Islandsk fårehund gruppen

Islandsk fårehund gruppen

Medlemmer: 186
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
1.267 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 8 Svar

Zylkene Zylkene

Hej If'er ejere.

Jeg er desværre i den situation at Malou aldrig rigtig har lært at være alene hjemme, har forsøgt alt slags træning. Pt. bor jeg hos mine forældre så der er altid nogen hjemme. Jeg står og snart skal flytte og hvis jeg skal have nogen forhåbning om at få hende med har jeg tænkt på at prøve Zylkene og vil endelig bare gerne hører om der er nogen som har prøvet det?

Hilsen
Sanne og Malou


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rens Terrasse+ olie 7.000 kr.
  • Se på strøm til komfur - flytte ledning til ny gruppe? 2.000 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 870 kr.
  • Spørgsmål 400 kr.
  • Elektriker 850 kr.
  • Haveloungesæt, fod er knækket 1.526 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Zylkene
  • #1   13. aug 2013 Hej Sanne

    Det virkede for min gamle hanhund - da han blev gammel, stressede han tit hurtigt op. Så vi prøvede Zylkene, og han blev mærkbart bedre tilpas og roligere.

    Har faktisk en rest stående og vist også et uåbnet glas, som du gerne må få, hvis du vil prøve det til Malou. (Tjekker lige holdbarhedsdatoen).


  • #2   13. aug 2013 Uh tak Betina. Jamen så kan jeg jo rigtig malke dig for informationer på tirsdag smiley

  • #3   13. aug 2013 Haha ja... De kan holde sig til november, kan jeg se. Der er til 38 dage, så du burde kunne se om det har effekt, inden de er brugt helt op smiley

  • #4   13. aug 2013 Jeg har ikke prøvet det til alene-hjemme, men min gamle tæve var bange for... ja, nærmest alt. Høje lyde især, så sommeren var et helvede pga torden og militære øvelser (bor lige op a militært øvelsesterræn) og vinteren pga fyrværkeri.

    Så vi gav det et forsøg, men oplevede ingen effekt overhovedet, Prøvede osse et tilskud som jeg self ikke kan huske navnet på. Det indeholder bl.a. råmælk der angiveligt skulle have en beroligende effekt. RC laver et foder der indeholder dette til nervøse hunde, hvis du skulle have lyst til at forsøge dig med det.

    Har du overvejet DAP? Det synes jeg da jeg har læst en del gode erfaringer med herinde.



  • #5   14. aug 2013 Michelle - Malou har været helt ude af sig selv da det tordende her i sommeren og fyrvækeri er heller ikke sagen. Jeg har haft prøvet DAP men det har ingen effekt på Malou. Tror lige jeg kigger på det foder fra RC også alt er en mulighed vil rigtig gerne at hun kan flytte med mig.

  • #6   14. aug 2013 Jeg har også brugt Zylkene med god effekt på mine hunde til nytår... smiley
    Så kan godt anbefale det.


  • #7   14. aug 2013 Kan man bruge det over en længere periode eller er et kort tid ad gangen man benyttet det?

  • #8   14. aug 2013 Jeg mener, der gik 5-7 dage før vi så en effekt - og så fik Zico Zylkene i en måneds tid, til vi var sikre på, at han havde vænnet sig til at være alene hjemme i et andet rum end normalt.

    Så vidt jeg husker, anbefales det, at man bruger det 1-2 måneder - og så vurderer om der er behov for at forsætte.


Kommentér på:
Zylkene

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce