Udstillere i DKK

Udstillere i DKK

Medlemmer: 352
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
2.509 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 19 Svar

tandattest tandattest

Hejsa smiley

Joey har lige været til den helt store gennem tjek, både HD, AD, OCD-billeder er taget.
I den sammenhæng bad jeg dyrlægen kigge på hans ene fortand (de der små nogen mellem hjørnetænderne), fordi den var knækket. Jeg sagde til hende om muligt skal han da helst beholde den, men hvis den er helt skidt så ud med den, og jeg skal have en attest på han har fuldt tandsæt (han er 1 år +1 dag)

Desværre var tanden bundrådden... Har den endda med hjem. Så pointere dyrlægen at jeg lige skal undersøge om man kan få en rekvisition via dkk eller specialklubben, når nu jeg skal bruge den i forbindelse med prøver og udstillinger (det er en labrador her tales om).

Men synes intet jeg kan finde - dyrlægen vil gerne selv lave en til mig, men som hun siger hvis jeg kommer med en fra dkk bliver der i hvert fald aldrig stille spørgsmålstegn.

Anyone der ved om sådan noget findes? Sad på hundeweb og kiggede igennem og der var intet.


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Trægulv buler 2.000 kr.
  • Elektriker tilslutning af varmvandsbeholder 1.200 kr.
  • Montering af TV på væg med beslag 1.000 kr.
  • Trappe støvsugning + trappevask 600 kr.
  • Bortkørsel af haveaffald - sten, fliser iblandet lidt grus/jord 1.750 kr.
  • træbeskæring gerne af Lars 2.600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  tandattest
  • #1   18. apr 2013 http://www.dkk.dk/Dyrlageattest

    den lå på dkk's side , ikke på hundeweb... den var nem at finde fordi jeg vidste hvor den var smiley

    husk når du skal bruge den, så skal den afleveres til ringpersonalet før racen starter og det er ringpersonalet der skal fortælle dommeren at hunden har en attest..... og husk at få attesten med dig hjem igen.


  • #2   18. apr 2013 Jeg har lavet en kopi af min attest som jeg bruger. Jeg har originalen med hver gang, men bruger kopien, i tilfælde af nogen spilder kaffe eller lign på den - ting sker smiley

  • #3   18. apr 2013 Jeg har en dansk/engelsk attest som er lamineret til et dokument og som jeg altid har med i mappen.

  • #4   18. apr 2013 2 af mine goldens fik også fjernet den tand, da den knækkede. Jeg havde dyrlægeattest med men blev aldrig, i de mange år de blev udstillet, bedt om at vise den.

    Så jeg ville bare få den af dyrlægen og have den med hver gang smiley


  • #5   18. apr 2013 Mette... det er dit ansvar som udstiller, at have den rigtige attest med og det er dit ansvar at aflevere attesten til ringpersonalet inden din race skal i ringen, ellers kan du risikere at blev dømt ned og det ville da være ærgerligt

  • #6   18. apr 2013 cool! Tusinde tak! smiley

    Synes det er pisse irriterende at han har fået fjernet tanden, især fordi de siger risikoen for at resten falder ud er temlig stor -.-'... Men hellere det end han skulle igennem tandpine og rodbehandling! smiley

    De samme regler er vel gældende ved prøver? Altså at personalet skal se attesten inden prøven går i gang? Brugsprøven, som er den vi snart skal til, er uden eksteriørbedømmelse, så der er det vel underordnet. Men til kvalifikationsprøven skal vi vel?


  • #7   18. apr 2013 Jeg har oplevet, at det er lidt forskelligt hvornår ringpersonalet til udstilling gerne vil have at man afleverer attesten så det skal du også være opmærksom på og selv forhøre dig inden udstillingen går i gang.

    Nogle vil gerne have attesten inden udstillingen går i gang, andre når racen skal bedømmes og andre igen når klassen hvor hunden stiller i skal bedømmes, men det er som sagt udstillers ansvar at undersøge inden.

    Kan ikke forestille mig at du skal have den med til brugsprøve, men aner det ikke så det må en anden svare dig på.


  • #8   18. apr 2013 Well, når vi engang melder til ringer jeg jo bare og hører ad. smiley

  • #9   18. apr 2013 Har du en setter attest til en molloser hund?


  • #10   18. apr 2013 Trine:

    Mine hunde blev aldrig dømt ned på det. Det blev aldrig bemærket i kritikker eller af dommere. Jeg er slet ikke så sikker på at retrieverdommere går så højt op i tandsættet, hvis blot bidet er som det skal være.


  • #11   19. apr 2013 læste lige standarden igennem for labradorer:

    Middellange kæber. Stærke kæber og tænder med perfekt, regelmæssigt og komplet saksebid, dvs at overkæbens tænder tæt overlapper underkæbens, og at biddet ligger vinkelret på kæberne.

    Sammelinget med hvad der står ved fx gravhunde:

    Kraftigt udviklet over- og underkæbe. Saksebid, regelmæssigt og tæt sluttende. Det ideelle er fuldt tandsæt med 42 tænder svarende til tandformlen, med kraftige
    hjørnetænder, der griber nøje ind i hinanden.

    Det essentielle er at der står 42 tænder ved gravhundene. Så retrieverne må vel gerne mangle tænder? (just to say, jeg får stadig lave tandattest smiley )



  • #12   19. apr 2013 Min dyrlæge har den attest fra DKK, ellers skriver de den ud mens man er der. Jeg har aldrig selv haft en med, min Jackie har knækket noget af hendes den ved siden af hjørnetanden(altså en for tand.) Hun har selv slebet den så meget, at jeg slet ikke bruger attesten mere. Den tand er bare li så stor som de andre.


  • #13   19. apr 2013 cool annemette smiley Nu er joeys jo helt væk - så håber der går laaaaang tid inden de andre er på det niveau smiley

  • #14   19. apr 2013 Jeg har faktisk også en attest på en knude Billie fik fjernet, den skrev de også selv ud ude ved dyrlægen.

  • #15   19. apr 2013 Jamen alt der kan være mistænkeligt i forhold til avlen er vel vigtigt at have dokumentation på, for at undgå kratluskeri og folk der snakker?

    Ligeledes synes jeg faktisk det er møg vigtigt at dokumentere hvis hunden fejler noget! Man (red: avlen) kommer længst med ærlighed smiley


  • #16   19. apr 2013 Mette: Mine hunde er nu heller ikke blevet dømt ned på manglende tænder, men man kan risikere, at stille for en dommer der går mega meget op i det og så ville det da være ærgerligt om hunden blev dømt ned eller man måske troede den var blevet dømt ned så better safe than sorry...

  • #17   19. apr 2013 HELT enig, Trine...... Nu har labberne yderst sjældent tandfejl (fejlbid måske men ikke tandfejl), så min oplevelse er at retrieverdommerne går meget let hen over tænderne. De tjekker tandstilling og intet andet smiley

  • #18   19. apr 2013 Jeg har oplevet at en veteran blev trukket for ck fordi ejeren ikke havde attesten med i ringen.
    Men jeg har også oplevet at en hund - min egen smiley - aldrig fik en af en af hendes voksenfortænder og det blev først opdaget da hun var 8-9 år og der sagde dommeren at hun havde alderssvarende bid... jeg havde ingen tandattest på den manglende fortand for hun havde jo aldrig haft den.
    Så det kommer meget an på dommeren om det har betydning eller ej... men generelt så dømmer tyske dommere mere på tænder end nordiske... i hvert fald dem vi har haft.


  • #19   22. apr 2013 Har ikke læst alles indlæg. Men jeg har haft en med en attest. Den laminerede jeg og så var den ikke svær at glemme, da ringsekretærerne var flinke til at give mig den tilbage.

Kommentér på:
tandattest

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce