1.583 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 24 Svar

Hill's J/D Hill's J/D

Ja nu ville jeg jo undersøge lidt nærmere, hvad der egentligt er i det her Hills foder. Dyrlægen anbefaler det, og flere siger, at de har oplevet markante forbedringer hos hunde med ledproblemer. Jeg går ind på en hjemmeside som er forslået af en anerkendt opdrætter i DKK, som vurderer hvorledes indholdet i internationalt godkendte dyrefodervarianter, er gode/dårlige for hunde.

Lige med Nanna er det et valg mellem pest eller kolera, for ud over hendes allergier for husstøv- og lagermider, så har hun ledproblemer i bagparten, som er til størst gene for hende. Derfor går jeg pænt ned og giver 600 kr for en 12 kg sæk af Hills J/D, men, men, men, nu bliver jeg i tvivl, for ifølge hjemmesiden er dette foder nok noget af det ledeste, når det kommer til indholdsstoffer?

Der står faktisk at den får mellem 1 og 2 stjerner, fordi den indeholder en masse ting, som hunde enten ikke fordøjer godt nok, eller af produkter som er fejet op af gulvet (OG kyllingefjer! Ô_o)

Så nu spørger jeg jer herinde, er det virkelig værd at give 600 kr for et produkt, hvis det stort set svarer til at gå i superbrugsen og købe melboller?

I kan se linket her: http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=1070&cat=all


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Toilet løber 1.000 kr.
  • Montering af emhætte 1.000 kr.
  • Plæneklipper vil ikke starte 1.000 kr.
  • Blotlæggelse af strømforsyning og etablering af stikkontakt 1.357 kr.
  • Dispose of 90% gasflaske 400 kr.
  • Jeg har brug for at få opsat 2 Ikea gardin stænger i samme rum 499 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hill's J/D
Kommentér på:
Hill's J/D

Annonce