Labrador retriever elskere

Labrador retriever elskere

Medlemmer: 174
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
1.237 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 16 Svar

EIC! EIC!

Hej Alle..

Har I alle hørt om EIC (Execise Induced Collaps) ??
- Hvis ikke:
(link fjernet)

Jeg skal bare lige høre jer om følgene:
- Får i testet jeres hunde??

Vi har fået testet alle vores voksne hunde (8 stk.) samt vores kuld hvalpe.
De testede hunde og resultaterne kan ses her:
(link fjernet)


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng af lampe 350 kr.
  • Toilet løber 1.000 kr.
  • Bosch vaskemaskine gået i baglås. Har prøvet alt i henhold til manual intet virker 1.000 kr.
  • Montering af emhætte 1.000 kr.
  • Skift forlyslygter Opel Karl 300 kr.
  • Plæneklipper vil ikke starte 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  EIC!
  • #1   10. jan 2010 Tak for info. Anede helt ærligt ikke, at labber kunne være disponeret
    for dette.


  • #2   10. jan 2010 Ja, jeg har hørt om det.

    Nej. Luna er ikke testet for det. Hun er steriliseret og kommer ikke i avlen. Jeg har ingen kontakt til opdrætter (privat familie, der blot fik et enkelt kuld og beholdte en tæve selv) eller søskende til Luna. Men jeg ved at Luna er den eneste af søskende, der er blevet hd og aa fotograferet.

    Men jeg læser lige på dine links, så kan jeg måske også læse mig til, hvordan man tester smiley


  • #3   10. jan 2010 PiMalou: Det er forholsvis nyt! Jeg fik resultaterne for vores hunde her i November smiley

  • #4   10. jan 2010 Det er vist også rimelig ny-opdaget

  • #5   10. jan 2010 Jeanette : Man tester ved hjælp af en blodprøve (DNA) smiley

  • #6   10. jan 2010 Men hvad står b.v.a for i listen over de testede hunde? Har de EIC gen eller har de ikke?

  • #7   10. jan 2010 Malou er snart 8 og steriliseret. Hun bliver absolut hverken udmattet eller
    viser tegn på noget, når hun er "helt oppe og ringe", så m.h.t. hende er der
    vel ingen grund til at teste. Men det er helt klart noget, der vil være i mine
    tanker, hvis jeg skal have lab. igen.


  • #8   10. jan 2010 Nej jeg tester hellerikke Luna medmindre jeg ser tegn på noget

  • #9   10. jan 2010 Jeannette - tak.

  • #10   10. jan 2010 EIC står for at de er effected
    EIC-b står for de er carrier
    EIC-clear står for at de er frie smiley


  • #11   10. jan 2010 Takker smiley

  • #12   10. jan 2010 Min vuf er fri via sine forældre smiley

  • #13   10. jan 2010 Stefan: Der skulle jo være omkring 60 % af alle labbere der enten er bærer eller smittet. Synes absolut ikke det er opreklameret, tværtimod synes jeg det er godt hvis der kommer nogle restriktioner på, så vores hunde opnår den ønskede sundhed - nemlig en sundhed i top. smiley

    Selvf. er EIC'en stadig på prøvebasis, men da der er rigtig mange labbere, der bruges som arbejdshunde, er det godt at kende til hundens tilstand, så man kan hjælpe den på bedst mulig vis smiley


  • #14   10. jan 2010 Lucka er ikke testet for det, men hun bliver heller ikke brugt til avl . Så medmindre hun viser tegn på at være bærer af EIC, bliver hun ikke testet .
    Lille Cleo er heller ikke testet, men hendes forældre er testet for det, så hun burde ikke være bære af nogle af disse sygdomme (hvad jeg ved af) .

    <b>stefan P:</b>
    Jeg synes det er fint at man tester de hunde der skal avles på . For man skal jo ikke avle på en hund der er bære af en af disse kedelige sygdomme . Det gavner hverken avlen eller den nye hundeejer der pludselig finder ud af at deres lille hvalp er syg ..
    Men ja, det er som om de hele tiden finder en ny sygdom at tjene penge på, for folk betaler gerne for at vide om deres hund har denne sygdom .


  • #15   10. jan 2010 Stefan: mange af dem vil jo ikke udelukke en hund hvis den er carrier, men netop sørge for at parre den med en clear.

    Synes det er fint man tjekker for sygdomme, så vi kan blive klogere på, hvad racen lider af. Såfremt sygdommen ikke bliver et problem, så er det jo bare dejligt smiley



  • #16   24. jan 2010 Hov, jeg er da vist kommet lidt sent ind i denne diskussion.

    Men jeg må sige at i denne sammenhæng er jeg på linie med Stefan.

    Vi skal passe enormt på ikke at blive hysteriske over enhver nyopdaget sygdom, som måske (formodentlig) intet betyder for hundenes sundhed.

    Da EIC blev opdaget var det fordi en enkelt hund havde nogle anfald i stressede situationer (en markprøve/avlshund på sjælland). Folk gik lidt i panik og begyndte at få testet hundene, for at udelukke hunde som bærer denne sygdom.

    MEN, det har jo så vist sig at ca. 60% af alle de danske labrador bærer genet og 17 hunde er indtil videre testet "syge". Men hvor mange syge hunde har vi i Danmark? Ja, indtil videre 1 stk!!!!!!!!!!

    Vi har altså 16 hunde (som vi har kendskab til) som er gentestet syge, men som aldrig har haft symptomer på noget som helst. En del af dem højt præmieret på markprøve, på spor og hårdt brugte jagthunde, som alle burde kollapse i tide og utide, hvis ellers denne sygdom var et problem.

    Hvis vi går i panik og begynder at lave avlsrestriktioner på EIC, risikerer vi i mine øjne at sætte fokus på en sygdom som intet betyder og miste fokus på de ting som betyder noget (de invaliderende sygdomme, arbejdsegenskaber, temperament osv.).

    Så jeg synes det er rigtig skadeligt for racen hvis folk går i panik over EIC, fordi fokus falder på noget som formodentlig er ganske ubetydeligt. Heldigvis ved jeg at flere fra raceledelsen deler min holdning (+ Jens Erik Sønderup som er racens sundhedsmæssige rådgiver), så jeg tvivler stærkt på at der kommer avlsrestriktioner på EIC.


Kommentér på:
EIC!

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce