7.528 visninger
|
Oprettet:
Knækket på ørerne {{forumTopicSubject}}
Er sheltie hvalpe egentlig født med knækket eller er man nød til at "lave" det på dem?
mar 2006
Følger: 65 Følgere: 65 Hunde: 1 Emner: 499 Svar: 20.326
Min hund er blevet hjulpet med sine - han fik tyggegummi i spidserne under tandskifte. Det er der brusken sætter sig.
sep 2009
Følger: 12 Følgere: 12 Hunde: 1 Emner: 6 Svar: 66
dec 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Hunde: 2 Emner: 469 Svar: 4.717
Det har ikke noget at gøre med hvor "store" ørerne er på hunden, min Sonja har store og tunge ører, men hendes begyndte at stritte og ´jeg fik ikke gjort noget ved det før hun var 4 mdr, så det er bare hvordan man får dem fikset..
aug 2008
Følger: 37 Følgere: 36 Hunde: 3 Emner: 66 Svar: 10.279
dec 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Hunde: 2 Emner: 469 Svar: 4.717
dec 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Hunde: 2 Emner: 469 Svar: 4.717
Du vil sikkert opleve på din kommende hvalp at ørerne begynder at løfte sig og til sidst stritte, og der kan så putte tyggegummi, skoletyggegummi, eller som jeg bedst kan lide (holder bedst) det man køber på et dyreapotek (tror man bare kalder det øresalve og har intet med det at gøre) det har ikke noget medicinsk over sig. det putter man så i ørespidsen så der kommer tyngde i og de "kipper" og derfra kan man så selv "forme" dem hvor meget de skal kippe
jo mere man putter i jo mere kipper det.
dec 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Hunde: 2 Emner: 469 Svar: 4.717
Hvalpen er ligeglad. Øresalven som jeg snakkede om og synes er bedst falder ikke ud som tyggegummi gør. Øresalven "slides" eller opløses hvis det er vådt i langt tid.
Man putter bare noget i af spidsen af øret (indvendigt) og det giver så tyngde og de "kipper" og så hvis begge ører skal have i, skal du lige rette dem til med tyngden så de kipper lige meget, ellers bliver ørerne skæve
mar 2006
Følger: 65 Følgere: 65 Hunde: 1 Emner: 499 Svar: 20.326
Det er helt sikkert noget du kan få vejledning til hos den opdrætter du vælger
aug 2008
Følger: 37 Følgere: 36 Hunde: 3 Emner: 66 Svar: 10.279
dec 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Hunde: 2 Emner: 469 Svar: 4.717
jan 2006
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 13 Svar: 172
Jeg har haft nogle, der har krævet hjælp, og andre, der ikke har. Lige pt. har jeg bla. Sofus, som ikke har haft brug for hjælp, og Dumbo, som har stritører (jeg fik ham som 1-årig, og der var det for sent).
De kan have en periode, hvor de skifter tænder, hvor ørerne kan løfte sig lidt.
Men jeg vil sige, at man nogle gange også skal have is i maven, fordi hos nogle kan det rette sig af sig selv, og man kan arbejde så meget med ører, at de bliver for tunge.
Jeg har mærket på en del sheltieører, og de der har strittet har været meget tynde, mens de tunge har været tykkere, - det er bare min egen personlige erfaring
Og man skal ikke sætte noget i, hvis der ikke er grund til det, det kan have modsat effekt.
jan 2006
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 13 Svar: 172
Min modstand mod at lime ørerne er ud fra det faktum, at en hund jo bruger sine ører til at kommunikere med. Tænk sig en lille hvalp, der møder en større og overlegen hund, - og vil vise, at den ikke vil gøre den noget. Den kan ikke lægge ørerne tilbage og vise underlegenhed og venlighed, men må sende nogle forkerte signaler.
Jeg ved godt, at ørerne kun er en del af signalerne, men den er trods alt vigtig.
dec 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Hunde: 2 Emner: 469 Svar: 4.717
Vi havde Sonja hvis ører bare sad fra lille af, de skulle have lidt hjælp men det var ikke meget. Så fik vi Linda, og jeg var tudefærdig over hendes ører!! Se hende som lille. Hendes ører var SÅ asymmetrisk at det er helt løgn. Det højre øre sad hvor det skulle, men det venstre øre sad og pegede væk fra hovedet samtidig med at det næsten sad klistret til hovedet.
Jeg kontaktede min opdrætter og sagde alle mine frustationer til hende og det eneste hun sagde var. Tålmodighed! De skal nok blive gode.
Og ja.. Det blev de
dec 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Hunde: 2 Emner: 469 Svar: 4.717
Men Nanna vi snakkede jo om det til Ørbæk udstillingen, fordi Linda havde de grimmeste ører, men de rettede sig nu af sig selv, og bagefter blev problemet så at de blev for "lette" til mig og derfor fik de også lige noget tyngde i ørerne, for at de sad pænest, så måske man bare skal have is i maven?
dec 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Hunde: 2 Emner: 469 Svar: 4.717
Og kan også godt forstå dig, synes også det var nervepirrende med Linda. men stolede trygt på min opdrætter som sagde det nok skulle blive godt. hehe
jan 2006
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 13 Svar: 172
Men jeg har set mange, også hos erfarne og garvede sheltie-udstillere og collieudstillere, hvor der absolut ingen held har været med limningen.
Og jeg har også haft et par sheltier, - hvor jeg virkelig prøvede med deres ører, - helt uden held, - så jeg tror ikke altid at det hjælper.
Og en måned synes jeg er lang tid i en hvalps liv, - det kan være lige den tid,hvor den uheldige oplevelse indtræder, og giver den problemer senere hen.
Men det står jo heldigvis en frit for at gøre, hvad man vil. Jeg vil blot aldrig selv lime.
apr 2006
Følger: 42 Følgere: 59 Hunde: 1 Emner: 923 Svar: 5.107
Laddie er udelukkende købt som familie hund, derfor har det aldrig været på tale at lime eller gøre noget ved ørerne.
Men var egentlig bare nysgerrig om de alle er født med stritører
Knækket på ørerne
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside