Køb af Golden Retriver/Labrador Køb af Golden Retriver/Labrador
Hej.
Min kæreste og jeg har besluttet at købe en hund til næste sommer, vi er begge første gangs ejer. Vi kunne godt tænke os en Golden Retriver blandet med labrador. Vores spørgsmål er, hvor køber man dem henne, nogle steder I kan anbefale? Synes ikke, at der mange til salg på Den Blå Avis og Gul og Gratis.
Derudover har vi nogen spørgsmål til jer, som ejer en Golden/Labrador
- Hvor meget fælder de? - Støvsuger I hverdag?
- Hvor meget betaler i for at have den efter, at den ikke er hvalp længere?
Hvis I kender andre racer på samme størrelse, som også er en god familiehund, så må I meget gerne skrive i kommentaren.
Tak på forhånd.
God aften
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 53 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 31.057
Blandinger er oftest knapt så planlagt/ikke planlagt så længe i forvejen, så det er nok noget med bare at falde over en annonce når tiden nærmer sig - begge racer har lidt issues ift helbredet i bør sikre jer, at begge forældre er testede for (herunder røntgenbilleder af hofter/albuer som minimum - alm helbredstjek er ikke nok).
Vælger i en renracet af den ene eller anden slags, bør i overveje om i vil have jagtlinjer eller udstillingslinjer og så vil de fleste opdrættere planlægge deres kuld i god tid, så man har god mulighed for at gå mødt de voksne hunde, når der ikke er hvalpe og sidenhen følge hvalpene fra starten.
mar 2009
Følger: 67 Følgere: 134 Hunde: 9 Annoncer: 1 Emner: 158 Svar: 12.846
Der er vældigt meget ringe temperament og dårlig sundhed derude, og folk der blander de to, forbedrer i hvert fald intet.
Find en dygtig opdrætter på købhund.dk og skriv jer op til en hvalp efter gode forældredyr. Kun sådan er man med til at sætte både sig selv og hvalpene i den bedst mulige situation.
Med hensyn til udgiften for en voksen hund, skal du regne med omkring 1000 kr pr måned. Beløbet indkluderer forsikring, foder, godbidder, et træningshold og flåt-forebyggende.
Derudover kommer dyrlæge, udstyr, legetøj osv.
feb 2013
Følger: 8 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 84 Svar: 7.472
Mht pelsen så vil en blanding af ren lab og ren golden rent genetisk give en kort pels (altså labradorpels). Men altså både lab og golden fælder MEGET så ja, blandingen fælder sjovt nok også MEGET
Hvorfor ikke vælge enten en golden eller en lab ?
jul 2008
Følger: 6 Følgere: 8 Hunde: 4 Emner: 23 Svar: 379
Hun var min første hund og jeg vidste ikke så meget om køb af hund, som jeg gør nu (de to efterfølgende er rene labber med stamtavle).
Hun er en dejlig hund, generelt glad for alt og alle selvom hun her på hendes ældre dage (hun er lige blevet 12) har mindre tålmodighed overfor for hvalpe og unghunde. Hun har også været besøgshund hos TRYGfonden.
Hendes CV rent konkurrencemæssigt er langt; vi har primært konkurreret i rally og været til DM hvert år fra 2011 til 2018.
Hun har en dårlig hofte, som dog først begyndte sådan rigtigt at genere hende, da hun var ca. 9-10 år. Så om det er HD'en eller alm. slid er ikke til at sige.
Rent pelsmæssigt var de 9 i kuldet, 6 var langhårede og 3 korthårede. Liva er korthåret, men hendes pels er noget blødere end mine labber.
Hun fælder lige så meget som min lab på 9 år - de er dog begge steriliserede, så det kan også have stor betydning.
Mine tre hunde har deres egen konto, hvor jeg sætter 1.500 kr. ind om måneden + de kørepenge, jeg får som rallydommer og kredsbestyrelsesmedlem. Det dækker deres udgifter udover forsikringen, som kører over min budgetkonto.
dec 2018
Følger: 21 Følgere: 19 Hunde: 3 Emner: 38 Svar: 1.744
Alternativ en anden labradorblanding. Hvis I vil have en blandingshund.
Der findes masser af gode dejlige familiehunde.
Jeg vil tro en lab/Golden fælder meget så alt efter hvor rent hus I vil have skal der støvsuges ofte.
Udgifter: sygeforsikring/ansvar, godt foder, udstyr, hundetræning, Dyrlægetjek, vacciner, ormekur, loppe/flåtbehandling. Pris afhænger af jeres og hundens behov
maj 2016
Følger: 14 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 17 Svar: 397
Hvad søger I i en race? Så kunne man måske komme med idéer
Jeg ville også holde mig fra blandinger, det er jo så svært at forudse hvad man får....
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
To racer med et væld af racebetingede sygdomme og for goldens vedkommende, risiko for væsensproblemer.
Jeg ville ikke købe sådan en hund uden den var testet i hoved og ende og tilbage igen - og det sker bare ikke i blandingsavl.
mar 2017
Følger: 6 Følgere: 9 Emner: 56 Svar: 3.270
Orv den var ond i sindet.
Så ond at den måtte aflives til sidst.
Jeg lovede mig selv at jeg aldrig skulle have blanding igen.
Nu har jeg en skarp Grosser, han er endda skarpere end gennemsnittet for racen.
Men han er det på en stabil måde, så jeg altid ved hvor jeg har ham, og så er det nemt at håndtere.
Blandingen hvor meget jeg end elskede den satan, der vidste man aldrig hvordan han reagerede i x situation.
Jeg vil af hele mit hjerte anbefale en af gode linier indenfor noget kvalitets avl! Det andet er for meget lotteri...
Køb af Golden Retriver/Labrador