NyChihuahua

NyChihuahua

Medlemmer: 430
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
835 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

Halsbånd/seler uden 'udsmykning' Halsbånd/seler uden 'udsmykning'

Min lille Fiffe, har været til doktor dyr idag..
Muligvis, har hun en form for allergi overfor evt. nickel eller andet, fra udsmykningerne og hendes hundetegn fra halsbåndet..
Men, jeg synes i forvejen det er enorm svært at finde halsbånd/seler, er der evt. andre der har været heldige at finde halsbånd UDEN form for udsmykning i? altså evt. med plastik eller andet?? Hun er en meget lille chi, så det kræver selvf. et af de helt små halsbånd/seler (for mig er det lidt ligegyldigt om det der halsbånd eller sele)...
På forhånd tak! smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Garderobe 500 kr.
  • Hjælpe til 16 fjedre i trampolin 500 kr.
  • Hang TV 600 kr.
  • Hænge TV op på væg og sætte til (har kun el-ledning) 500 kr.
  • Vi har en lampe med lyd dæmper funktion, der ikke helt virker 500 kr.
  • Nedtagning af lamper 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Halsbånd/seler uden 'udsmykning'
  • #2   23. feb 2010 Hej Stina.
    Ja hvorfor skulle de ikke også kunne få nikkelallergi? Jeg syntes ellers at vores rigtigt mange hunde og katte gennem tiden må have haft næsten alle de gebrækkeligheder der fås, men ikke lige nikkelallergi.
    Kunne det tænkes at et halsbånd til katte kunne bruges? De fås jo i mange materialer, men mange af dem har jo en såkaldt klik-lås af plastik, som muligvis kan gå op, hvis hunden er for livlig. Jeg ved det ikke. men det er da et forsøg værd. Hun er forøvrigt bedårende din lille Fie. Elsker Black & tan. Har selv en korthåret b & T. Held og lykke med din efterlysning af råd. Vh Tina.


  • #3   23. feb 2010 hejsa, jeg har læst at bløde nylon halsbånd er gode til en lille chihuahua, så min har fået sådan et nylon killige halsbån fra trixi med plastik kliklås. de skulle ikke gnave og skarve så meget. Men har set at du kan købe xxs hundehalsbånde. jeg har bare besluttet at det var godt med en som hun kunne få lov at klø i til hun havde vænet sig til den, og som kan spændes ud som hun vokser, for derefter at købe et passende til hende.

  • #4   24. feb 2010 Tina: Ja, sjovt nok, nickelallergi ik? smiley Jeg undrede mig også.. For jeg var forberedt på at det var hårsækkemide allergi og sku behandles osv.. Så de kan sjovt nok, have MANGE ting, vi ikke heelt vidste de kunne eller i hvert fald tænkte over smiley

    Jeg har en kattesele faktisk, fra hun var hvalp, men hun var ikke helt enig i den og gik tit den anden vej når jeg tog den frem - derfor valgte jeg efterfølg. halsbånd, så hun ikke skulle plages med dét.. Men det bliver den midlertidigt, også kigeer jeg mig godt omkring..

    Mange tak for svarene!! - Det kan jeg nemt bruge til noget smiley


  • #5   24. feb 2010 Hvor kan de Rogz købes? smiley

  • #6   24. feb 2010 puppia selen har også den fordel, at hvis du køber et lille hundetegn, så rør det slet ikke hunden kun selen, da den bredere end mange andre seler jeg har set.

  • #7   24. feb 2010 Na ja, apropos - er det så ik noget med det er lov at de skal gå med hundetegn?? smiley Eller må vi ned i en smykke butik og købe et uden nickel..
    Men tak for siderne smiley Går ind og finder et halsbånd til lille Fisen..


  • #8   25. feb 2010 ja som Cille siger, så rører hundetegnet ikke kroppen med en puppiasele.

    Men eftersom du ikk er så meget til seler, så vil jeg absolut også anbefale et rogz halsbånd. Jeg har selv et.

    Mht. hundetegn, så findes de i plastik.
    se her
    http://www.dogshop.dk/shop/hundetegn-43c1.html


Kommentér på:
Halsbånd/seler uden 'udsmykning'

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce