
Tilmeldt:
2. feb 2008 Følger: 18 Følgere: 16 Hunde: 3 Emner: 11 Svar: 17
at få hvalpe? at få hvalpe?
hej jeg har så en hund som nu næsten er 4år gamle, jeg havde lidt tænkt på at få hvalpe med hende, men jeg ved ikke så meget om det, så håbet på i kunne give mig et råd om det og fortælle mig noget om det.
min hund (tullle) er 4år gamle og vil gerne vide om det er så tidlig for hende eller gøre ingen forskel på aldre.
jeg vil bare gerne havde nogle råd ikke andet.
hvis der er meget at fortælle om, kan i bare skrive en besked til mig
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
hvorfor vil du lave hvalpe?
feb 2008
Følger: 18 Følgere: 16 Hunde: 3 Emner: 11 Svar: 17
hvorfor synes du hun er for gamle?
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.945
I første omgang skulle du måske starte med at overveje hvorfor hun evt skulle have hvalpe... Hvad er det der gør at lige netop din hund er relevant at trække et kuld hvalpe på
nov 2006
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 7 Emner: 184 Svar: 9.220
Kig på mulige hanhunde i god tid, så det ikke bare lige bliver den første og bedste. Sæt dig ned og find ud af, hvad vil du med din avl, hvilke kriterier har du? er det nok at tæven ser sund og rask ud, er det ligemeget at hun f.eks halter lidt en gang i mellem, uden at have konstateret, hvad der er galt(bare fiktivt) Altså man avler for at gøre noget for avlen. En god ting er at tjekke sin hund i hoved og r--, men skal jo trods alt sælge de kære små til folk der bliver glade for dem, så det ville være en skam, hvis der så er noget galt.....
Dette er så bare mit gode råd......:-) held og lykke
dec 2006
Følger: 10 Følgere: 9 Hunde: 3 Emner: 15 Svar: 47
aug 2006
Følger: 20 Følgere: 19 Hunde: 4 Emner: 98 Svar: 2.510
nov 2006
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 7 Emner: 184 Svar: 9.220
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.945
-jeg har altid fået fortalt at første kuld skal være senest når hunden er 4 år. Netop fordi det ellers kan blive for hårdt for tæven og risikoen for komplikationer er større.
okt 2006
Følger: 59 Følgere: 48 Hunde: 7 Emner: 335 Svar: 13.904
Men hvorfor?
Har hun mere at byde på end gennemsnittet af hunde i dk? Er hun (og hannen) gennemtjekket for racetypiske sygdomme? Har du indblik i om du vil kunne komma af med hvalpene til gode hjem?
Jeg kan anbefale linket her; (link fjernet)
Og bøger fra biblioteket om emnet
Langt de flest hunde er dejlige i sig selv - men de færeste har så meget mere at byde ind med end resten, at de bør indgå i avlen
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
det jeg lægger meget vægt på er at hunden er rask og tjekket for alt hvad der findes af gen relateret sygdomme.
så SKAL begge forældre være avlsgodkendt og med tavle.
og de skal have fået gode placeringer ved udstilling.
og jeg ville aldrig købe en hvalp fordi at avler synes det kunne være sjovt at prøve at få hvalpe?
jeg køber hvalp af en der bidrager med noget godt til racen (selvom du derfor ikke er 100% sikret en super hund - ved jeg alt for godt selv
men det sikre mig bedre
aug 2006
Følger: 20 Følgere: 19 Hunde: 4 Emner: 98 Svar: 2.510
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
du må da vide om din hund er med tavle eller ej?
feb 2008
Følger: 18 Følgere: 16 Hunde: 3 Emner: 11 Svar: 17
jeg troede ik jeg havde hendes stamtralve men sætter den ind om lidt.
folk jeg er 16 og snart 17
aug 2006
Følger: 20 Følgere: 19 Hunde: 4 Emner: 98 Svar: 2.510
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.483
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.483
feb 2008
Følger: 18 Følgere: 16 Hunde: 3 Emner: 11 Svar: 17
det enste jeg bad om var råd og de var også ok, men jeg synes i lyder alle sammen lidt sure over min ide, jeg havde bare lidt tænkt det, det var ikke sikker jeg ville det, men det enste jeg bare bad om var råd og tak for det, men jeg vil ikke havde skænd ud for min ide.
jeg ved ik noget om det ok? jeg er jo kun 16-17år og jeg havde heller ik planer om det skulle være nu, bare engang, men når i siger Tulle er for gamle kan jeg lige så godt lade være,
jeg havde bare en drøm om engang at få mig en gård med hundehvalp og tulle. så ville jeg bare kun sælge nogle af dem ik alle. det var bare hvad jeg ønsket mig, en gård med hunde, et liv med hunde,men bare glem det.
okt 2006
Følger: 50 Følgere: 47 Hunde: 6 Emner: 125 Svar: 4.332
Det kan være utrolig hårdt for hende både physisk og fysisk, og du ricikere hun ikke gidder hvalpene alligevel!
Hvordan kan du vide hvad der ligger bag når du er i tvivl om, om hun har tavle (jeg tænker sygedom adfærd osv.)
Har du råd til et kuld hvalpe?
Dyrelæge specialfoder vacciner osv fødekasse bøger????
Det er jo altså en ret stor post når man er 17 år gammel, dermed ikke sagt jeg ved hvor mange penge du har ......
hvordan kan hun gavne avlen.....??
har du købere til at lave et kuld?
for lets face it, det er jo ikke blandingshvalpe der er mangel på i danmark...
(nu aner jeg jo ikke om du vil blande hende eller du vil lave "renracet hvalpe")
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.483
Du modsiger dig selv:-) Du skriver at du ike havde planer om at det skulle være nu, men en gang i femtiden og samtidig spørger du om Tulle er for gammel til at få hvalpe, for det kunne du godt tænke dig??
okt 2006
Følger: 50 Følgere: 47 Hunde: 6 Emner: 125 Svar: 4.332
Hov hov !
Du spøger om råd og det får du så, der er da ingen der taler grimt til dig...
Jeg kan skam sagtens se idyllen for mig men et kuld hvalpe skal jo altså ikke komme som et lyn fra en klar himmel (som en ide)
Det skal være noget ejer har velovervejet tænkt over og tænkt over 1000vis af gange.....
Der er så meget at sætte sig ind i og det kan godt ta lang tid før man forstår alvoren i det hele c",)
Hvis jeg var dig ville jeg ta kontakt til en garvet opdrætter (måske en der bruger tulles linjer) og simpelthen spørge ind til alt i hudløshed!)
Så du kan finde ud af om det er noget for dig og om du har tiden og økonomien til det.....
Bliv skrevet op til en hvalp af gode linjer, udstil den og find en passende han når den er avlsgodkendt og klar.....
På den måde gavner du avlen tulle kan præge hvalpen og du kan få din gård med hundene, nogle gange er det værd at vente på det man brænder for c",)
jul 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 35 Svar: 432
Held og lykke med det
okt 2008
Følger: 10 Følgere: 32 Hunde: 2 Emner: 118 Svar: 8.166
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.945
Men som opdrætter skal du jo være parat til at kunne beholde hvalpene til de helt rigtige ejere dukker op -hvad nu hvis flere af hvalpene ikke er solgt når de er 8 uger?
Hvad nu hvis en af familierne pludselig ikke kan have hvalpen alligevel -har du så tid og plads til at tage den tilbage.
Du skriver selv at du ikke ved så meget om det -så synes jeg du istedet skal bruge tiden på at sætte dig grundigt ind i det... Og den næste hund du får, kan jo så vise sig at egne sig til avl -og så kan du få hvalpe på den:o)
At opdrætter kræver en stor viden og det er et stort ansvar. Derfor synes jeg du skulle nyde din tæve nu, uden hvalpe, og hvis du stadig ønsker at opdrætte senere engang (på en anden tæve), så held og lykke med det herfra:o)
Et tip kunne jo være at snakke med nogen af alle de dygtige opdrættere der er herinde. Jeg er sikker på de gerne lærer fra sig. Og hvis du er heldig kunne det jo være du kunne få lov at hjælpe lidt til hos en opdrætter i nærheden af dig, når de har hvalpe. Det kunne give et lille indblik i det med at have hvalpe:o)
at få hvalpe?