2.362 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 12 Svar

Genetikken af blå og sølv pudler Genetikken af blå og sølv pudler

Hej HG smiley

Jeg skal (forhåbentlig) snart have en pudel og har i den forbindelse søgt en del om racen og synes specielt farverne er interessante (ikke at dette har haft nogen indflydelse på valg af hund).

Vores kommende hund er i følge opdrætter en "blå" puddel. Kendte godt til farven, men har efterfølgende fundet ud af, at der tit er en forveksling mellem farverne "ægte blå", "dårlige sorte" og så hunde der får grå hår med alderen.
Men har dog erfaret at det er super svært, at finde info omkring genetikken af farverne på nettet. Google hjælper i hverfald ikke ??
Har kunne finde god og konkret info fra en PDF fra den svenske puddelklub omkring de forskellige farver og forskellene i udseendet, men ellers stort set ingenting.

Dette leder så til et nyt spørgsmål. Har ikke planer om at avle, udstille el. lign., men kan læse mig til i FCI standarden, at blå ikke er en godkendt farve? Grå er godkendt, men her bliver der vist umiddelbart refereret til de sølvgrå. Dog har de få kilder jeg har kunne finde, sagt at en puddel bliver sølv, hvis de har to 'dilute' gener og blå hvis de kun har ét. Altså er sorte VV, blå Vv og sølv vv.
Dette betyder vel så også, at blå pudler kan lave både sølv, blå og sorte hvalpe?


Kan have misforstået alt fuldstændig, men undres bare ved at sølv skulle være godkendt, men ikke blå.

Derudover tror jeg heller ikke de andre 'diluted' farver er godkendte. Altså som cafe au lait og silver beige. De er dog godkendte i en række andre klubber, men vist ikke FCI


Det er blot ren nysgerrighed fra én, som ikke har andet at lave her i Corona-tiden smiley


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rens Terrasse+ olie 7.000 kr.
  • Se på strøm til komfur - flytte ledning til ny gruppe? 2.000 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 870 kr.
  • Spørgsmål 400 kr.
  • Elektriker 850 kr.
  • Haveloungesæt, fod er knækket 1.526 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Genetikken af blå og sølv pudler
  • #2   8. feb 2021 Pia: Det er fra en svensk opdrætter, som er medlem af SKK. Har fuld tillid til opdrætter, som er en god ven af noget familie smiley

    Ift. d-locus er det sådanne ting jeg har kigget på. Men umiddelbart er man ikke enig om hvordan pudlerne får deres lyse farver. De fleste steder har jeg læst, at det ikke er d-locus men et (uidentificeret?) gen, som oftest omtales V.



    profilbillede
  • #4   8. feb 2021 Har også tænkt mig at snakke med opdrætter, men sad bare og søgte rundt lidt for hyggens skyld smiley

    Derudover er det ikke noget, som betyder noget for om jeg skal have hunden eller lignende. Har bare før læst en del om genetik ved heste og blev blot nysgerrig på hvor der findes info henne om emnet, som ikke er forummer.


  • #6   8. feb 2021 Pia: Jeg rimelig sikker på der ikke er nogle D gener indblandet. Ellers ville den sølv vel heller ikke være godkendt?

  • #8   8. feb 2021 Kan være jeg bruger termerne forkert, alle siderne omtaler bare det hele som diluted. Det er ikke kun blå med også creme blandt andet.

    De sider jeg har set snakker om forskellene på netop D, G og så V (som er det der giver sølv eller blå alt efter om det er Vv eller vv) smiley

    Men takker for linket, for det er netop sådanne sidder jeg eftersøgte smiley


  • #9   8. feb 2021 Måske Alexandoria kommer på banen.

    https://www.hundegalleri.dk/bruger/87954-alexandoria

    Hun er super god til alt sådan noget og til at forklare det.


  • #10   8. feb 2021 Jeg har faktisk en gruppe om netop farvegenetik hos hunde på Facebook, hvor jeg det sidste stykke tid har lagt dokumenter op omkring de forskellige farver - Den næste er lige præcis intensitetsloki, herunder det der hedder progressive greying (som egentlig bør omdøbes, da det er meget mere end det).

    Studiet om det blev udgivet sidste år, og det er, sådan groft forklaret, et sekvensgen, der påvirker hvor intenst og ligeligt fordelt pigmentet er på hvert hårstrå.

    Jo færre sekvenser, jo lysere rødder får pelsen, fordi den ikke er delt ligeligt op.
    Grå/sølv pudler og i nogle tilfælde blå (dem med sort næse, ikke reelt dilute), har en ret lav sekvens-mængde.

    I og med at man klipper spidserne af hos pudler, så får de over tid den her lysere farve overordnet set.
    Det er også derfor man ofte ser sorte puddelhvalpe med grå barberede ansigter, når de først bliver klippet.

    Men det her gen går jo så netop også den anden vej - Det forklarer også hvorfor det røde pigment hos irske settere er så mørkt. De har nemlig en højere sekvens - Så det skal faktisk omdøbes, og de arbejder stadig på en kommerciel test, for det var ikke helt så simpelt som G-lokus teorien beskrev - Samme med V-teorien. De er begge daterede nu af samme årsag.

    Den primære forskel på greying og så dilute er, at hunde med greying bliver grå over tid, men fødes mørke - Rigtige dilute "blå" hunde er født med den farve.
    Dilute ses ikke særlig ofte hos pudler, og mange kalder de lidt mørkere grå for "blå".

    Det er sådan... den korteste forklaring, jeg kan komme med.


  • #11   8. feb 2021 Og tak for anbefalingen, Anni, jeg var lige i gang med at skrive, haha! smiley

    - Gruppen hedder forresten Hundes Farvegenetik, hvis nogen skulle være interesserede. Det glemte jeg lige at nævne. Den info jeg har derinde er altid lidt mere gennemgående lol.


  • #12   8. feb 2021 Alexandoria: Okay, tak for en god forklaring smiley
    Og ja, hvalpene i dette kuld er også født sorte (skulle blive blå) og brune (skulle blive cafe au lait).

    Kan nok også være "ægte blå" er blevet misforstået som en ægte diluted i mit opslag. De har bare ikke skelet mellem begreberne på de andre sider, idet det jo i teorien er en falmet/mindre intens farve smiley


  • #13   8. feb 2021 Ja, præcis!
    Hvis de er født sorte, så er de ikke dilute, og du risikerer ikke CDA - Der er ingen sundhedsproblemer relateret til intensitetsgenerne (som der hidtil er to af).


  • #14   8. feb 2021 Det er jeg glad for at høre smiley

    Ville også undre mig, hvis opdrætter havde lavet et helt dd kuld smiley


  • #15   8. feb 2021 Dilute i sig selv er som sådan heller ikke farligt, men det er jo, som nævnt længere oppe, uønsket i netop den race.

    CDA er en separat komponent, men udtrykker sig kun, når hunden er dilute. Lidt ligesom harlekin kun udtrykker sig, når hunden er merle. CDA er bare ikke lokaliseret endnu, så der er ingen test for det.


  • #17   8. feb 2021 Racetermer i farvegenetik er virkelig dødens pølse - Det gør det simpelthen så forvirrende, og er slet ikke til at finde rundt i.

    Personligt ville jeg ønske, at der var ét sæt navne henover racer. Det ville gøre det så meget nemmere at lære andre om det også.


Kommentér på:
Genetikken af blå og sølv pudler

Annonce