{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
684 visninger | Oprettet:

Hey folk. {{forumTopicSubject}}

Hej alle sammen..
jeg har bruge for noget hjælp til min dejlige 10ugers hvalp.
jeg vil gerne ha han bliver en god og dejlig hund hvilket han er men vil gerne ha han bliver ligeså dejlig når han bliver ældre.
Har nemlig bla. fået af vide at de kan blive snak så søde når de bliver ældre.. Men det jo noget med opdragelsen.
vil bare være sikker på gøre det rigtig.
Han har så navle brok(staves)
Jeg så nervøs for at det går hen bliver noget meget slemt. bare generalt bekryming.
Skal til dyrlæge med ham d. 1-05, ¨
Og så skal vi ud shop ting til ham der os..
Er rigtig glad for ham og håber på en god fremtid med mig og kæresten og Simba.

Mvh sabrina


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hey folk.
  • #1   13. apr 2010 Ejh hvor dejligt med llidt liv i huset med sådan en lille rottweiler hvalp, tillykke med ham =)
    Noget specielt du tænker på du gerne vik vide? Så fyr bare løs ..


  • #2   13. apr 2010 Jo det der navle brok.. ?
    Så jeg "hørt" de kan blive meget arig det vil jeg gerne undgå-.


    Ja det sq rart han er rigtig dygtig til lave tingene ude for..


  • #3   13. apr 2010 Uha lige det kender jeg ikke så meget til, håber du får svar fra andre i tråden smiley
    Super dejligt når tingene går som man ønsker ;D


  • #4   13. apr 2010 Nu ved jeg ikke hvor stor den navlebrok er? I rigtig mange tilfælde vil dyrlægen intet gøre ved den, og i nogle tilfælde kan det lukke sig selv. Men som sagt kommer det an på størrelsen. Hvis det er tilpas stort, kan det lukkes ved operativt indgreb, det er en lille operation.

    men godt at du har en tid ved dyrlægen, det er altid godt at have ham med på råd, også i det videre forløb.

    en hund kan jo altid blive gal, f.eks ved smerte, men tvivler at det vil ske pga navlebrok, med mindre at det er så stort at tarmen kommer i klemme og hunden får ondt.

    Du kan selv skubbe brokket ind på plads, og på den måde evt hjælpe "hullet" til at lukke sig. det er klart hvis der hele tiden sidder noget i brok hullet, så vil det ikke kunne lukke sig naturligt. Det er da et forsøg værd:-)


  • #5   13. apr 2010 navlebrok burde ikke give agressivitet.. alt efter hvor stor brokken er selvfølgelig.. hvis den er ca 1 cm kræver den ikke den store opmærksomhed, bare sørg for at putte den ind så ofte som muligt..
    jeg har selv haft en hund med en middel navlebrok (1½ cm som 8 ugers) denne blev ikke opereret men har nu heller aldrig været et problem for hunden.. den elskede at få nusset navlen :o)

    jeg vil råde dig til at tilmelde dig noget hvalpemotivation. her vil du få svar på mange af dine spørgsmål og her vil de også kunne hjælpe dig ved evt opståede problemer..
    generelt kan man sige at masser af kærlighed men også konsekvans er ting man skal tage meget alvorligt i opdragelsen af sin rottweiler.. gør dig allerede nu klart hvad han må og ikke må og sæt allerede grænser. gør du det nu bliver det en del lettere end senere, når han vejer 50 kg


  • #6   13. apr 2010 det var ikke mening at det skulle lyde som at han blev agrasiv a navle broken smiley
    men syntes godt om jers svar..
    ja nemlig mine veninder og familie vil gerne ha den lille bamse i senge og sofa men men når han så er stor og fylder helt vildt så det jo ikk særlig godt heh..
    han er okey med lig på gulvet.
    jeg syntes han tager det meget pænt. men må indrømme glæder mig til han bliver bare 2 mdr ældre smiley selv om jeg fået af vide det der drenge stregerne kommer frem i ham..
    men han var alene i dag og det gik meget beder ind jeg selv forventet så stolt af Simba,, smiley


  • #7   14. apr 2010 han lyder til at være en dejlig lille hund

  • #8   14. apr 2010 Så nu jeg lige fundet ud af at Simba knurre når man tager hans mad,,
    Det lidt skidt..
    Hvad gør jeg?


  • #9   15. apr 2010 Sabrina, lad ham være når han spiser.. det er en fejlagtig opfattelse at man skal begynde at tage hunde/hvalpenes mad fra den, netop dette vil skabe mistillid fra din hunds side.. i stedet skal du hver gang du kommer tæt på ham og han står og spiser dumpe godbidder, mad til ham, så han opfatter at når du nærmer ham og han spiser, er det positivt altid.. på et senere tidspunkt vil det bare være naturligt for ham at du opholder dig i nærheden af ham og hans madskål.. kødben og mad der er uddelt er hundens, lad det være !!

  • #10   15. apr 2010 I mit hoved skal man kunne tage maden og kødben fra hunden og det er især vigtigt når der er små børn på gulvet i huset at hunden ikke freaker hvis de kommer for tæt på skålen. Selvfølgelig skal hunden havde madro men der skal være plads til alle, Så hvis hunden knurrer vil jeg sige NEJ og tage skålen

  • #11   15. apr 2010 Linda A. problemet med at man tager maden fra den er jo at du netop derved bekræftiger hunden i at den skal knurre.. ved at afdramatisere at man nærmer sig skålen og hunden der spiser, så fjerner man også hunden usikkerhed der udløser knurren.

  • #12   16. apr 2010 Vi er ikke enige, Men ligesom børneopdragelse så er der forskellige holdninger. Mine hunde har aldrig knurret af mig når jeg har rodet i deres foder og taget skålen væk og min dreng på 3 år "hjælper" tit Tyson fordi han ind i mellem går i panik over skålen. Han går så hen og løfter den op til ham og holden den mens den gl hund spiser.

  • #13   16. apr 2010 jeg kan evt, henvise til denne her udmærket artikel.

    (link fjernet)


  • #14   16. apr 2010 jeg takker..
    skal på en hold til hundetræning d.3 og glæder mig.. smiley


  • #15   16. apr 2010 Simba er allerede begynde og vil "ride" på mig .
    Han får ikke lov
    Men er det normal og hvorfor gør han det så tidlig?
    Han prøver os på min fars hund nogen gang når de leger?


  • #16   16. apr 2010 Sabrina. han" jumper# på jer fordi han vil dominere og det skal han ikke have lov til - hverken på jer eller andre hunde

  • #17   16. apr 2010 det vigtige er, at man viser hunden at man ikke er ude på decideret at tage maden fra den, men at den altid får det man tager fra den igen, og hvis f.eks den har et ben, der ikke må beholde, er det vigtigt at bytte med den. Jeg kan ikke se noget forkert i at man kan røre ved madskålen, når den spiser, man skal bare gøre hunden tryg ved det først, og det gøres bedst, når den er hvalp. Så den skal have positive oplevelser med det.

  • #18   17. apr 2010 Nu tænker jeg lidt.. simba knurre af mig nogen gang ved ikk om det postiv leg eller hva det er ..?
    fornemmer af han bliver en smule agrasiv?
    Ved ikk lig hva jeg gør..
    vi næsten blivet enig med det med maden.
    der næsten ingen ting mere..


  • #19   18. apr 2010 Sabrina. det er jo svært at sige når man ikke har set når han gør det. Men en rottweiler er jo en vaskeægte bummer - mange af dem "knurrer" når de bliver kælet for og leger med en eller andre hunde, derfor kan de godt blive misforstået og mange tror at hunden er sur. Men de knurrer selvfølgelig også hvis de er sure - du kender vel hunden bedst og det er da skidt hvis du ikke kender forskel på hans signaler. Jeg vil råde dig til at søge hjælp.

  • #20   18. apr 2010 Bummer = brummer. he he

  • #21   18. apr 2010 prøv kig mine video klip.
    syntes det lyder som han utilfræs eller hvad man siger..
    jamen vi starter til hunde træning d.3


Kommentér på:
Hey folk.

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce