2.429 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 53 Svar

Cecilie A
Cecilie A
Tilmeldt:
28. jan 2014
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19

Min hund går i fødsel Min hund går i fødsel

Hej alle smiley
Jeg er en pige på 18 år, der har 2 dejlige chihuahua'er. Min tæve er gravid, og for første gang står jeg alene med en fødsel. Jeg har prøvet det et par gange, og har faktisk altid været den der stod i spidsen for de andre fødsler jeg har været med til, meeen jeg må nu alligevel indrømme at nu hvor jeg står alene er lidt nervøs. Jeg kan se herinde at det er blevet skrevet lidt om alder i forhld til avl, men for at undgå sådanne svar, vil jeg bare forsikre jer om at jeg er meget seriøs, og har læst grundigt på lektien - mange gange! Desuden skal jeg snart starte på veterinærsygeplejerske uddannelsen, så virkelig - jeg er meget seriøs og går meget op i mine hunde.

Nå men for at komme til sagen.. Min tæve vækkede mig her til morgen kl 09.30 og havde skidt flere steder på gulvet. Hun halsede rigtig meget, og jeg vidste med det samme at det var tid. Derefter gik jeg ud med hende, hvor hun yderligere sked 2 gange. Da vi kommer op, fortsætter hendes halsen og har gjort det indtil nu. Hun har smerter kan jeg se, og hun søger hen til mig hele tiden. Lige nu ligger hun i hvalpekassen, og jeg sidder på en pude ved siden af og nusser hende, hun slapper fint af. Indlægget her er ikke fordi der er problemer, men fordi jeg har brug for lidt støtte. Min mor kan jeg ikke ringe til, da jeg har en lillesøster på 5 mdr. der skal med, og syntes ikke at Thea (min tæve) har brug for alt for meget larm omkring sig lige nu. Jeg har fundet vægt, saks, garn, dyrlægens nummer og noget håndsprit (til mig) frem så syntes selv at jeg er godt forberedt. Har i andre forslag til ting jeg skal ligge frem eller måske nogle gode råd? Håber der er nogen der hjemme fra arbejde og uddannelse og har tid til at svare en lidt nervøs pige som mig.
VH. Cecilie.


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rens Terrasse+ olie 7.000 kr.
  • Se på strøm til komfur - flytte ledning til ny gruppe? 2.000 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 870 kr.
  • Spørgsmål 400 kr.
  • Tømrer skotrende 2.599 kr.
  • Elektriker 850 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Min hund går i fødsel
  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #1   28. jan 2014 Desuden er min hanhund også hjemme. Han ligger og sover lige så fint, og forstyrrer ikke Thea. Syntes i alligevel at det er en god ide at fjerne ham fra rummet eller hvordan?

  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #3   28. jan 2014 Jeg tror der er omkring 4, min dyrlæge og mig har aftalt at jeg skal komme hvis der er nogle problemer. Men hun har prøvet det før - uden et eneste problem, så dyrlægen er ikke nervøs.

  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #4   28. jan 2014 Har lånt bil til lejligheden, så alt er klart. smiley

  • #5   28. jan 2014 hvor bor du henne?

  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #6   28. jan 2014 Jeg bor i Odense. smiley

  • #8   28. jan 2014 hvordan går det frem? har du ingen der kan komme og hjælpe dig?

    jeg har efterhånden set MANGE fødsler, og har selv haft 5 fødsler her hjemme, men jeg har altid haft min kæreste og en veninde her. det er rart ikke at stå alene med det.


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #9   28. jan 2014 Hej. Jo, hun har hele tiden været min, og var også med til hendes sidste fødsel. Sidste gang var min mor her bare også - så vi var 2. Hun har haft samme dyrlæge hele sit liv. Hendes sidste fødsel gik uden problemer, og der fik hun 5 hvalpe. smiley

  • #11   28. jan 2014 birgitta
    den med temp holder ikke altid.
    mine har ALDRIG vist temp udsving.
    og hvis der ikke er taget temp de sidste dage, så er der ingen grund til at stresse tæven med det nu.


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #12   28. jan 2014 Hun er urolig og halser, og vil meget gerne være tæt på mig. Jeg har folk jeg kan ringe til, men ikke folk der kender hende super godt, og da hun i forvejen er lidt nervøs ved fremmede, har jeg det ikke super godt med at ringe til nogen hun ikke kender så godt.

    Ja, er helt enig. Jeg har egentlig helt styr på hvordan det skal gøres, men jeg er også bare lidt nervøs ved at stå alene.







  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #14   28. jan 2014 Jeg har ikke taget temperatur på hende i dag, vil helst ikke stresse hende med det. smiley

  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #15   28. jan 2014 Hun er vant til det ja, men hun kan tydeligvis ikke lide det. Hun gemmer sig, bare jeg begynder at finde tingene frem.

  • #17   28. jan 2014 nej som jeg siger, hvis ikke det er blevet taget de andre dage, så nytter det ikke at stresse hende med det nu. smiley

    Cecilie, jeg skal bare lige forstå? du har helt styr på det selv?
    jeg bor i odense, og vil gerne hjælpe, men det duer jo ikke hvis hun er nervøs ved fremmed.


  • #18   28. jan 2014 Det lyder for mig, som om hun er midt i opblokningen, så der er sikkert ikke den store ide i at tage temperatur nu.

    Jeg ville finde nogle rene håndklæder frem til at tørre hvalpene i og en varmepude.

    Hvis mine tæver er afslappede nok til det, lægger jeg de allerede fødte hvalpe på varmepude, når der fødes ny hvalpe, så de ikke bliver slasket våde hele tiden af fødselsvæske. Faktisk folder jeg varmepuden omkring hvalpene. Jeg ved jo så godt, at der ikke kommer nær så meget væske ved fødsel af små hvalpe, men det er altid godt for hvalpene at være tørre og varme.


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #19   28. jan 2014 Så medmindre du syntes at det er yderst vigtigt Birgitta, vil jeg helst undgå det. Vil helst at hun føler sig så godt tilpas som muligt.

    Hun rejser sig meget fra kassen og går rundt og halser. Hun kan ikke rigtigt finde ro. Håber for hende at hun snart går i gang, hun er i smerter det lille pus..


  • #20   28. jan 2014 Ved du hvordan du kan se om hun har veer, for du skriver du kan se hun har ondt...Hvis du kan se veer, så må der helst ikke gå mere end 1 time fra veen til der fødes en hvalp.
    Og så ro på dig..Du skal nok klare det.


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #21   28. jan 2014 Hun er på 65. dagen efter første parring.

    Mange tak Michelle, det vil jeg have i mente, men ja hun er ikke helt tryg ved fremmede. smiley

    Det lyder som en god ide Lene. Det vil jeg gøre, sidste fødsel blev hvalpene også så kolde. Der måtte jeg ligge dem ned i kavalergangen for at holde dem varme mens hun var i gang smiley

    Årh, hun ryster.. Hun vil meget gerne være helt tæt! Lige nu ligger hun med hovedet i mit skød.


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #22   28. jan 2014 Snow K: Ja, jeg har ikke set nogen sammentrækninger endnu som sådan. Hendes mave bliver hård i perioder, og så halser hun lidt ekstra. Men ingen presseveer endnu.
    Og mange tak, er også sikker på det nok skal gå. Hvis ikke, må jeg jo afsted til dyrlæge. Har sat penge af i tilfælde af at det skulle gå galt. smiley


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #23   28. jan 2014 Det skal lige siges at Thea er utrolig dygtig til det. Hun klarede det hele selv sidste gang, havde lige lidt problemer med at få dem ud af hinden, men navlestreng og pasning af dem gik HELT perfekt.

  • #24   28. jan 2014 Ingen grund til at det ikke også skulle gå godt denne gang, så ro på. Klart det er altid rart at være 2 under en fødsel, men du har da i hvert fald prøvet det før, og ved nogenlunde hvad du skal forvente.

    Held og lykke med det.


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #25   28. jan 2014 Mange, mange tak. smiley Jeg krydser i hvertfald fingre.

  • #27   28. jan 2014 Held og lykke med den og husk update

  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #28   28. jan 2014 Det håber jeg.
    Jeg kan mærke hvalpene bevæge sig, men ikke nær så meget som i går aftes.
    Ja, det tror jeg du har ret i.

    Og nej, intet vand.. Der lå tis på gulvet her til morgen, men har læst at det skulle være helt klart? Hvor lang tid før fødsel skal vandet gå?


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #29   28. jan 2014 Så nu presser hun!

  • #33   28. jan 2014 Javist kan hunden normalt klare det selv, men derfor er det da rart, at ts har prøvet det før, så hun vil opdage, hvis tingene ikke udvikler sig som normalt.

    Og sandsynligheden for at alt går fint er nu større med en tæve, der tidligere har haft en uproblematisk fødsel, og hvor alt tyder på mere end en hvalp.


  • #34   28. jan 2014 Uhh små babyhunde smiley <3 smiley Glæder mig til at høre nyt!

  • #35   28. jan 2014 Det er da spændende det her smiley , selv om jeg ikke har erfaring med fødsler ..


  • #36   28. jan 2014 Fuldstændig MLA.

  • #37   28. jan 2014 Følger spændt med på sidelinjen smiley

    Pøj pøj !!! smiley


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #38   28. jan 2014 Nøj, hvor hun presser den lille. Der går ikke længe inden der kommer en hvalp. Min kære mor er kommet. Lillesøster bliver passet, så alt er helt godt nu. Jeg skriver lige en update senere, tak for al jeres hjælp. Så skønt at man kan skrive og få så hurtigt svar, når jeg nu var så nervøs! Jeg vil smutte tilbage til min skønne hund. smiley

  • #39   28. jan 2014 Uhhh flere baby vovser smiley <3 smiley <3
    Håber det går godt smiley


  • #41   28. jan 2014 slutter mig til koret, huuuraaah hvalpebasser!!!
    håber det bliver godt nyt, følger jer spændt. smiley


  • #42   28. jan 2014 Når folk syntes tonen er grim på HG, så er der her en tråd de skal se! Avl er et ømtåleligt emne, og det kan gå iltert for sig. Men det her viser bare at der altid er konstruktiv hjælp at hende og gode svar! smiley

    Held og lykke med de små, det går sikkert lige som det skal smiley


  • #44   28. jan 2014 to timer væk fra computeren
    puha det var hårdt når man har sådan en tråd her i tankerne smiley

    håber på en snarlig opdate smiley


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #45   28. jan 2014 Hej alle sammen.
    Så er der født 5 fine små hvalpe, helt uden problemer! smiley 4 drenge og 1 pige.
    Har en meget glad og meeeget træt Thea, hun har simpelthen været SÅ god! Mange tak for al jeres hjælp i dag, det var uvurderligt.


  • #46   28. jan 2014 Stoooort tillykke smiley

  • #47   28. jan 2014 tillykke med de små vapser smiley

  • #48   28. jan 2014 Meget stort tillykke! smiley

  • #49   28. jan 2014 Tillykke med de små vapper smiley

  • #50   28. jan 2014 stort tillykke smiley
    man kan ikke lave sådan en tråd her uden at vise billeder også smiley


  • #51   28. jan 2014 Wuuhuuuu!!! Stort TILLYKKE! smiley

    Jamen det gik jo som smurt, åbenbart. Held og lykke med bebserne - og nu må du gerne spamme billeder smiley


  • #52   28. jan 2014 jahh billeder af de små tingester smiley
    hvad vejer sådan en chi som nyfødt egentlig? det kan da ikke være mange mikrogram smiley


  • #53   28. jan 2014 MLA - Morgan kan sikkert have dem alle sammen på tungespidsen smiley

  • #54   28. jan 2014 ihh den her tråd er lidt spændende tænker lige om det var på røtgen at i så hvor mange?

  • #55   28. jan 2014 hihi så ikke opdateringen tillykke smiley

  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #56   28. jan 2014 Her har i nogle billeder. Mine hvalpe her vejer lige omkring 100g smiley Uh ha, kan allerede mærke nu hvor hårdt det bliver at komme af med dem engang.. smiley Men ja, det skal jo til. Kan jo ikke have 7 hunde rendene rundt heroppe i min lille lejlighed.
    Endnu engang TAK for hjælpen, det er dejligt at man kan finde lidt støtte fra nogle erfarne mennesker herinde.


    profilbillede
  • #57   28. jan 2014 Stort tillykke smiley

  • #58   28. jan 2014 nårhh så fint med mor og bebser smiley

    Miemiv; troede nu ikke de vejede så meget, en irsk vejer kun omkring 500 gr ved fødslen, så størrelses forskellen som voksen taget i betragtning, så er det jo ikke så meget.


  • Cecilie A
    Cecilie A Tilmeldt:
    jan 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 19
    #59   28. jan 2014 Nej, de er heller ikke overdrevne små i forhold til andre hunderacers nyfødte hvalpe. Chi hvalpe vokser bare ikke så meget som de andre smiley

  • #60   28. jan 2014 Mine hvalpe vejede hele 170 og 160 g. ved fødslen smiley

    Tillykke med de små, der var godt nok mange!! smiley


  • #61   28. jan 2014 Det er da pænt meget for så lille en hund!

  • #63   29. jan 2014 Tillykke med det fine kuld. Dejligt at alt gik godt.

    Og ja, det er da nogen store hvalpe. 5 hvalpe af ca. 100 g. det er godt nok meget for en så lille hund.


  • #64   29. jan 2014 Tillykke med de små smiley

  • #65   29. jan 2014 Stort stort tillykke !!!! Dejligt at det gik så nemt. Nyd dem:-)

Kommentér på:
Min hund går i fødsel

Annonce