
Tilmeldt:
17. sep 2005 Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
Avls forbud????? Avls forbud?????
Som nogen af jer jo ved så har jeg været medlem af DRU, men er skiftet over til DKK, her er så mit problem...
Chica's (Grace's) stamtavle er nu tom for aner, og der er avlsforbud på hende, men ifølge DKK så er dette avlsforbud ophævet når Chica har vundet en minimum 2. pr på en dkk/fci udstilling, hun har nu 1.UK 1.UKK SL CK + kvalification til Cruft og 1.UK 1.UKK SL samt en 1. pr fra ddk.
Nu mangler hun bare HD test, og er den god nok så er hun godkendt til avl i DKK, men men men.........
Så er det DDK (Dansk Dobermann Klub) der bremser os, de vil ikke åbne for hende til avl, og så kommer mit store spørgsmåls tegn, når nu hun er kvalificeret til Cruft 2008 burde det så ikke sige lidt om at hun er god nok standards mæssigt? Og samt de 1. pr hun allerede har?
Hun har kun været på 2 dkk og 1 ddk udstillinger, men med 1. pr på alle 3, og hun følger standarden godt.
Hvad ville i mene??????
mar 2007
Følger: 8 Følgere: 8 Emner: 74 Svar: 3.826
mar 2007
Følger: 51 Følgere: 75 Emner: 250 Svar: 10.640
mar 2007
Følger: 51 Følgere: 75 Emner: 250 Svar: 10.640
jul 2007
Følger: 3 Følgere: 1 Hunde: 2 Emner: 2 Svar: 52
sep 2005
Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
Når men ddk mener at hvis man har en dru reg hund, så er den vel ikke ægte eller den man siger den selvom stamtavlen, ja der findes meget fusk i dru, men jeg får jo ikke noget ud af at lave fusk, andet end ris til egen r..!
Jeg og mange andre mener det er meget ærgeligt hvis ikke Chica bliver godkendt til avl i dkk, hun har nogle fantastiske gener i sig deriblandt Ronja som er hendes farmor, samt der er det, at stort alle hendes forfædre oprindeligt er DKK/FCI hunde..........
Og jeg ville mene at når en hund klare sig så godt på så få udstillinger, jamen så er det da netop sådan en der skal indgå i avlen??? Eller er jeg helt galt på den???
Sinds mæssigt er hun også kanon, nem, kærlig, rolig, og elsker alle ;o)
Overvejer at skrive et mail til DKK og FCI om dette med hende.
Jeg ved at der før har været åbent avl med en dobermann fra DRU i DKK, og der er en dober her på hg der har hendes linier?????
Hvorfor kan den ene når min så ikke kan?????
sep 2005
Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
Men kan de 1 gang tillade avl på en omreg hund, så mener jeg de burde kunne gøre det igen????
Og så er der jo det at Chica bestemt ikke er en grim dober ;o) hi hi ved godt hun er en af mine hvalpe, men hun er sgu smuk, den bedste tæve jeg nogensinden har lavet!
sep 2005
Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
nov 2005
Følger: 4 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 26 Svar: 1.775
Den hund - hun taler om - har både hale og øre :-))
dec 2005
Følger: 38 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 6.144
feb 2006
Følger: 18 Følgere: 28 Emner: 123 Svar: 5.518
nov 2005
Følger: 4 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 26 Svar: 1.775
dec 2005
Følger: 38 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 6.144
feb 2006
Følger: 18 Følgere: 28 Emner: 123 Svar: 5.518
sep 2005
Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
Og ja Ronja, Sheila, Daimi og Indy skal bare udenlandsk, og det har de alle været, i Sverige og Luxembourg.
dec 2005
Følger: 38 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 6.144
mar 2007
Følger: 51 Følgere: 75 Emner: 250 Svar: 10.640
nov 2006
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 7 Emner: 184 Svar: 9.220
GDF: Tror desværre, at hvis special klubben siger nej, til at den må bruges i avlen, så tror jeg ikke, at den får lov af DKK, selvom man skulle mene, at det er dem, der har det overordnede ord. Det er rigtig uretfærdigt, hvis man som dig har en god repræsentant af racen. Tror desværre heller ikke, at du får noget ud af at kontakte FCI, det har jeg prøvet en gang i en anden sag, hvor jeg bare fik at vide, at hver land har sine regler, og dem var man så nød til at følge, så de har ikke som så noget med hvert enkelt land at gøre, er bare den overordnede klub.
Jeg ville da helt klart bede om at få en begrundelse for, hvorfor DDK ikke vil lade din hund indgå i avlen, og evt hvad kravene er, hvis den skal kunne indgå i avlen.
Synes egentlig også at det er noget svineri, hvis hver enkelt sag skal vurderes individuelt. Der burde være nogle faste regler for, at hvis man får overflyttet en hund f.eks fra DRU, så skal den have opnået x antal 1. præmier på udstilling samt evt brugsprøve, hvad ved jeg. Men sådan at reglerne var klare, og at det ikke som sådan betød noget hvem man er osv. For det tror jeg også det gør. For der er jo en ide med, at man registrere sin hund i DKK og vælger at lade anerne slette. Og det er sikkert ikke bare fordi man vil have den som sofa hund. Så er det da bedre at de siger, at det kan bare ikke lade sig gøre at registrere den. For så behøver man ikke at betale for noget man reelt ikke får noget ud af.
Håber at det lykkes for dig:-)
dec 2005
Følger: 38 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 6.144
sep 2005
Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
En avlsrestriktion betyder, at hundene skal opfylde bestemte betingelser for at kunne anvendes i avl. Hvis ikke disse betingelser er opfyldt - både for hanhundens og for tævehundens vedkommende, kan hvalpene ikke få stambøger.
Nogle af restriktionerne drejer sig om, at hundene skal være undersøgt for arvelige lidelser.
En anden restriktion består i, at hundene skal opfylde et såkaldt præmieringskrav (for at sikre, at hunden m.h.t. udseende er en god repræsentant for sin race). Dette krav opfyldes på to måder. Enten skal hunden være bedømt af en dommer på en FCI anerkendt hundeudstilling. Her skal den mindst have fået kvalitetsbetegnelsen: 2. præmie. Eller også skal den være avlsgodkendt af en dommer på et såkaldt avlsgodkendelsesarrangement.
DKK anerkender kun HD status fra lande, som har skriftligt har bekræftet, at de følger FCI's såkaldte HD protokol (d.v.s. bestemmelser om, hvordan hundene skal ligge positioneret på lejet (så både knæled og hofteled er med på billedet) og om anvendelse af FCI's fem-trins skala A, B, C, D og E. Liste over disse lande findes på DKK's hjemmeside under punktet "Avl/Opdræt" .
Husk at en avlsrestriktion skal være opfyldt på parringstidspunktet.
For racen dobermann gælder i Danmark følgende:
Racenummer DKK 143
Gruppe 2
Racens hjemland Tyskland
Specialklub Dansk Dobermann Klub
Tidligste alder ved HD og AA fotografering 12 mdr. for begge køn
Racen har følgende avlsrestriktioner:
Præmiering:
Afkom kan kun stambogsføres dersom hunden før parring er præmieret/avlsgodkendt.
Andre prøver som er godkendt til avl:
AK = Dansk + Tysk avlskåring
AEP = Dansk avls-egnethedsprøve
ZTP = Tysk avls-egnethedsprøve
Gælder for hunde født efter den 1.1.1980
Minimum: 2. præmie
HD-status:
Afkom kan kun stambogsføres såfremt begge forældre - før parring - er HD-fotograferet og har en HD-status A eller B.
Hunde med HD-status C, D eller E kan ikke anvendes i avl.
Restriktionen er indført den 1. september 2003 og omfatter alle hunde i racen, uanset hvornår den er født eller registreret.
Farver:
Kode: 1950 sort med rust
Kode: 0420 brun med rust
dec 2005
Følger: 38 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 6.144
mar 2007
Følger: 51 Følgere: 75 Emner: 250 Svar: 10.640
Det gælder ho om at forbedre racen....
Ps. læs sidste udgave af " ´hunden"
Hvis man reelt ikke kender anerne, så ved man jo overhoved ikke om hunden har potientiale med i rygsækken... Hvis hunden klare sig super i Åben i forhold til de ældre hunde ja så er der jo noget om snakken.....
dec 2005
Følger: 38 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 6.144
nov 2006
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 7 Emner: 184 Svar: 9.220
sep 2005
Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
Ved godt at bare fordi hun klare sig godt nu, er det ikke sikkert hun klare sig godt når hun bliver ældre, men men se lige på nogle af de dansk opdrættet dober, der er stort set ingen på dkk udstillinger, der er mest af de kuperet fra udlandet, burde en dansk opdrættet så ikke være en af dem der kan videreføre sine gener i eget land??????
Og glæder mig enormt til næste år når hun skal stå i de voksnes rækker, har lidt "store" forventninger til hende.
Men må bare bevise overfor DDK og DKK at hun er værdig til avl, jeg giver ikke så nemt op!!!
Og så har jeg ladet mig fortælle at det er kun formanden fra DDK der ikke vil godkende hende????
Han har flere gange prøvet om han kunne få dkk til at lukke mig ned som kennel og han har prøvet at få dkk til IKKE at godkende min ungarske tæve Sheila, da der på et tidspunkt har været problemer med de ungarske hunde og ders stamtavler.
nov 2006
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 7 Emner: 184 Svar: 9.220
mar 2007
Følger: 51 Følgere: 75 Emner: 250 Svar: 10.640
sep 2005
Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
Nr 15:
Hvis den ringeste hvalp i dit sidste kuld ikke er bedre end den ringeste hvalp i dit første kuld, så gør du ingen fremskridt, så bør dette være dit sidste kuld.
Jeg har kun forbedret mit opdræt for hvert kuld jeg har lavet, Chica's oldemor, Fyrstinden, var en meget skarp tæve og dobermann med kæmpe D, hun kunne tage de store magtkampe med mig, men tabte altid, (prøve nedstirre mig) hi hi hun var sgu alle tiders, men til hende skulle jeg jo bruge en ikke så dominerende han, og det blev så Caro, Chica's oldefar, og sådan har det været hele vejen igennem mht mit opdræt, finde de hunde der standards mæssigt passer helt sammen, men sind og temp. spiller også en kæmpe rolle i mine øjne, en dominerende hund med en mindre dominerende, osv osv
Feks, Chica's mor, Sheila, er en rolig og nem tæve, men mangler nogen gange lidt selvtillid, ikke noget man i almin mærker, men der passer Thor perfekt, han er meget selvsikker, og har det mest fantastiske sind og temp, bare spørg dem der kender ham ;o)
De begge er meget behage syge og elsker at lære og arb.
sep 2005
Følger: 156 Følgere: 159 Hunde: 20 Emner: 798 Svar: 2.779
dec 2005
Følger: 38 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 6.144
Avls forbud?????