Skal man altid stole på sin dyrlæge? Skal man altid stole på sin dyrlæge?
Hej med jer, håber på lidt meninger udefra da jeg syntes det er lidt svært at finde rundt i. Lang besked forude...
Vi har en 9 måneders hvalp der er helt fantastisk. Fra 1.5 måned siden var vi ude og lege med en af hans hunde venner og det gik som det plejer, de hyggede sig og alle var glade. Da vi kom hjem stod han dog på 3 ben og ville ikke støtte på venstre bagben. Vi tænker han må være trådt i et hul eller lignende, det kan jo ske. Jeg trykkede og hev lidt i ham men ingen reaktion på det. Han var ikke mærket udover at han haltede. Vi ringede selvfølgelig til dyrlægen næste morgen der sagde vi skulle give ham nogle fridage og se om det gik over. Efter en dag eller to var det gået i sig selv. Vi gav ham et par dage ekstra før vi lod ham løbe fri og lege for en sikkerhedsskyld.
Ugen efter tog vi ham hen for at lege med en ven. Da vi kom hjem stod han igen på 3 ben. Helt samme situation som ovenfor. Vi ringede til dyrlægen, hun sagde prøv og giv ham lidt længere pause end sidst, så det gjorde vi. Ingen legeaftaler og ingen vild leg og løb i 2.5 uge. Da den tid var gået tog vi ham ud og lege med en kammerat og efter 10 min kunne vi se ham halte rundt på samme bagben og vi stoppede legen og tog hjem. Vi ringede så til dyrlægen tirsdag der sagde at hun først havde en tid mandag da det jo ikke var akut, fair nok. Forskellen fra de andre gange og denne gang er at han i sin daglige gang ikke går 100% på benet, han halter ikke men man kan se at der er et eller andet der ikke er som det skal være.
Vi har nu været til dyrlægen med ham og hun mærkede på ham men der var ingen tegn på hvor det sidder henne, hun ville ikke scanne eller tage røntgen fordi hun mente det var for svært at lokalisere når man ikke ved mere om hvor det præcist er. Hun sagde at det kan være meget svært at se skader på en ung hund i vækst. Hun sagde så at vi skulle give ham 10 dage på noget antiinflammatorisk medicin der skulle hjælpe på helingen af en eventuel skade, og så 3 uger yderligere i ro efter det.
Er det bare mig der syntes det er mærkeligt ikke at ville finde ud af hvad hans halten rent faktisk kommer fra? Hvad nu hvis det ikke hjælper bare at vente så står vi jo i samme situation som vi gør nu? Får sgu lidt ondt i maven når jeg ser ham rende rundt og ikke være 100% OK...
Hvad tænker i? Spørg endelig hvis der er noget der ikke giver mening.
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 421 Svar: 13.134
sep 2017
Følgere: 536 Emner: 152 Svar: 10.651
Med en så ung hund, "kender" i ikke hundens reaktion på smerte. I ved altså ikke om han er typen der måske overdriver lidt, eller om han er typen der er ekstremt dygtig til at skjule smerte.
Jeg ville tage afsted til en ledspecialist, som Anne Julie foreslår. Det kan være en drøj omgang for både hund og ejer, men I vil få lokaliseret hvor problemet er. De vil muligvis lave en bøjeprøve, hvor de forskellige led påvirkes med ret stor kraft, for efterfølgende at se om smerterne fortager sig hurtigt. Det er super ubehageligt for hunden og det er frygteligt som ejer, for hunden kommer til at sige av
Det er også muligt at dyrlægen vil gå direkte til røntgen, og I slipper for bøjeprøven, men så i stedet står med en hund, der skal bedøves.
Jeg krydser for jer
nov 2012
Følger: 94 Følgere: 215 Hunde: 4 Emner: 287 Svar: 8.293
Rigtig god bedring
mar 2008
Følger: 8 Følgere: 23 Hunde: 8 Emner: 24 Svar: 3.192
Jeg lærte det også på den hårde måde, og en hund der igennem flere mdr. gentagne gange haltede. Da jeg til sidst søgte ledspecialisten, så var det operation og en hund der efter genoptræning aldrig havde problemer igen. Desværre betød det så, at det modsatte ben var blevet overbelastet og vi også måtte have det opereret efterfølgende, det kunne måske have været undgået ved operation tidligt i forløbet.
sep 2020
Følgere: 27 Emner: 44 Svar: 924
Jeg ville gå til en ostepat (Bruger Kent Ravn) og få ham gennemtjekket og evt. rettet. Følge dennes anvisninger. Først når ostepaten havde haft fat i ham og sagt god for kroppen, ville jeg evt. gå til en knogle og led specialist, hvis problemet ikke forsvandt.
Jeg har hørt om for mange hunde, der er blevet opereret hvor det egentlig ikke var et behov, men hvor almindelig justering kunne have afhjulpet. Når operationen er foretaget, er det for sent og nogen vil have mén resten af livet eller have brug for flere operationer.
ingen vild leg i min. 1 md og hunden skal være trænet op (igen) til at kunne tåle vild leg. Måske det har været en simpel forvridning/forstuvning der har sat hans problem igang,
Jeg afprøver altid om hunden er klar ved, at lege vild med den selv, hvor jeg lynhurtig kan stoppe, hvis jeg ser hunden har problemer.
Pøj pøj med at finde den rigtige diagnose og behandling for din hund
feb 2011
Følger: 34 Følgere: 93 Hunde: 4 Emner: 954 Svar: 17.977
så nej man skal ikke altid tro på ens dyrlæge ved alt .... at der ikke tages scan eller røntgen er i min verden helt tosset ... hvad får dyrlægen ud af ikke at gøre det, det er jo jer der skal betale ..
mar 2009
Følger: 67 Følgere: 134 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 158 Svar: 12.760
Det er svært at lokalisere hvad der udløser halten hos en hund i den alder. Det kan være en mio forskellige ting.
Vigtigt er at få udelukket skader på ledbånd, korsbånd og ligamenter. Dernæst at problemet stammer fra hofterne.
Jeg går ud fra at alt det åbenlyse som negle, trædepuder og poter er kontrolleret.
mar 2008
Følger: 34 Følgere: 936 Hunde: 8 Emner: 351 Svar: 8.148
Jeg stoler enormt meget på min dyrlæge, som også selv er god til, at henvise til specialister, hvis de ikke selv kan klare opgaven.
Men hvis min mavefornemmelse siger, at min dyrlæge tager fejl, så reagere jeg - om ikke andet for at få ro i sindet!
jul 2012
Følger: 21 Følgere: 1427 Hunde: 1 Emner: 38 Svar: 7.884
feb 2013
Følger: 8 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 84 Svar: 7.447
Men man skal dog være klar over at halthed kan virkelig være drilsk at diagnosticere og selvom man går til specialister er det ikke altid at de sådan lige kan pege på hvad årsagen er og ro i lange perioder er oftest det der ender med at være kuren
feb 2007
Følger: 36 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 78 Svar: 2.733
Vejen skulle have den. Hun havde en skade i knoglen og det kunne ses på
Røntgen. Ville helt klart tage til en anden dyrlæge, min hund skulle ikke gå så længe og ikke være i bedring.
aug 2021
Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 25
jul 2012
Følgere: 9 Hunde: 4 Emner: 16 Svar: 2.058
jun 2007
Følger: 11 Følgere: 24 Hunde: 5 Emner: 107 Svar: 6.270
aug 2021
Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 25
Jeg er klar over at skader tager tid. Men jeg syntes bare det er mærkeligt at de ikke vil undersøge ham nærmere for netop at finde ud af hvad det er? Hvis hun bare sagde, yes den er forstuvet og han skal have ro i x antal uger, så var der intet problem.
Som gammel hestepige har jeg set mange halte heste i gennem årene og der var det vigtigste at finde ud af hvorfor den haltede, det er jo altafgørende for behandlingsforløbet. Jeg tænker det er det samme med hunde?
jul 2011
Følger: 9 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 243 Svar: 5.805
aug 2021
Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 25
Hun mærkede på ham og han fik også en behandling. Han syntes ikke det var rart i starten men som det hele blev løsnet op så faldt han helt hen, lukkede øjne, gaben osv.
Hun er 99% sikker på at det er en forstrækning i det venstre inderlår samtidig med en mild låsning i hoften der formentlig stammer fra at træde i et hul. Han var helt spændt i venstre lænd og meget øm i højre side pga overkompensation. Han virker allerede meget mere løsnet efter vi er kommet hjem.
Vi har fået nogle øvelser vi skal lave herhjemme og så skal vi derhen igen i næste uge for at se hvordan det går og planlægge hans videre forløb.
jul 2011
Følger: 9 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 243 Svar: 5.805
feb 2011
Følger: 34 Følgere: 93 Hunde: 4 Emner: 954 Svar: 17.977
det er lidt utroligt med de dyrlæger ... får nogle år siden fik en af mine en skade, forstrækning ell lign ... læge sagde cartrophen, smertestill og ro, vi måtte bære hende ud ig tisse og hun ville hverken gå eller stå .. det skulle tage sin tid ..
Så tog jeg hende til kiropraktor, bar hende ind ... hun gik ud derfra ...
Skal man altid stole på sin dyrlæge?