    Jeg diskuterede hundesundhed med min mor forleden dag, i forbindelse med at jeg er skiftet over til råt.

    Det vi snakkede mest om var hundene fra hendes barndom, og til nu. Min mor er i midten af 50'erne.
    Hundene fra hendes barndom fik ALDRIG tørfoder. De levede af leverpostej, rester og hvad de ellers lige fik. Der blev ikke handlet specielt ind til dem, men de fik mad. Ofte menneskemad o.lign.
    Og det samme gjaldt hundene fra min fars barndom.

    Ingen af deres hunde virkede plagede af hudirritationer, allergi, krærf, epilepsi og en masse andre af de sygdomme vi ser i dag. De levede alle forholdsvis lange liv, og enkelte af dem blev lidt fede i det, men de fleste klarede sig fint.
    Og nu ser man konstant syge og dårlige hunde.

    Er det kosten? Avlen? Manglen på de naturlige bakterier som CH er inde på, eller hvad er det?
    Min mor mindes aldrig at have hørt om en hund med kræft indtil i forhonldsvis nyere tid..?

    Ser dyrlægerne mere, eller kan hundene tåle mindre?


  • #11   26. feb 2009 Daisie,
    men hvad med kræft?

    Havde hundene det ikke dengang, eller så man det bare ikke?
    Og hvorfor er det i givet fald kommet? Det kan vel ikke al sammen skyldes passiv rygning? smiley


  • #14   26. feb 2009 Anja: Jeg tror -med tryk på "tror"- at det både handler om arv og kost. Jeg så igår et program på TV om hvordan nogle hunderacer avles til krøblinge, så det har helt sikkert noget at side. Derudover blev hunde ikke nær så syge dengang og levede længere. Det er i hvert fald hvad jeg har hørt fra min far og andre af "de gamle".
    Jeg mener.. Hunde burde dø tidligere dengang, hvis dyrlægerne var tilsvarende dårligere til at opdage sygdomme og allergi end de er idag. Derfor tror jeg kosten var vigtig. Min barndoms collie levede f.eks. af kødrester, testikler og hvad der ellers var. Den blev -unden et eneste dyrlægebesøg- 16 eller 17 år gammel. -Kan ikke præcist huske det.

    Jeg ved ærlig talt ikke hvorfor folk har fået den ide, at tørkost er sundere end mad (kød, ben osv) som hundens vilde slægtninge jo lever af.

    Jeg tror kort sagt, at de levede sundere dengang, da de fik normal mad. Men det er kun en formodning.


Kommentér på:
I gamle dage...

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce