Hjørringområdet

Hjørringområdet

Medlemmer: 79
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
1.101 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 12 Svar

Kommunen.. Kommunen..

Ja så har vi rykket efter skraldespande og høm høm poser til indhegningen igen igen.. Vi har snakket manden som bestyrre natur og miljø afdelingen.. Han kan godt se problemet og han vil også undersøge sagen endnu engang.. Indhegningen er ikke blevet indviget endnu og det skal den så først før der kan blive gjort noget ved det.. Men han siger det vil være et problem og få en til at tømme skraldespanden, men der bankede kasper i bordet og sagde at lorten snart hang i guilander på heget og at de næsten kunne kører helt op til indhegningen.. Hvis de kan tomme skraldespande ved tornet i bjergene kan de også deroppe.. Men poser ville der vist komme op på et tidspunkt..
Vi håber på det bedste og ser frem til skoven bliver indviget i år 2030 hvis det overhovedet kan gøre det..

Hold da op hvor bliver man træt af og rykke for sådan en lille ting for 10 gang nu..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophængning og tilslutning af prismalysekrone 800 kr.
  • Udskiftning af låsekasse / falle 650 kr.
  • Har et toilet som ikke tager vand ind 205 kr.
  • Fiks af eltavle 2.200 kr.
  • hjælp til at monitorere en Swedodor til værelset 300 kr.
  • rengøring 1.250 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kommunen..
  • #1   21. maj 2008 ....men hvor er det bare så fedt...at I gør noget ved det problem...!!! :o).

    Godt at der findes mennesker som jer...der orker at slåes med kommunen... Glæder mig til indvigelsen 2030....

    Uanset hvad....så skal I da helt sikkert have et skulderklap...

    ...*klask*...sådan....hermed givet..! :o)


  • #2   21. maj 2008 Hehe.. Tak henriette.. smiley
    Synes bare ikke det kan passe, i hammerbakker er der allerede info tavle, skraldespande og hundeposer.. De får også bænke og halvtag til når det regner.. synes bare det er ufatteligt at de laver en hundeskov og bruger mange penge på det og så la de den bare rødne op i lort og skrald bagefter.. Det er da en skam..


  • #3   21. maj 2008 --->>> Ja...det er virkelig en skam...! Men det er bare så typisk...

    Er der noget som vi andre kan gøre...skal vi også prøve at skrive derind...eller...?? Har I nogen forslag..?


  • #4   21. maj 2008 Altså jeg har skrevet derind 4 gange nu uden svar og tror faktisk også anne mette har.. Kasper har været derinde 2 gange og det var først her 2 gang han kom i kontakt med ham som havde noget med det at gøre.. Det enetse der hjælper er nok at gå derind og sige det personligt til ham..

  • #5   21. maj 2008 Hvor er det bare flot at I " gider" at blive ved med at kæmpe med dem!!
    Tro I at det ville hjælpe at der er nogle flere som ringer derop og fortæller dem at vi mangler skraldspande og poser deroppe??


  • #6   21. maj 2008 De skal have tingene afvide SÅ mange gange, det er utroligt.. Men ja hvis du gider Malene må du gerne ringe til dem.. Men så skal du bede om at snakke med ham den ansvarlige fordi andre lover gule og grønne skove om at sige det videre, men ikke en skid om de gør det..

  • #7   21. maj 2008 Altså de damer oppe på kommunen lover at sige det videre, ikke andre herinde.. Hehe.. bare lige sådan den ikke misforståes..

  • #8   21. maj 2008 Det er bare så typisk..
    Vi har lidt samme problem ved Park Allé, der er godtnok poser og skraldespande, men de er så fyldt at det ligger ud over det hele.. Og LUGTER!!!


  • #9   21. maj 2008 Ja det er flot Anne-Sofie & Kasper, at i bliver ved jeg ska nok prøve igen.
    Har i navnet på ham, så er det måske lidt nemmere. Så de ik driver en rundt i ring.


  • #10   21. maj 2008 ...jeg vil også prøve at tage kontakt til dem...

    På et tidspunkt må de sgu da vågne op.....også selvom jeg har mine tvivl...hmm...


  • #11   21. maj 2008 Ja de er ik altid li let og danse med, også ved jeg at mange af dem sidder ikke i samme stilling i længere tid. De skifter meget eller holder hurtigt op, så er det jo klart der ik bliver lavet noget.

  • #12   21. maj 2008 Det er pænt af jer hvis i gider.. smiley Ja på et eller andet tidspunkt må de vel få øjne op eller måske rettere sagt få fingeren ud og komme igang i stedet for at sidde og drikke kaffe hele dagen.. Synes ikke jeg hører andet end brok fra den kommune.. Både miljø og natur, dem som skal sørge for de unge, vores "gå-gade" osv osv..
    Men krydser da fingre og prøver at være positiv.. :S


Kommentér på:
Kommunen..

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce