Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fjerne sæbedispenser fra håndvask 350 kr.
  • Sætte seng sammen 600 kr.
  • Løbende Gutavberg wc 1.280 kr.
  • Ophæng af spejlskab 650 kr.
  • Reparation af AEG vaskemaskine 1.000 kr.
  • Rengøring 1,5 time 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  weee
  • #1   11. jun 2010 Hvorfor gør hun det ?

  • #2   11. jun 2010 Ved ikke om der har været en tråd om det før, men hvorfor slipper hun for mundkurv?

  • #3   11. jun 2010 hvordan det ??

    hendes race er da på listen ikk ?

    spørg bare af nysgerrighed smiley


  • #4   11. jun 2010 Ja, hvorfor slipper hun..? -For hun er da en af listehundene ikk eller...?

  • #5   11. jun 2010 Fordi jeg gik ned på politigården og spurgte hvad de gør med hunde fra internat som er fundet som hittehund.. Politi manden sagde at min dyrlæge skulle bekræfte om hun skulle eller ku slippe for mundkurv.. Så jeg ringede derop, de kender mig og min hund deroppe så efter min hund ikke er aggrasiv(staver) og jeg har kontrol over hende, sagde de vi ku slippe og politiet kan ringe derop hvis de stopper mig en dag smiley vi er så lykkelige over det smiley

  • #6   11. jun 2010 Gælder det kun internathunde?

    Eller kan min venindes AB også slippe fordi hun er rolig, socialiseret og fredelig som en pk havregryn?


  • #7   11. jun 2010 Beklager, men jeg tvivler meget på, at den holder i retten, hvis en anden betjent stopper dig.

  • #8   11. jun 2010 Hmm... jeg havde da ikke forstået det sådan, at der var undtagelser uanset temp.



  • #9   11. jun 2010 Tja - jeg tvivler godt nok også...


  • #10   11. jun 2010 Jeg tvivler på den holder i retten...

  • #11   11. jun 2010 Det lyder godt nok utroligt. Så kan jeg da godt se at mange hunde undgår mundkurv...

  • #12   11. jun 2010 Kontakt politiet igen og få den udtalelse på skrift med underskrift og det hele for det er jo blot påstand mod påstand hvis du bliver stoppet eller stukket også står du der med håret i postkassen

  • #13   11. jun 2010 Ved ikke om det bliver enkelt, i realiteten ved man ikke 100 % hvad der er i Lady da hun er fundet som hittehund.. Hvis man har en der er købt som ægte listehund slipper man ikke..

  • #14   11. jun 2010 Hvis jeg var dig - ville jeg få et stykke papir fra politet som du altid har på dig !

  • #15   11. jun 2010 Jeg vil da forhøre mig hos min svigerfar som er politimand, om det kan være rigtigt.

    Meeeen få det nu på skrift ikke smiley


  • #16   11. jun 2010 jep for jeg lige på skrift så smiley

  • #17   11. jun 2010 Den tror jeg ikke holder ret længe. Vo kener jo alle vores dyrlæge, og kan på den måde alle omgå loven.

  • #18   11. jun 2010 Julie - Hvis det kan være rigtigt, så skal jeg dælme da have fat i min dyrlæge, så Bella også slipper, hun gør ikke engang en flue fortræd. smiley

    Men tror da lige jeg snakker med svigerfar senere idag, eller i morgen, så må han undersøge hvordan det hænger sammen.


  • #19   11. jun 2010 Maria - ja det er virkelig fedt. Alle de værste af hundene (i princippet i hvert fald, da det kan være nogle grumme blandinger) kan gå fri. Hmm jeg synes det lyder meget mærkeligt.

  • #20   11. jun 2010 Du kan jo få lavet en DNA test på hunden som kan påvise hvilke racer der er i forældredyrene såvidt jeg er orienteret.

    Så mon ikke at du skulle tage en snak med dyrlægen om dette..?


  • #21   11. jun 2010 Det er nu ikke holdbart -dyrlægen kan ikke undtage dig fra lovgivningen.

    Din hund er en listehund, og dermed skal den have mundkurv på -uanset dens temperament.
    Og at man ikke helt ved hvad der er i hende er da lidt komisk -du har jo selv oprettet hende som AST, men nu vil du så ikke længere være ved hendes race eller?
    Jeg synes nu det er ganske tydeligt at hun er en listehund (uanset om hun så evt er blandet med noget andet).

    Og skulle der bliver problemer en dag, er det jo altså ikke politiet der skal bevise at hun er listehund -det er DIG der skal bevise at hun IKKE er det.

    Så overhold nu bare loven , og få en mundkurv på d. 1 juli


  • #23   11. jun 2010 Reiki master -det kræver jo at man kender forældrene og ved hvilke racer de indeholder.

    Man kan udelukkende påvise slægtskab via DNA -altså hvem der er forældre til hunden.
    Man kan IKKE påvise raceforhold via DNA (ikke endnu i hvert fald).


  • #24   11. jun 2010 Jer med stambøger smid dem vær og sig det er en bla. så kan dyrlægen give tilladelse til og omgå loven.

  • #25   11. jun 2010 Michelle - Hun overholder vel også loven, hvis hun har fået lov til ikke at bruge mundkurv, og får det på skrift fra politiet ???
    Det kan jeg i hvert fald ikke se et problem i.

    Jeg har dog svært ved at tro at det kan lade sig gøre, men det er jo så noget andet.


  • #26   11. jun 2010 Som betjenten sagde så har de ingen chance for at vide med racer i evt. blandinger så der sagde han det er op til en dyrlæge.. det var bare hvad de sagde til mig, de lyder ikke til at være inde i det endnu mon de kommer det aner jeg ikke, men må lige smutte forbi politigården for at få det på skrift senere i dag..

  • #27   11. jun 2010 Men så er Bella ren Boxer fremover... Det ville da være smart hvis man kunne det.. Meeen det tror jeg så heller ikke at man kan..

  • #29   11. jun 2010 jeg vil skam os overholde loven, derfor gik jeg på politigården.. hvis de havde sagt mundkurv ja så får hun mundkurv på..

  • #31   11. jun 2010 Julie -nej politiet kan ikke se hvilke racer der er i en blanding. Derfor er loven lavet med omvendt bevisbyrde så DU skal bevise at din hund IKKE indeholder en af de forbudte racer.
    Politiet skal ikke bevise noget som helst.

    Hvis politiet mener din hund ligner en af listehundene, ja så skal den have mundkurv på og føres i snor på max 2 m, medmindre du kan bevise den IKKE indeholder en af de 13 racer.

    Og helt ærligt -du har oprettet den som AST herinde... ved du ikke selv at den er AST eller...?


  • #32   11. jun 2010 Tror jeg slet ikke dyrlægerne ønsker at belave sig ind i ?

  • #34   11. jun 2010 Og så er det i øvrigt ligegyldigt om din hund er en engel eller hamrende agressiv. Eftersom den er med på listen, så skal den have mundkurv på.

    Dyrlægen kan ikke undtage dig fra loven, selvom din hund er sød og rar.


  • #35   11. jun 2010 Jamen din hund er da tydeligvis - om ikke blandet med, så ren - AST.. Hvilket du også selv har oprettet hende som, og avlet på hende som..

    Synes måske det er lidt letkøbt at du pludselig på ingen måde kan se og forestille dig at hunden har det mindste AST i sig for at undgå mundkurven.

    Jeg synes det er supersynd at veltipassde og velsocialiserede listehunde skal føres i line og mundkurv, men jeg går heller ikke ind for at man direkte lyver.. Se hvad den lille løgn om en pitbull = AST fik bragt med sig..


  • #36   11. jun 2010
    ***Krumme og Cult Shaker nu med pokal**
    Pruhh, tøjr hesten.. Nu var det kun et eksempel, og har nu aldrig set på Bella som noget agressivt lort.. Så spar dine nedladende bemærkninger..


  • #37   11. jun 2010
    ***Krumme og Cult Shaker nu med pokal**
    Så vidt jeg kan se, har du selv haft en del af de hunde du så fint omtaler, så fordi du har fået en tavlehund, behøver du jo ikke spille smart... Du har jo selv støttet om om tavleløs avl..


  • #39   11. jun 2010
    ***Krumme og Cult Shaker nu med pokal**
    nu er Boxeren jo ikke "din" race... De andre blandinger du selv har, gør vel det samme mod deres racers opdrættere?


  • #41   11. jun 2010 Det lyder godt nok noget underligt i mine ører.

  • #42   11. jun 2010 Jeg tænker også ,at hvis politiet spørger dyrlægen, så er det dyrlægen skal udtale sig om, ikke hvorvidt hunden er sød og rar, men om der efter hans/hendes bedste vurdering er listehunde i den pågældende hund. Loven går jo netop ikke på sød og venlig eller agressiv men på racer / typer

    Og efter billederne af Lady Di at dømme, er der vist ikke mange dyrlæger, der vil skrive under på, at de ikke tror der er liste hund i hende.

    Så politiet din hund?


  • #44   11. jun 2010 undskyld men hvis hun er hitte hund og ingen ved 100% hvad der er i hende hvorfor er hun saa ikke under blandinger? hun staar jo i din profil til at vaere amstaff og saa gaelder loven jo..

  • #45   11. jun 2010
    ***Krumme og Cult Shaker nu med pokal**
    Jo det er det jo faktisk, når du siger ja til at have dem..
    Det er også ligegyldigt, de er alle dejlige hunde..
    Bella kommer også fra en plejemor der havde overtaget et misrøgtet kuld, så støtter op omkring at Bella skulle have en chance, jeps det gjorde jeg.. Og det skammer jeg mig ikke over.


  • #46   11. jun 2010 Jamen altser den holder jo slet ikke, der står udtrykkeligt i den nye hundelov følgende (se nedenstående) og der står at man skal kunne bevise hundens herkomst. Ved at en politimester eller betjent skriver under på at hunden ikke skal bære mundkurv så er den person ude i et forklaringsproblem for hvordan kan han vurdere om hunden er en af listeracerne uden at have set hunden i samråd med dyrlægen. Her må det være dyrlægen der skal på banen hvor denne skal dokumentere på tro og love at hunden ikke indeholder nogle af listeracerne og dette kan ikke dokumenteres så derfor må konklusionen være at ejere til en listehund skal kunne dokumentere hvad der er i hunden af racer for at den er fritaget fra mundkurven og det kan man ikke i dette tilfælde ergo skal den have mundkurv på.


    »§ 1 a. Besiddelse og avl af følgende hunde er forbudt:
    1) Pitbull terrier.
    2) Tosa inu.
    3) Amerikansk staffordshire terrier.
    4) Fila brasileiro.
    5) Dogo argentino.
    6) Amerikansk bulldog.
    7) Boerboel.
    8) Kangal.
    9) Centralasiatisk ovtcharka.
    10) Kaukasisk ovtcharka.
    11) Sydrussisk ovtcharka.
    12) Tornjak.
    13) Sarplaninac.
    Stk. 2. Forbuddet i stk. 1 finder tillige anvendelse for krydsninger,
    hvori de nævnte hunde indgår.
    Stk. 3. Erhvervsmæssig indførsel


    § 1 b. Hunde, der holdes eller indføres i strid med § 1 a,
    aflives ved politiets foranstaltning.
    Stk. 2. Er der tvivl om, hvorvidt en hund tilhører en af de
    racer eller krydsninger heraf, som er omfattet af § 1 a, kan
    politiet stille krav om, at besidderen dokumenterer hundens
    race eller type.
    Stk. 3. Hvis besidderen ikke straks kan fremlægge tilstrækkelig
    dokumentation, jf. stk. 2, træffer politiet foranstaltninger
    med henblik på midlertidigt at fjerne hunden fra besidderen.
    Stk. 4. Har besidderen ikke inden for en frist, som politiet
    fastsætter, fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at hunden
    ikke tilhører en af de racer eller krydsninger heraf, som er
    omfattet af § 1 a, anses hunden for at være holdt i strid med
    § 1 a.«


  • #47   11. jun 2010 Den der går kun til en eller anden anmelder din hund uden mundkurv. Ikke nødvendigvis fordi den gør noget men fordi lidt hundekenskab gør det mulig og se hvilken hundetybe den høre under. Så falder hammeren.


  • #49   11. jun 2010 Krumme -netop. Hos mig er det osse netop den "tilfældige" blanding der gør at jeg nu har tavlehunde.

    Man har vel lov at blive klogere med tiden (og det skal ikek forståes som at jeg synes blandingshunde generelt er noget hø -jeg vil bare ikke støtte den slags avl, og jeg vil ikke "redde" den slags uheldige blandinger igen en anden gang)


  • #51   11. jun 2010 Min Simba er også uden tavle , men det er sidste gang jeg køber uden tavle fremover bliver det med livrem og seler og så må det koste hvad det koster.

    Jeg spekulere mig gul og blå over alle mulige arvelige genetiske sygdomme smiley


  • #56   11. jun 2010 FLOOOT ... så er vi tilbage ved begrebet "kærlighedshunde" ... smiley
    masser af guffere og kys og kram, så undgår vi mundkurven smiley
    holdkæft altså hvor er det bare til grin!!!!


  • #57   11. jun 2010 og Krumme..... SKAM DIG!!!!! :oP

  • #58   11. jun 2010 Hvor er du henne TS...???

  • #59   11. jun 2010 Der er da vist nogen der har drukket af natpotten..

  • #60   11. jun 2010 julie & Lady Di smiley * - hvorfor tager du ikke bare ansvar og for mundkurv på din hund??

  • #61   11. jun 2010 Altså jeg sidder jo og kommer til at tænke (ja ja -det sker ikke tit men det skete altså i dag;o))

    Jeg ville vildt gerne vide hvad TS har sagt da hun ringede til politiet. Har hun fortalt at hun har en amstaff(-blanding), og spurgt om den må gå uden mundkurv (i så fald er politiets udsagn jo helt hen i vejret), eller har hun sagt at hun har en (ikke nærmere defineret) blanding?
    I så fald har politiet måske i virkeligheden sagt at hun skal bede dyrlægen om at vurdere hundens race/blanding....


  • #62   11. jun 2010 Maria - hvor ser du den hvalp ?

  • #63   11. jun 2010 Maria - der er kigget, og jeg ser INGEN hvalp med gule øjne.

  • #66   11. jun 2010 Lady er hittehund fra internat.. Frida købte jeg som ren amstaff men fandt senere ud af at vi var blevet snydt, hun var cane corso eller pitt, fik jeg hørt herinde fra, fandt senere ud af hende jeg havde handlet med var hundehandler fra sønderjylland, trist.. det var fridas far der er far til lady s hvalpe, frida har jeg aflivet da hun overfaldt lady og bed mig i armen.. har da os købt mundkurv og er begyndt at træne med lady med den men hvis jeg slipper for det er det det jeg gør..

  • #67   11. jun 2010 Julie - du har ikke fået en underskrift i dag?

  • #68   11. jun 2010 Hvordan gik det på politigården med at få det på skrift? smiley

  • #69   11. jun 2010 Nåede ikke derned i dag men gør det på mandag, skal nok give lyd..

  • #70   12. jun 2010 Julie -så du vil insistere på at nægte at din hund er amstaff i fremtiden? For det er jo den eneste måde du kan undgå mundkurv...

    Og så er jeg stadig interesseret i at høre hvilke oplysninger du gav politiet.

    Fortalte du at hun er en tavleløs listehund, eller fortalte du hund er en ukendt blanding?


  • #71   12. jun 2010 vi fik frida og snakkede rigtig godt med dem, senere fik vi hvalpe på lady og da de blev født fandt vi først ud af det, frida blev 1 år gammel..

  • #72   12. jun 2010 Sagde at det er en hittehund som hun er..

  • #73   12. jun 2010 julie - så går den nok heller ikke :S
    Så har du jo ikke været helt ærlig.


  • #74   12. jun 2010 Nej frida og lady har ikke noget med hinanden at gøre.. fridas far var far til ladys hvalpe..

  • #76   12. jun 2010 Julie -men tag nu lige et kig på din hund. Kan du slet ikke selv se at hun indeholder amstaff? Og hvis ikke du kan, hvorfor er hun så oprettet som amstaff.

    Ja ja, hun er hittehund. men uanset om hun er blanding eller ej, så skal en amstaff/blanding med amstaff gå med mundkurv og kort snor.

    Hvis du istedet fortalte dem at du har en amstaff (eller en blanding der indeholder amstaff)... øøh altså sandheden... så ville du skam få besked på at give din hund mundkurv på. For det er hvad den nye lov foreskriver.

    Og nægter du at den indeholder amstaff (eller en anden listehund), jamen så er det op til dig at bevise at hun ikke er en af de forbudte racer. Og det bliver vidst svært


  • #77   12. jun 2010 Ja jeg ringede til dem og fortalte det da jeg fandt ud af det.. så det er de klar over..

  • #78   12. jun 2010 Blev faktisk ret chokeret over det og talte med nogle herpå hg om det, hvilket var en støtte og så til hvad jeg sku med hvalpene og deres købere..

  • #79   12. jun 2010 Ikke sikker på jeg forstår? Fortalte du dem at hun er amstaff, eller fortalte du ikke hun er amstaff?

    Og det er altså meget meget simpelt -loven foreskriver at alle hunde af de 13 racer, samt alle hunde der er blandet med en eller flere af de 13 racer, skal gå med mundkurv og kort snor.

    Hvis man skulle blive stoppet en dag, med en hund uden mundkurv, fordi man ikke mener ens hund tilhører en af de racer, så kan politiet bede dig om at dokumentere at den ikke gør det.
    Hvis ikke du kan dokumentere at hunden ikke indeholder en af racer, vil den betragtes som ulovlig, og vil derfor (uanset hvad race den egentlig er), skulle gå med mundkurv og kort snor.


  • #80   12. jun 2010 nååååh -hehe.. først nu gik det op for mig at den sidste kommentar var om hvalpene;o)

    Jeg tror vidst det er min sengetid *G*


  • #81   12. jun 2010 ved det ikke, ærligt har jeg ikke den store lyst til at putte mundkurv på, ja min hund er nok lidt ligeglad men alligevel ikke helt.. slut med at kaste pind, slut med at svømme i havet og hente pinden, slut med at løbe i skoven da hun kan sætte sig fast i grene osv. så ja kan jeg undgå det gør jeg det..

  • #82   12. jun 2010 Julie -men det gælder jo for alle listehundene;o)

    Hvad er det der gør at lige netop DIN listehund skulle være undtaget fra loven?

    Nu går jeg udfra at du gerne vil stå ved at din hund er amstaff (eller i hvert fald blandet med amstaff), når nu det er sådan hun er oprettet herinde.
    Når hun er på listen, hvorfor mener du så at lige netop hende, og ingen andre, skal fritages for at følge loven?

    Hvis du undlader at give mundkurv på, skal du vide at du udadtil vil bekræfte rigtig mange mennesker i alle deres fordomme mod MH-ejere. Nemlig at det er folk der er ligeglade med dansk lovgivning osv.
    Og det gavner bestemt ikke racen (husk på at loven skal tages op igen om 3 år -vis jer nu for dælen som gode eksempler)


  • #83   12. jun 2010 og så kan man altså kaste pind og alverdens andre ting på private, indhegnede områder.
    Så må du jo se om ikke du kan alliere dig med en anden hundeejer, hvis ikke du selv er udstyre med en god have:o)

    Og løse i skoven -jamen der må hun ikke være fri, og har aldrig måttet være fri, medmindre du da har en privat skov at lufte i, hvor du udtrykkeligt har fået lov.


  • #84   12. jun 2010 ja det er nok ego at tænke sådan men hvis det er en grå zone i loven ja så tror jeg at vi løber mod den.. er bare så ærlig over de sidste år i hendes liv kan hun ikke det hun plejer.. 2 ture på cykel til stranden i ugen, 1 gang op at tumle med hendes hundevenner i ugen, ja det kan vi så skyde en hvid pil efter.. hun træder snart i den ældre gruppe og ville gerne bare hygge mig med hende som vi plejer til hun ikke er her mere..

  • #86   12. jun 2010 er godt klar over hun ikke må være fri i alm skove men vi har en åben hundeskov i den anden ende af byen.. har desværre ingen have mere, og kender ingen med en ordenlig grund kun alm haver.. kan sagtens stå ved hvad hun ligner og ikke ligner men kan jeg undgå er det det bedste for os men hvis ikke kommer kurven da på, selvfølgelig..

  • #87   12. jun 2010 Julie -hvorfor i alverden skulle du ikke kunne cykle med hende? Altså mundkurven sidder om næsen, ikke benene;o)

    Og der er IKKE en gråzone i loven hvad det her angår. Loven er ganske entydig -er din hund på listen eller blandet med en race på listen, skal den have mundkurv på.
    Og det er dig der skal bevise din hunds ophav, ikke politiet.

    Det står helt klokkeklart i den nye lov, der er slet ikke noget at være i tvivl om.


  • #88   12. jun 2010 mente kan ikke cykle til stranden og kaste pind som hun svømmer ud efter..

  • #89   12. jun 2010 ta det nu selv helt roligt.. kender min hund og kan sagtens se hun er blevet ældre... der er ikke så meget energi mere.. så svar for dine egne hunde..

  • #90   12. jun 2010 drama eller ej, jeg sys ikke det er et hundeliv

  • #91   12. jun 2010 Forstå mig ret, jeg ville da bestemt osse synes det var ærgerligt at skulle smide kurv på mine og lufte i kort snor.

    MEN... det ville være i forhold til træning det ville være træls, da en lang række øvelser så er udelukket og dermed osse konkurrencer.

    Kurven begrænser jo ikke helt almindelige gåture, cykelture o.l. Den slags kan man fortsat, fuldstændigt som man plejer, blot må hunden ikke være løs (hvis den da plejer at være det).
    Jeg ville så lede efter en mulighed for at have hunden løs på et indhegnet areal. Mine kan i hvert fald ikke leve uden at kunne give den gas uden snor engang imellem.
    Men det burde være muligt at finde et sted hvor dette er muligt.

    Så i det daglige forstr jeg ikke helt det store drama omkring den mundkurv -synes i øvrigt de er sjovt der protesteres vildt imod kurven, men meget meget lidt imod 2m-linen. Og det er da den korte line der begrænser hunden mest.

    Tilgengæld synes jeg det er rigtig ærgerligt for dem der træner seriøst med deres hunde. Det havde været godt for racerne at blive vist frem på træningspladser, til konkurrencer o.l. og det er jo udelukket nu.


  • #92   12. jun 2010 enig enig.. nu må jeg hellere komme under dynen smiley

  • #93   12. jun 2010 jeg er stadig nysgerrig for at vide hvordan du kan have lady some amstaff paa din profil naar hun er hitte hund og du ikek ved hvad der er i hende.. (som du jo siger)

    kan ikek se hvorfor du ikke bare foelger loven og saa haaber den bliver afskaffet igen istedet for at stille dig paa bagben nu hvor den er vedtaget.. det er jo bare at goere det bedst muligt og vise at det ikke ligger i hunden med dem i den anden ende.. og det goer du jo ikke hvis du ikke foelger loven.. vis dem hvor smart du er og du ved hvad du har med at goere..


  • #94   12. jun 2010 Få nu snor og mundkurv på din hund og opfør dig ansvarligt!! Jeg brækker mig snart over folk med samme holdning som dig.. Ja undskyld mig, men tag dog ansvaret som hundeejer seriøst!!
    Tror du der er nogen af os andre der skal give vores hunde mundkurv på, som jubler? NEJ!! Men det kan jo for pokker ikke hjælpe noget..



  • #96   12. jun 2010 Satans Yngel :

    Det var f*ndeme et godt indlæg jeg tilslutter mig 100%

    ''Det er utroligt at det ikke snart går op for KM og MH ejere at loven revideres om 3 år. Hvis der sker så meget som 1 overfald af de hunde, så får det konsekvenser for alle dem der har puttet en mundkurv på deres hund.
    For så bliver der bare ved at være et forbud.

    Jeg må indrømme at jeg ikke forstår den egoisme der ligger i at vælge at gå uden mundkurv på sin hund, når netop alle hunde er i farezonen for at komme fra en OBSliste til en forbudsliste uden videre forhandling.

    Det er ikke synd for en hund at få en mundkurv på, det er ansvarligt. Og i denne situation det eneste fornuftige.

    Så hvis du bare har en lille smule til overs for alle de hundeejere du deler skæbne med, så få en mundkurv på din hund.
    Der ER ingen gråzoner. Din hund er en listehund jo.''


  • #97   13. jun 2010 julie & Lady Di smiley *
    Opdaterer du os lige når du har været ved politiet?


  • #99   24. nov 2010 Der er osse folk der kører rundt på motorcykel uden hjelm, helt lovligt, fordi de har en skrivelse fra deres læge. Så hvorfor skulle det ikke osse virke her?
    Der er det så også dem selv det går ud over, hvis der sker noget.
    Bortset fra det, så ser jeg efterhånden heller ikke nogen grund til folk bruger mundkurv. De fleste gør det ikke, så loven bliver næppe laver om igen. Nok nærmest skærpet.


  • #100   24. nov 2010 Det eneste jeg bider mærke i er at du mener din hund er en ældre hund ! Altså - hun er 5år det er ingen alder !!! Men hvis du begynder at gå mindre ture osv. fordi du mener hun er en ældre hund - så er det klart din hund ikke kan klare det samme som før hen !

  • #102   24. nov 2010 Lone -når Lady er (eller var?) oprettet som amstaff herinde., må man gå udfra at hun har en hel del lighed med de racer.
    Så skulle hun gå hen og lave ballade, så vil folk jo med meget stor sandsynlighed beskrive hende som MH. Og så vil det altså tælle med, ligesom når alverdens andre hunde af tvivlsom herkomst laver ballade.

    I øvrigt -dyrlægen skal ikke vurdere om hunden er farlig. Når ejer selv siger hunden er amstaff er det sådan set temmeligt ligegyldigt om dyrlægen mener den er iiih og åååh så sød -den er stadig listehund.

    Og det er da sjovt at en hund som ejer alle dage har påstået var amstaff, lige pludselig skifter race fordi en ny lov træder i kraft.

    Netop al den snyd med racer, er med til at mit håb om en lempelse om 3 år, er forsvindende lille


  • #105   24. nov 2010 Lone -"Er vel fair nok hundeejere prøver at finde en løsning for at undgå at deres hund ik falder ind under den hundelov...."

    Det synes jeg så ikke det er, hvis hunden reelt er en af de 13 racer. Og åbenbart har TS været sikker på at hunden var AST inden den nye hundelov... Men nu er den pludselig ikke mere???

    Har man valgt en hund af en af de racer, så har man vidst at der var noget under opsejling. Hundeloven har været på vej meget længe. Så må man altså være ansvarlig nok til osse at efterleve den, istedet for at smyge udenom, og lade det gå udover andre racer.

    Problemet er jo at når en AST pludselig "omregistreres" til at være f.eks. boxerblanding, ja så hives boxeren altså med ned i faldet hvis noget går galt. Og det synes jeg sgu er super ærgerligt.
    Nogengange skulle man tro at folk ligefrem prøvede på at få flere racer på listen


  • #107   24. nov 2010 Dem der er mest tabere i dette spil, er de hunderacer, som div listehunde laves om til. Bl.a. Boxeren.


  • #109   24. nov 2010 Lone - Næ, men sådan er der så meget man ikke forstår. Hvorfor betyder rød mand stå, grøn mand gå? Hvorfor ikke omvendt? Sådan er det nu engang bare lavet.

  • #112   24. nov 2010 Lone -hvad er det så der gør at de ikke overholder loven. For mig at se er der kun 2 muligheder: 1) man magter ikke at træne det, eller 2) man er ligeglad.
    Begge dele er tåvelige undskyldninger.

    Det er altså ikke synd for hunden at have mundkurv på hvis ellers man gider træne det, ¨så hunden lærer at forbinde det med gåture og at have det sjovt.


  • #115   24. nov 2010 Lone -hvorfor er det syn`? Det er jo ikke anderledes end at lære hunden at have sele/dækken e.l. på. Hvis bare man indlærer det på en positiv måde, er det ikke noget der generer.

    Jeg har trænet med en hvis hund havde mundkurv på til træning. Hans hund blev fuldstændig kuldret når mundkurven kom frem, for for den var mundkurv = træning og altså super fedt.

    Det handler 100% om træning.

    Og der er næppe nogen af os der har kunnet regne ud HELT præcist hvordan loven ville komme til at se ud. At den ville få tilbagevirkende kraft kom meget bag på mig.
    Men hvis ikke man har været klar over at en "muskelhundelov" var på vej, så har man simpelthen ikke gjort sit forarbejde godt nok.
    Og at en sådan lov bl.a. indebærer mundkurv kan da heller ikek være en overraskelse.


  • #116   24. nov 2010 Og jeg vil da for god ordens skyld osse påpege at jeg ikke er tilhænger af den nye lov.
    Men den skal evalueres efter 3 år -så hvis folk havde gidet at vise sig som gode eksempler og få ryddet ud i egne rækker, så havde der jo været en god chance for lempelser.

    Men det er dælme op af bakke når de færreste vil overholde loven, og derfor ikke bruger mundkurv, stadig avler på de racer osv


  • #121   24. nov 2010 Lone -der er mig bekendt ingen raceopdelte bidstatestikker her i landet, så der er vidst ikke belæg for at påstå at den race bider oftest;o)

    Men bortset fra det er det jo lige nu fløjtende ligegyldigt hvad vi mener om hundeloven -den skal følges til punkt i og prikke, i håb om at der så sker lempelser om 3 (2½ år) når den skal evalueres.

    Hundeloven som den ser ud nu, er en hovse-løsning lavet i "kampens hede" -hvis folk nu virkelig strengte sig an for at undgå yderligere overskrifter og for at vise at de altså kan leve op til deres ansvar, så kunne det jo tænkes at der falder så meget ro over hele kamphundedebatten, at en evaluering vil resultere i noget mere gennemtænkt:o)


  • #122   24. nov 2010 Gik ikke derned da min dr. dyr ikke mente det ville hjælpe sådan som loven er sat sammen.

  • #124   25. nov 2010 Lone -den kender jeg så godt. Og den er ikke meget bevendt, taget i betragtning at den ikke engang kan raceinddele.

    Der findes kategorierne labrador, gravhund og jagthund (hvad er labben og gravhunden så?)
    Der findes osse kategorien spidshund -og alligevel er der osse enkelte spidshunde listet med racenavn.
    Og vi er vel enige om at der kan være temmeligt stor forskel på forskellige racer, selvom de tilhører same FCI-gruppe. Så det giver da ikke meget mening at smide spidshundene i en gruppe, mens andre er listet med race.

    Så ja, den statestik giver jeg ikke meget for, beklager.

    i øvrigt findes der mange statestikker der alle siger noget forskelligt. Så det gælder jo bare om at finde den man synes passer til ens holdning


  • #126   25. nov 2010 Lone -Den er ikke raceopdelt, men opdelt efter hvad der nu lige passer en.

    Jagthund er en gruppe -men samtidig har labrador, beagle og gravhund (som begge er jagthunde) osse deres egen kategori.
    Dertil kommer kategorien spaniel, som dækker over en lang række racer, men som jo osse hører under jagthunde
    Og Terrier er for de flestes vedkommende jagthunde, men har så osse en gruppe for sig.

    Spidshunde er osse en kategori for sig, på trods af at vi vel nok kan blive enige om at der er temmelig stor forskel på en grønlandshund og en kleinspitz...

    Så ja, den statestik giver jeg altså ikke 5 potter pis for. Og så skal man huske at der trods alt er forskelle på hvordan "hundekulturen" er i forskellige lande. Nu har jeg ikke tilbragt ret meget tid i Østrig, men kan i hvert fald sige at fra Tyskland og til herhjemme, er der kæmpe forskel. Både på lovgivning og på måden folk har hund på. Det har osse en del at sige.

    Jeg kan hive statestikker frem der viser at pitbull har flest (og mest alvorlige) skader på samvittigheden -men det er fra USA og derfor ikke synderligt relevant herhjemme.

    Der findes osse en statestik der siger at gravhunden bider mest -men den er baseret på en ekelt stat i USA, og endnu engang er den derfor ikke særlig relevant for de danske forhold.

    Og sidst men ikke mindst, er skadernes omfang ikke medregnet andet end i den ene test jeg har set fra USA. Og skal man bedømme hundes farlighed, så må det vel siges at være relevant hvor store skader de laver når de bider.


Kommentér på:
weee

Annonce