Pindedominans??? Pindedominans???
Hjæælp!
Hvordan undgår jeg at min hund skader nogen, fordi den VIL have de andre hundes pinde?
Er lige kommet hjem fra en skovtur hvor vi mødte en finsk laphund ca 1 år gl. (som Nero). Den anden hunds ejer kaster en pind og Nero hiver den ud af munden på den, hvorefter de ender i slagsmål. Det ser voldsomt ud fordi Nero nedlægger den anden hund, har fat om halsen på den og rusker. Jeg er skrækslagen, for det var stort set på den måde Nero selv blev skambidt som ½-årig )-:
Den anden hunds ejere virker ikke skræmte, ingen af hundene hyler, men der er ikke tvivl om at Nero løber af med sejren. JEG derimod blev MEGET forskrækket. Selvom jeg ved at Nero er temmelig pindedominant, har jeg dog aldrig oplevet slagsmål over en pind!!!!!
Nogen som har gode forslag til hvad man gør (udover at være på forkant med det og bede folk om ikke at kaste pinde mm) ? Kan man træne det væk? Skal man droppe pindeleg i det hele taget? Andet?
Vh. Gitte
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 68 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.191
Ingen grund til at udfordre skæbnen.
Ressourceforsvar er en naturlig egenskab og må forventes hundene i mellem - også hos vores race.
Jeg ville ikke droppe pindeleg (ikke af den årsag, ihvertfald, måske på grund af risikoen for skader).
aug 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Emner: 416 Svar: 5.181
Og så vær forberedt på at andre hundeejere ikke tænker på dig og din nhund. For et par uger siden så jeg i god tid en med en hønsehund som kastede bold. Jeg fik hurtigt min tæve i snor, men fjolset kastede så bolden lige ned i hovedet på min hund, som flejnede helt ud...Jeg blev rasende på fjolset og var lige ved at slioppe min, men kunde se at hønsehunden var en tæve, så et slagsmål der var ikke gået stille af.
okt 2007
Følger: 38 Følgere: 69 Hunde: 2 Emner: 241 Svar: 15.308
Jeg vil gerne vide det på forhånd så vi kan vælge at gå.
Kia tager aldrig en pind eller legetøj fra en anden hund. Den der har tingen har retten til den. Men i samme øjeblik det smides så er det fair game. Har hun tingen brummer hun hvis andre kommer i nærheden for at tage den.
Men hun vil altid spæne efter ting der bliver kastet.
Så hvis ikke de andre hundeejere eller deres hunde kan tolerere dette så kan de sige det eller smutte et andet sted hen og lege med legetøj end hvor vi er.
jun 2011
Følger: 8 Følgere: 7 Hunde: 1 Emner: 17 Svar: 1.215
jul 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 2 Emner: 1 Svar: 3
Pindedominans???
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside