1.698 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
19 Svar
HJÆLP GRAND DANOIS HJÆLP GRAND DANOIS
nogen som snart kan give mig svar på en en grand danois kan bruges som jagthund da jeg er helt vild med den race og har læst at de før i tiden kunne blev brugt til jagt
0 synes godt om
maj 2008
Følger: 46 Følgere: 41 Hunde: 1 Emner: 336 Svar: 2.124
Nogen har det bare mere naturligt i sig end andre -
GD - Går ind under
Gruppe 2: Pinschere, schnauzere, molosser og sennenhunde
Eksempler på hunderacer i denne gruppe: Affenpinscher, berner sennenhund, boxer, broholmer, bullmastiff, dansk-svensk gårdhund, dobermann, dogue de bordeaux, dværgpinscher, dværgschnauzer, engelsk bulldog, fila brasileiro, grand danois, hovawart, leonberger, mastiff, mellempinscher, mellemschnauzer, newfoundland, pyreneerhund, riesenschnauzer, rottweiler, sankt bernhardshund, shar pei og østrigsk pinscher.
Som udviklingen skred frem fik en række hunde opgaver, som i højere grad var knyttet til menneskets hjem og ejendom end de fritgående husdyr på marken. Disse hunde blev for eksempel vagt- og gårdhunde. Nogle af hundene satte sig i respekt ved deres blotte tilstedeværelse, og andre var meget gøende og forsvarede ejendommen med deres vedvarende gøen. Samtidig sørgede de for at holde antallet af rotter og mus i nede. Andre igen kunne hjælpe med at trække byrder både til lands og til vands, og endelig var der hunde der var adrætte nok til at følge en rytter til hest.
Pinschere og schnauzere var oprindelig staldhunde hvis vigtigste opgave var at holde muse- og rottebestanden nede. Det gav dem også betegnelsen "rottehunde". Hestene i stalden betragtedes som kostbar ejendom og derfor var hundenes gøen overfor fremmede særdeles velkommen. Udover de førnævnte er også dansk-svensk gårdhund startet som staldhund.
Molosser kaldte man nogle af de store, tunge doggeagtige hunde. Det var skarpe hunde, vagthunde der var parat til at forsvare hus og hjem. Kvægvogtere. Nogle af disse typer blev allerede i oldtiden anvendt til storvildtjagt og i kamp mod bl.a. tyre eller i krig. De fleste af doggerne vi kender i dag er efterkommere af disse hunde, og de er stadig pålidelige og trofaste beskyttere af familie og hjem. Her kan nævnes broholmer, grand danois, hovawart og engelsk bulldog.
Blandt molosserne finder man også de store "bamser", som eksempelvis newfoundland og sankt bernhardshund, der ikke gerne blottede en tand. Sanktbernhardshunden stammer fra Schweiz, hvor den bl.a. hjalp bjergførerne med at finde vej, og lede efter savnede personer.
Fordi hundene har så omfattende og forskellig baggrund i denne gruppe, må man også forvente sig forskellig mentalitet hos hundene. Vil man anskaffe sig hund fra denne gruppe, bør man derfor sætte sig godt ind i deres arbejdsmæssige baggrund og deres særlige karaktertræk.
Jeg vil mene - at man har en god fordel af hundens 'ejer-affektion' -
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
okt 2007
Følger: 18 Følgere: 7 Hunde: 5 Emner: 138 Svar: 4.005
nov 2006
Følgere: 49 Hunde: 8 Emner: 131 Svar: 7.579
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
maj 2008
Følger: 46 Følgere: 41 Hunde: 1 Emner: 336 Svar: 2.124
Men vil da også anbefale at tage kontakt til både GD klubber og jagtklubber - for at drøfte brug af GD til jagt - og hvilken jagtform ville være bedst egnet
feb 2006
Følger: 8 Følgere: 6 Hunde: 2 Emner: 8 Svar: 54
Jeg synes min datters gd'ere er lidt kluntede (måske fordi de altid ligger i sofaen), men som Line T også skrev, kan alle hunde vel optrænes til jagt.
Tror nu det kommer kommer an på om du søger en drivende, apporterende eller stående jagthund, tror simpelthen den er for stor et skrummel til at drive *SS*
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
men har bare forelsket mig i racen pga. dens størrelse og udsende. og vil også gerne have en hund folk har respekt for så den kan holde vagt der hjemme. for har man en labredor som jeg er vokset op med har folk overhovedet ingen respekt for. for den kunne aldrig finde på at gøre nogen fortræd
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
dec 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 16
sep 2007
Følger: 30 Følgere: 29 Hunde: 1 Emner: 78 Svar: 1.244
mar 2006
Følger: 65 Følgere: 65 Hunde: 1 Emner: 499 Svar: 20.350
Ellers kig på Rhodesian Ridgeback. Det er også en stor og flot jagthund.
apr 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 15
Vi har været igennem de samme overvejelser da min kæreste går meget på jagt. Vi har søgt og søgt på nettet og alle steder står der at de HAR været brugt til jagt, men ingen steder at de stadig kan bruges til jagt. Sådan som jeg har forstået det, er at den type jagt GD'er har været brugt til er en type der idag er ulovlig: Den type hvor hundene jager vildtet og nedlægger det selv og derfor var det essentielt for denne type jagt at GD'en havde den størrelse den havde for at kunne overmande vildtet. Desuden er der noget mynde i GD'en der gør den hurtig og adræt. Herefter kunne herskabet opsøge hundene og om nødvendigt 'færdiggøre arbejdet'. De er også blevet brugt til bjørnejagt hvor det var meningen at hundene i flok skulle passificere bjørnen indtil herskabet kom med geværene. Denne type jagt er jo ikke ligefrem den vi går efter idag. Jeg har læst at GD'er kan blive gode sweiss-hunde og at der er en del der bliver brugt til dette i Sverige. Nu har vi så selv fået anskaffet os sådan et lille bæst (han er nu 8,5 mdr.) og for at være helt ærlig: Nej, jeg mener ikke at en GD er egnet til jagt. Vores dejlige dreng er et roligt og følsomt gemyt - hård jagtdisciplin som man fx. ser virker med bretoner vil ikke give nogen mening med Fenris. GD'er er også meget barnlige og bliver langsomt modne både psykisk og fysisk og af denne grund vil træning tage længere tid, da der er meget at tage hensyn til mht. ikke at overbelaste hunden mens den vokser. Vores Fenris er lidt doven og meget godmodig. Han vil gerne samarbejde - men vil helst samarbejde i sit eget tempo
apr 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 15
hilsner fra Århus
HJÆLP GRAND DANOIS