overfald - hvordan kommer vi videre? {{forumTopicSubject}}
De sidste par år, er mig og mine hunde desværre blevet overfaldet af løse hunde, lidt for mange gange..
Senest for en lille måned siden, hvor en løs labrador forsøgte at pelse Baby...
Jeg nåede heldigvis at få Baby op i armene, så den bed ham kun i benet, ødelagde mine bukser og forsøgte så at gå efter Thea, hvor min kæreste måtte slå den for at få den væk..
Før har jeg med tiden fået rystet oplevelserne af mig - men denne gang har det virkelig sat sig i mig!
Jeg lufter næsten kun hundene, hvis min kæreste går med nu og ellers lufter jeg dem hver for sig, så jeg bedre kan beskytte dem hvis vi skulle møde nogen..
Men jeg er SÅ ked af at være begrænset, fordi folk ikke har styr på deres hunde... Er sq bange for at miste dem!!
Hvordan pokker kommer man videre og får ro til at kunne gå med hundene uden at kigge sig over skulderen hele tiden....
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 421 Svar: 13.133
Dette er naturligvis for at kunne beskytte hundene, men også for ikke at føle mig magtesløs.
sep 2017
Følgere: 534 Emner: 147 Svar: 10.550
Jeg ville forsøge at huske på, at den bedste måde at standse en angribende hund er at kvæle den. Og så ville jeg HÅBE, at jeg kunne stoppe med at kvæle, inden den angribende hund dør. Til det formål er det praktisk at have en ekstra snor med i lommen (i fald angribende hund ikke har halsbånd på), og måske en lille "pind" til at vride snoren/halsbåndet for hurtig og effektiv kvælning. En lille "pind" kunne med fordel være noget, som også kan bruges som slagvåben.
Men vigtigst af alt tror jeg, at det er i dig, problemet bor. Og det er næppe noget som alt muligt grej kan hjælpe med. Jeg har ingen ide om, hvordan man slipper af med angst, heller ikke når det er rettet mod noget konkret, så mit bedste bud er at finde en terapeut af en art, som kan hjælpe med den del
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 78 Svar: 2.745
Mine har heldigvis lært at når jeg siger bag ved står de bag mig. Og gerne lidt væk.
sep 2017
Følgere: 534 Emner: 147 Svar: 10.550
aug 2008
Følger: 32 Følgere: 1468 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 30 Svar: 30.209
En hund der ikke kan få vejret, den kan ikke fastholde sit greb. Ja måske nemmere sagt end gjort, men det er vejen frem. Det allerbedste er snor rundt om halsen og så en "løkke". Og så løfte og blive ved.
mar 2009
Følger: 68 Følgere: 134 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 157 Svar: 12.868
I mellemtiden kan du gå ture på steder, hvor risikoen for løse hunde er nær 0, dvs i byer, på steder med trafik, offentlige steder osv. Jo flere positive oplevelser du får, des mere undertrykkes de negative.
Pøj pøj med det hele.
sep 2017
Følgere: 534 Emner: 147 Svar: 10.550
feb 2013
Følger: 8 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 7.458
Jeg tænker også at du måske skulle få noget hjælp til dig selv Og så lufte steder hvor man ikke møder løse hunde. Det må findes - men man skal nok lidt væk fra byerne. Her hvor jeg bor har jeg aldrig mødt en løs hund i skoven.
aug 2008
Følger: 32 Følgere: 1468 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 30 Svar: 30.209
mar 2008
Følger: 35 Følgere: 938 Hunde: 8 Emner: 350 Svar: 8.209
Vi har da heldigvis en skov, få kilometer væk, som vi kan køre ud til. Der har vi aldrig mødt nogen.
Men hvor er det uretfærdigt vi skal begrænses og ud af byen for at kunne gå i fred..
mar 2008
Følger: 35 Følgere: 938 Hunde: 8 Emner: 350 Svar: 8.209
aug 2008
Følger: 32 Følgere: 1468 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 30 Svar: 30.209
sep 2017
Følgere: 534 Emner: 147 Svar: 10.550
dec 2012
Følger: 36 Følgere: 261 Hunde: 2 Emner: 34 Svar: 3.464
Og lad være med at undgå situationerne.... små sikre skridt som sikrer du ikke trækker dig og får bekræftet dine negative tanker om det. Til sidst når du har gjort det nok gange, så falder uroen -for man kan i sagens natur ikke både kede sig og være urolig samtidigt...
Og det er virkelig også min kæphest at folk bruger PTSD i flæng, der er nogle virkelig skrappe kriterier der skal opfyldes, og begrebet bliver mere og mere udvandet og det er synd for dem der virkelig lider invaliderende efter hændelser helt udover hvad der kan hænde os i hverdagen i DK.
aug 2008
Følger: 32 Følgere: 1468 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 30 Svar: 30.209
aug 2008
Følger: 32 Følgere: 1468 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 30 Svar: 30.209
feb 2018
Følger: 4 Følgere: 5 Emner: 15 Svar: 1.579
Nu har jeg desværre noget generaliseret angst i forvejen, men det lykkedes mig aldrig at slippe af med den frygt. Dette er bl. a. én af grundene til, at vi ikke skal have en hund igen, i hvert fald foreløbigt. Det sidder stadig dybt i mig, når vi passer hund(e), så sent som i weekenden slog det "klik" for mig på tur med en passehund, fordi nogle hunde gakkede ud bag en hæk.
At sige at man bare kan gå i skove og i områder, hvor der ikke færdes mange er en falsk tryghed, halvdelen af de dårlige oplevelser, vi har haft har været udenfor byen. Netop i naturområder og skove har folk (i hvert fald herovre) en tendens til at slippe Fido, trods intet indkald, fordi de ikke regner med at møde andre.
Jeg ville kigge på noget hypnose, det er selv den vej, jeg kommer til at gå, når tiden er til det. Hverken psykolog eller psykiater (eller medicin, som jeg fik mange år) har hjulpet en døjt. Én dårlig oplevelse igen og så vælter læsset og man starter forfra.
Så jeg føler virkelig meget med dig, Krøllet, jeg ved 100% hvordan du har det. Skriv gerne PB, hvis du har brug for at "snakke".
mar 2009
Følger: 68 Følgere: 134 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 157 Svar: 12.868
mar 2009
Følger: 68 Følgere: 134 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 157 Svar: 12.868
Det kræver en helt anden indsats.
TS, jeg kan anbefale app'en Hello Mind som selvhjælp, mens du overvejer anden indsats. Det er en form for hypnose, og den er super effektiv og god i rigtig mange former for udfordringer.
sep 2017
Følgere: 534 Emner: 147 Svar: 10.550
Det er lidt pudsigt at den ene lejr mener at 2 gange snap fra fremmede hunde (trods alt var ingen i livsfare og ingen blev indlagt) kan give PTSD, imens den anden lejr mener at man ikke skal kalde folk syge (som PTSD i dén grad er, hvis det er rigtig PTSD), fordi de er nervøse for at lufte hund.
Faktum er jo, at Line er bange for at lufte sine hunde, og det er hun fordi hun har dårlige oplevelser. Derfra og så til at kalde det PTSD, er der (heldigvis) langt. Men det er stadig en uhensigtsmæssig reaktion, som er temmelig meget ude af proportioner, i forhold til hvad der reelt ér sket. Og så er vi imo tilbage ved, at det er Line der skal arbejde med sig selv, ikke bære våben.
Og må jeg bare af erfaring sige, at folk med PTSD og våben er en virkelig dårlig blanding. Som i VIRKELIG dårlig!!!!
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 53 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 31.079
Ift. peberspray og andre "våben", så hav lige i baghovedet, om de rent faktisk vil gøre gavn... Sten er jo desværre også blevet overfaldet et par gange, og jeg har svært ved at se, hvad en peberspray skulle have gavnet - i det kaos ville jeg lige så let kunne ramme Sten, som jeg kunne ramme overfaldshunden...
Min løsning har ikke været at undgå alle hunde, men jeg undgår absolut bestemte steder på bestemte tidspunkter, og det hænder at jeg vender om og går hjemad, hvis jeg spotter et potentielt problem i det fjerne, og jeg holder dælme mete øje end jeg plejede - det synes jeg ikke er irrationelt, når nu der faktisk ER en reel risiko for overfald (og efter sidste overfald har Sten åbenbart fået et kropssprog, når han er I snor, der trigger nogen ellers fredelige hanhunde).
Er der en reel risiko, så er der jo også god grund til at føle dom TS gør.
Jeg kan ikke lade være med at tænke, om der er noget håb for at kunne gøre noget ved risikoen, så det bliver mere sikkert at færdes der?
Hvad blev gjort lige efter overfaldet ift "peoblemhundene"?
Er det de lokale hunde der luftes der, eller kører folk "udefra" dertil for at lufte - i tilfælde af førstnævnte, er der mon så noget FB-gruppe, lokalt fællesskab e.l. hvor problemet med hunde der render frit omkring og uden kontrol kan tages op?
- ikke med hensigt om at forbyde folk at lufte der selvfølgelig, men om at der er styr på de hunde, der er løse.
dec 2012
Følger: 36 Følgere: 261 Hunde: 2 Emner: 34 Svar: 3.464
Og Malene det lyder voldsomt, og det er jeg ked af du har været igennem.
Men i forhold til overstående hændelse er det bestemt traumatiserene, men ikke til en PTSD diagnose og jeg oplever alt for ofte at folk ikke opfylder A-kriteriet for PTSD. Og at folk uden diagnostiske kundskaber -eller for den sags skyld rettigheder, bliver ved med at stikke folk en ide om de besidder diagnosen. Der skal ekstremt voldsomme hændelser til. Og man kan sagtens være traumatiseret uden en PTSD diagnose. Men det er som om det ikke er godt nok for folk...
Narrativer er stærke og folk reagerer kraftigt på at finde ud af at de ikke opfylder kriterierne, men det er også for at beskytte dem der rent faktisk har den reelle diagnose.
feb 2018
Følger: 4 Følgere: 5 Emner: 15 Svar: 1.579
Jeg kender to med PTSD, begge nu førtidspensionister. Den ene efter fyrværkeriulykken i Seest (Kolding), hvor der kun skete lidt materiel skade med deres hus (et par revner efter trykket), og som i øvrigt ikke lå tæt på selve ulykken, og så en kvinde, som fik diagnosen efter at have levet i et psykisk voldeligt ægteskab gennem mange år, begge disse kan altså ikke arbejde mere. Så det kan sagtens ske i lille DK, helt uden at have været i krig eller andre ekstremt voldsomme hændelser.
"PTSD kalder man inden for psykologien en belastningsreaktion.
Livskriser og almindelig stress udvikler sig over længere tid, mens PTSD kan opstå efter voldsomme oplevelser, men også efter længere tids psykisk vold.
Der kan være tale om krig, ulykker, at være vidne til en voldsom oplevelse eller vold. Situationer, hvor vi har været ramt af stærk frygt eller hjælpeløshed."
Jeg siger ikke, at Line har PTSD (eller mig selv), men at afvise den voldsomme angst, der bliver beskrevet her i tråden så kategorisk er bare virkelig usympatisk. Måske man selv skal have prøvet det, for at vide, hvor altødelæggende det kan være, men så burde man holde sig for god til at affeje det som "ude af proportioner".
Gu´ er en angstreaktion uhensigtsmæssig, det er ligesom et grundvilkår ved den slags.
Jeg kunne skrive en masse om, hvor meget angst har ødelagt mit liv, men da jeg fornemmer, at det ikke bliver taget super seriøst i denne tråd, vil jeg skåne både jer og især mig selv, det er et virkelig følsomt emne, som skal respekteres.
dec 2012
Følger: 36 Følgere: 261 Hunde: 2 Emner: 34 Svar: 3.464
Hvilket er derfor jeg også anbefaler hvad de nationale kliniske retningslinjer og nice-guidelines anbefaler i forbindelse med angst. Nemlig kognitiv adfærdsterapi. Hvilket er utroligt virksomt.
Jeg oplever bare at en PTSD bliver brugt i flæng hvilket det ikke skal. Det er nemlig ikke en diagnose til hændelser i hverdagslivet i dk. Og med det sagt så er hverken langvarig vold (det er faktisk netop en skærpende faktor for udvikling af PTSD, ) eller fyrværkeriulykken hverdagskost i dk - og heldigvis for det.
Der er ingen tvivl om at du krøllet, hat brug for hjælp. Du ber om den så er at finde ud af hvilken
Mit råd skal uanset... give mening for den enkelte. Det skal alle råd. Ellers virker de ikke uanset...
sep 2017
Følgere: 534 Emner: 147 Svar: 10.550
Var TS blevet bidt i struben af en af den angribende hunde, og havde set egne hunde blive splittet ad i atomer, så kunne PTSD måske være en mulighed. Men angst er nok mere nærliggende. Og heldigvis også nemmere at behandle og kontrollere, end PTSD.
I øvrigt synes jeg det er virkelig sært at man på et forum kan sidde og stille psykiatriske diagnoser på folk
feb 2018
Følger: 4 Følgere: 5 Emner: 15 Svar: 1.579
Jeg framelder denne tråd nu, jeg kan mærke, at jeg bliver voldsomt provokeret af især din holdning, Anne.
Over and out!
dec 2012
Følger: 36 Følgere: 261 Hunde: 2 Emner: 34 Svar: 3.464
Det er SÅ rigtigt at ikke alle mennesker kan tåle samme belastninger, men PTSD har som alle andre diagnoser nogle diagnostiske kriterier.
I DSM 5 er der A, B, C, D, og E kriterier, ICD-10 har lignende kriterier og de er bevidst meget snævre.
Og lige med PTSD er det faktisk ret så tydeligt kravet at det ikke må være grundet et individs særlige sårbarhed at man stiller diagnosen..
"Arises as a delayed or protracted response to a stressful event or situation (of either brief or long duration) of an exceptionally threatening or catastrophic nature, which is likely to cause pervasive distress in almost anyone"
Traumer er lige så alvorlige som PTSD, kan være voldsomt pinsomme for folk og påvirke deres liv i invaliderende grad. Og jeg tror mange i folkemunde forveksler eller sidestiller de to. Og desværre har den fejlfortolkning spredt sig lidt til fagprofessionelle der ikke er godt nok orienterede. En PTSD diagnose burde i følge golden standard funderes i et blandt andet et CAPS (Clinician Administered PTSD Scale) et langvarigt interview, dertil selvfølgelig anamnese, klinisk observation og vurdering.
Det er ikke noget ens læge, en privatpraktiserende psykologer/psykiatere eller personer -uanset hvor meget de arbejder med psykiske lidelser bare kan slynge ud. -hvilket desværre også forekommer mere end man tror. Det kræver grundig diagnostisk undersøgelse af folk der er oplært og uddannede til det.
Jeg har selv været meget overrasket over hvor snævert sådan et CAPS inkluderer folk... men er af specialisterne også blevet beroliget med det jo ikke handler om at folk ikke skal behandles og tages alvorligt i deres traumer. Det skal blot ikke kaldes PTSD.
Hvis man gerne vil vide mere om traumer og PTSD så er min tidl. chef Cæcilie Böck Buhmann ret kyndig i emnet og har online kurser til ikke så mange penge.
dec 2012
Følger: 36 Følgere: 261 Hunde: 2 Emner: 34 Svar: 3.464
Krøllet... det gør mig ondt du skal have det sådan og min privatbesked er gældende
nov 2023
Følgere: 73 Svar: 285
Og jeg ser ingen af dem underkende der kan være tale om angst tværtimod.
Jeg forstår udmærket TS og der er ikke særlig rart at opleve 3 gange ens hund bliver overfladt. Og slet ikke når de er så små. De har ingen chance for at forsvare sig mod feks hund på størrelse med mine.
Så den angst er helt forståelig. Og ikke ubegrundet.
Jeg er selv udfordret flere steder herude hvor jeg bor med løse hunde. Og hunde der går helt bananas bag hegn ( heldigvis er der hegn )
Men er faktisk også lidt træt af folks løse hunde der ikke gør noget når man selv kommer gående med 2 hunde som ikke er vild med løse hunde som ikke gør noget farer lige i hovedet på dem.
feb 2018
Følger: 4 Følgere: 5 Emner: 15 Svar: 1.579
Jeg siger IKKE, at hverken jeg eller Line har PTSD, det kan jeg af gode grunde ikke udtale mig om. Den eneste i denne tråd, der, så vidt jeg ved, rent faktisk har belæg for at udtale sig og som rent faktisk VED noget om PTSD er Obster, og jeg har for meget respekt for både Obster og PTSD til at kloge mig mere.
Men dét, der provokerede mig i denne tråd er dine udtalelser, Anne.
#21
"Okay, hvis man får PTSD af at en hund snapper, så man får et hul, så er der et underliggende problem."
"Faktum er jo, at Line er bange for at lufte sine hunde, og det er hun fordi hun har dårlige oplevelser. Derfra og så til at kalde det PTSD, er der (heldigvis) langt. forhold til hvad der reelt ér sket. Og så er vi Men det er stadig en uhensigtsmæssig reaktion, som er temmelig meget ude af proportioner, i imo tilbage ved, at det er Line der skal arbejde med sig selv, ikke bære våben."
Du skriver selv, at Line har et underliggende problem, fordi hun reagerer med angst efter gentagne overfald, hvem kaster om sig med diagnoser her? Line har skrevet, at én gang måtte hun syes og sidst blev Baby rent faktisk bidt i benet, det kan næppe kaldes "at snappe"!
Du underkender fuldstændigt, hvor dybt angst kan sidde og hvor totalt ødelæggende for et liv, det kan være. Jeg kender flere (fordi jeg selv er fleksjobber og dermed har været i afklaring med masser af andre syge og skadede mennesker), der har fået tilkendt både fleksjob og førtidspension pga. angst. Min egen fleksjobbevilling skyldes dog ikke angst.
" Men det er stadig en uhensigtsmæssig reaktion, som er temmelig meget ude af proportioner"
Det er simpelthen SÅ flabet og arrogant skrevet, det kan du simpelthen ikke afgøre! Vi reagerer alle forskelligt, vi har alle forskellige ting med i bagagen og vi er alle forskelligt sat sammen.
Jeg reagerer forskelligt på de situationer, der udløser en reaktion i mig. Pga. ting i barndommen er der lyde, jeg reagerer meget voldsomt på, men i stedet for at få panikangst og græde, bliver jeg gal og konfronterende. Hvor andre lyde/hændelser får mig til at gå i panik og græde og blive fuldstændigt handlingslammet.
Jeg vil ikke gå i detaljer med min barndom og andre oplevelser, der har sat dybe spor, men der er helt sikkert andre med lignende oplevelser, der ikke reagerer så hårdt som jeg gør, fordi vi er forskellige og tåler belastning forskelligt.
Jeg synes også, at det er virkelig dårlig stil at affeje Lines følelser, som du gør, Anne, for det er utroligt sårbart at åbne op for disse ting og det sidste man har brug for er at få at vide, at man reagerer "forkert" eller " for meget" - vis nu noget respekt og forståelse i en for Line sårbar situation.
mar 2008
Følger: 35 Følgere: 938 Hunde: 8 Emner: 350 Svar: 8.209
Jeg er i det store hele ligeglad med hvad man kalder det - jeg ved bare, at det virkelig har taget en stor glæde fra mig, at jeg ikke kan lufte hundene uden at frygte, at vi skal blive ædt af folks løse hunde..
22# den første hund der overfaldt os, har vi ikke set siden.
Anden hund, der ville ejer holde hunden i snor fremover.. Men nu ser jeg dem gå løs igen engang i mellem.
Tredje hund, altså den der er sket for nyligt, går stadig løs. Da vi blev overfaldet var det ejers svigersøn der gik med den. Jeg holdt øje med hunden efterfølgende og fik fat i ejer. De syntes løsningen er, at deres datter og svigersøn ikke længere går med hunden løs, og at ejer og hendes mand stadig kan gå med den løs, bare lidt længere nede på boldbanen end de plejer. For det VILLE jo være ærgerligt hvis de ikke længere kunne spille bold med deres hund løs.
Men det er LIGE ude foran mit hjem. jeg kan ikke forlade mit hjem, uden at skulle omkring boldbanen.
Mine er altid i snor på offentlig grund.. For jeg ved de begge er nogle hystader, og Baby bliver mere og mere sur på andre hunde, jo ældre han er blevet. Da episoden med labradoren skete, havde vi godt set de kom gående imod i skovstykket. Så mig og min kæreste trak HELT ind i skoven, væk fra stien, så de kunne komme forbi med god plads, netop fordi jeg ved mine gør og skaber sig.. Men den fløj lige ind mellem træerne og gik efter Baby.
Jeg ønsker jo ikke at gøre skade på en andens hund, men for pokker hvor er det svært at forsvare sig anderledes! og hvis jeg havde gået alene med hundene, havde jeg ikke haft en chance for at hjælpe dem.
Jeg føler mig MEGA magtesløs overfor de her folk, fordi de syntes deres frihed er vigtigere end vores..
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 53 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 31.079
Eksponering er et super værktøj, når ens frygt er for noget der efter al sandsynlighed ikke vil ske, men ud fra TS's beskrivelse er det jo ikke helt tilfældet.
Jeg tror, hvis det var mig, at jeg simpelthen havde levet med at køre til den nærliggende, mere fredelige skov, og så prøvet de muligheder der måtte være for at få styr på de løse hunde i området, så man kunne gå der igen... selvom det jo ikke burde være nødvendigt.
Krøllet - i sådanne tilfælde, hvor ejer ikke vil tage ansvar, synes jeg egentlig det er helt på sin plads at politianmelde den slags overfald.
Det er jo ikke underligt, at Baby bliver mere gnaven med alderen, når han har sådan noget med i bagagen
dec 2012
Følger: 36 Følgere: 261 Hunde: 2 Emner: 34 Svar: 3.464
Det gav mig ikke lige indtrykket af at hundene stod udenfor -men at hun have problemer med at ryste oplevelsen af sig og komme videre
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 53 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 31.079
dec 2012
Følger: 36 Følgere: 261 Hunde: 2 Emner: 34 Svar: 3.464
Og uanset, så er det ekstremt belastende dagligt at være bekymret, ruminere etc. for noget der ikke er en daglig begivenhed.
Så kan vi nemt blive enige om at tre gange på et år er for meget..alt for meget. Men Krøllet skulle gerne kunne trække vejret engang imellem.
Og jeg har vist aldrig nogensinde skrevet eller ment hun skulle gå tilbage til krigszonen, men hun skal sgu kunne gå ture med sine hunde på sigt uden at pulsen er oppe... så hun slipper jo ikke for eksponering for gåture uanset...gør hun?
dec 2012
Følger: 36 Følgere: 261 Hunde: 2 Emner: 34 Svar: 3.464
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 53 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 31.079
Som jeg lige umiddelbart læser det, er TS ikke i så højt beredskab, når hu går i skoven lidt væk hvor der skal køres til(?)
Som skrevet længere oppe, ville jeg derfor nok bare køre derhen, hvor det er mere sikkert for hundene, og jeg derfor kan slappe af.
Jeg har i hvert fald svært ved at se, hvordan jeg nogensinde skulle kunne slappe af på en gåtur i et område fuld af løse hunde, herunder den der senest har overfaldet min hund. Sådan et sted SKAL man jo netop gå og kigge sig over skulderen...
jul 2007
Følger: 1 Følgere: 22 Hunde: 3 Emner: 92 Svar: 10.947
Måske det ville hjælpe hvis TS lærte egne hunde ikke at råbe Rø* efter andre hunde -----> ( det ville måske hjælpe , så andre hunde ikke ville/skulle svare aggressivt igen .) ??
TS skriver jo selv at hendes egne hunde er nogle hystader.
...................................... TS skriver selv længere oppe ....................
" Mine er altid i snor på offentlig grund.. For jeg ved de begge er nogle hystader, og Baby bliver mere og mere sur på andre hunde, jo ældre han er blevet. Da episoden med labradoren skete, havde vi godt set de kom gående imod i skovstykket. Så mig og min kæreste trak HELT ind i skoven, væk fra stien, så de kunne komme forbi med god plads, netop fordi jeg ved mine gør og skaber sig.. Men den fløj lige ind mellem træerne og gik efter Baby. "
......................................................................
sep 2017
Følgere: 534 Emner: 147 Svar: 10.550
Du kan anmelde online via politiets hjemmeside, og så skal du gøre det hver gang du ser pågældende hunde løse. Der bliver aldrig gjort op med den kultur, hvis ingen viser at det har konsekvenser.
sep 2020
Følgere: 27 Emner: 43 Svar: 919
Jeg har en kombineret vogn som den her: https://am-handel.dk/shop/til-hunden/anhaengere-til-hunden/cykelanhnger-jogger-hund-sort-hvid/
Måske man kan få en højere og større vogn, hvis denne er for lav ?
Der ville du være sikker på, hvor du har dine hunde og kan som minimum have en hånd fri til, at jage den anden hund væk, når i så er kommet væk fra de løse hunde til et "sikkert" område, ville du kunne lukke dem ud og gå tur.
Jeg er sikker på at en herinde fra, er flyttet til Skelby på Sjælland og jeg tror det er dig ?? Hvis det er dig, bor jeg kun 6 minutters kørsel derfra og du vil kunne låne min for, at se om det kunne virke
maj 2007
Følger: 37 Følgere: 610 Hunde: 3 Annoncer: 1 Emner: 54 Svar: 1.880
Det der hjalp for mig, for at få det ud af kroppen, og kunne gå tur afslappet igen, var at gå tur med min søster, så i en periode gik hun med, indtil jeg igen havde troen på jeg godt kunne klare det selv.
Kram til dig Line!
maj 2017
Følger: 4 Følgere: 7 Annoncer: 1 Emner: 60 Svar: 305
Og bor desværre et sted, at til trods for at der ikke må være løse hunde og en hundeskov lige ved stien, så er der kommet ret mange løse hunde, som ejerne ikke har styr på.
Jeg har fundet andre ruter at gå, og ved hvornår jeg skal undgå stien, men har altid udkig efter løse hunde og prøver at gå en anden vej hvis jeg ser dem.
Og ny hund får jeg ikke igen når Ozzy ikke er der mere. For kommer aldrig til at stole på løse hunde.
mar 2008
Følger: 35 Følgere: 938 Hunde: 8 Emner: 350 Svar: 8.209
#43 ingen af de hunde vi er blevet overfaldet af på sjælland har (7-9-13) lavet hul! Men da vi blev overfaldet for 2 år siden og jeg blev bidt, meldte jeg det til politiet. Politiet gjorde ikke noget, og lukkede sagen. Hvad gør politiet ved løse hunde?
#44 tusind tak, ja det er mig der er flyttet til skelby! Det kan godt være jeg holder dig op på det med vognen! Det kunne måske blive en løsning, hvis ikke andet hjælper...
#45 7 løse bulldogs lyder heller ikke sjovt øv hvor grimt!! Ja jeg har som sagt oftest min kæreste med ude når jeg lufter, så jeg ikke går alene. Men øv hvor er det træls at skulle planlægge efter ham, for at gå en tur med de små
#46 det var dog skrækkeligt du har det sådan hvor er det ærgerligt det kan ødelæggen glæden ved at have hund, SÅ meget! Jeg kan også mærke, at ønsket om en større hund næste gang, bliver forstærket af de her oplevelser. De har trods alt lidt mere at stå imod med..
sep 2005
Følger: 1 Følgere: 78 Hunde: 2 Emner: 344 Svar: 6.083
sep 2020
Følgere: 27 Emner: 43 Svar: 919
Vi bruger Skelby auto, derfor jeg ved hvor lang tids kørsel, det er fra os
Du siger bare til
maj 2010
Følger: 8 Følgere: 8 Emner: 24 Svar: 312
Pøj pøj med det. Det kan ikke passe at du skal gå og være bange. Vi har alle krav på, at kunne nyde gåturene med vores hunde.
feb 2009
Følger: 5 Følgere: 3 Hunde: 4 Emner: 2 Svar: 33
jul 2007
Følger: 1 Følgere: 22 Hunde: 3 Emner: 92 Svar: 10.947
okt 2023
Følgere: 97 Emner: 27 Svar: 3.067
jul 2007
Følger: 1 Følgere: 22 Hunde: 3 Emner: 92 Svar: 10.947
feb 2009
Følger: 5 Følgere: 3 Hunde: 4 Emner: 2 Svar: 33
Isabelle - hvad rager det dig. Tænk dig om og hjælp krøllet kærlighed i stedet for
.
sep 2017
Følgere: 534 Emner: 147 Svar: 10.550
Jeg får sådan et billede af en blanding af Troldepus og My
overfald - hvordan kommer vi videre?