DRU-DDH-DHL

DRU-DDH-DHL

Medlemmer: 207
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
1.641 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 14 Svar

Lille hund på kollegie... Lille hund på kollegie...

Jeg er i et kæmpe dilemma...

Efter et brud med min kæreste, er jeg grundet uddannelse tvunget til at bo på kollegie for at få SU´en til at slå til Værelset er ca. 15 kvm og vi bor 2 personer sammen.Der er rig mulighed for gåture i området og han vil komme med overalt efter skole samt i weekenderne.

Mit spørgsmål er nu: Er det forsvarligt at have Spike på knap 1½ år boende sammen med mig på skolen?

Det skal siges at han er en forsigtig og en til tider lidt usikker hund.

Håber I vil hjælpe mig!

Kate


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sætte gardinskinner op i betonloft (Vidga ikea) 300 kr.
  • Tilstoppet toilet 1.000 kr.
  • Handyman to fit some blinds 1.000 kr.
  • Install shower mixer 500 kr.
  • Hænge gardiner op 500 kr.
  • Installere vaskemaskine 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Lille hund på kollegie...
  • #1   24. feb 2010 Jeg personligt ville aldrig have hund på et kolegium.. Der er så meget støj og larm for det meste, ofte et rend af mennesker mv., men det kommer også an på hundens sind.
    Du skriver han er usikker og forsigtig, og så ville jeg nok ikke gøre det..
    - Må du overhoved have hund på et kollegium?
    - Er der slet ingen andre alternativer (Hvad med at slå jer sammen et par stykker om en lejebolig fx)?
    Personligt ville jeg aldrig kunne bo på et kollegium, men hvis du er tvunget til det så kan jeg godt se hvorfor du vælger det - Er bedre end at bo på gaden jo..


  • #2   24. feb 2010 Jeg har fået lov til at have hund her. Der er generelt ikke sindssygt meget støj, men en smule indimellem kan ikke undgås.

    Som tingene er ligenu har jeg ikke andet valg! Så enten skal han bo her eller også skal han have nyt hjem!


  • #3   24. feb 2010 Hmm.. Jamen du kan jo prøve det af? Og se hvordan han reagere?
    Ved det ikke..
    Jeg ville bare aldrig have hund på et kollegium, men omvendt ville jeg aldrig aldrig aldrig bo på et kollegium (!!) - Men hvis det var absolut eneste udvej ville jeg give det et forsøg (og duede det ikke ikke jeg bo på gaden, for hundene gik jeg aldrig af med)! Hehe..


  • #4   24. feb 2010 *LOL* Ja du har nok ret Linnea, Shika ville nok gå i protest! smiley Haha!
    Ej men jeg ville aldrig kunne holde ud at bo på et kollegium, No matter what.. He..
    Men pladsen er jeg såmænd ikke så urolig for - Mere al den larm der som oftest er ved kollegier. Og når du siger han i forvejen et et nervøst gemyt KAN det jo være han reagere negativt på dén slags.
    Men synes du skal afprøve det, måske det ikke genere ham jo?


  • #5   24. feb 2010 Jeg har boet med mine tre piger på et kollegieværelse på 12 kvm i 1 år. De elskede at bo der, for de var også så heldige at de kunne komme med i køkkenet, så de havde bare en KÆMPE familie..!
    Der er en del på mit kollegie der har hunde, og det går helt fint.
    Så jeg vil bare sige go for it..! No probs;)

    (Vil du vide mere omkring mig, mine hunde og mit kollegie, så skriver du bare til mig. Ville bare lige sige at det sagtens kan lykkedes!!)


  • #6   24. feb 2010 Men tænker lidt, at det kommer an på hundens psyke om den ville kunne leve med det - Det kan jo nemt blive en lidt stresset hverdag for hunden? Så er den ikke vant til dét kan det jo give grimme mén?
    Min Shika ville fx ikke egne sig til det, mens Paya sagtens ville kunne ''tåle'' det.. : )
    ...Men nu er der vel også forskel på kollegier i det ganske land, tror næppe de alle er én stor ''hippie forsamling'' med evigt fest og venne-besøg! : ) Høhø..


  • #7   24. feb 2010 Helt sikkert ikke. Jeg boede bestemt ikke på den mest stille gang, men selv min Bertha havde ikke noget problem med det. Tværtimod så åbnede hun sig faktisk bare mere op. Så det kan godt være du siger at Shika ikke ville sig om det, men man kan aldrig være sikker. Selvom vi tror at vi kender vores dyr, så kan de ændre sig meget, og jeg tror helt bestemt, at flyttede du på kollegie med Shika, så ville hun også sagtens kunne affinde sig med det. Ligesom Linnea mener, så tror jeg også at der hvor en hunds ejers hjem er, der og også hundens hjem.

  • #8   24. feb 2010 Jeg kommer ALDRIG til at teste det - Selv Jeg ville få stress af at bo sådanne et sted! smiley
    Men nu er Shika jo en noget ''svær'' hund med en svær fortid, og hun er ikke ret god til at tackle nye udfordringer. Så umiddelbart ville jeg bestemt ikke tro det var noget hun kunne leve med, men det er korrekt at man kan aldrig vide sig helt sikker.
    - Også derfor jeg synes Kate skal give det en chance og se hvordan hendes hund tackler det, men være forberedt på at det måske ikke er noget netop hendes hund kan leve med.
    Krydser fingre for det kommer til at fungere Kate, det ville være pokkers hvis du skulle af med ham :'/

    : )


  • #9   24. feb 2010 Jeg tror på det. Bertha er bestemt heller ikke den nemmeste hund i verden. Dermed ikke sagt at hun er som Shika, men hun er stadig meget sin egen.
    Det er jo en smagssag om man kan bo på kollegie, men når først hunden har vænnet sig til at være der ( som de skal alle steder ), så tror jeg på at alle hunde kan bo på kollegie. Så held og lykke med det..! Det kan være en super fed tid du kommer til at opleve på dit kollegie..!


  • #10   24. feb 2010 Karin - Årh dét lyder dejligt, ja så er der slet ingen problemer i hundeholdet. Dét ville begge mine synes var drøn lækkert + Jeg selv : )
    For mig er pladsen ikke afgørende, men udeomgivelserne og roen!


  • #11   24. feb 2010 Kan næsten regne ud det IKKE er i KBH du bor så, Karin? ;')
    Men lyder super lækkert!


  • #12   24. feb 2010 Ja det er det nemlig Karin, det er lidt andre forhold der er herinde (mig bekendt).. : )


  • #13   25. feb 2010 Karin A: Jeg kan simpelthen ikke få råd til en anden bolig, da jeg udover Spike også har 2 dejlige islandske heste som jeg også gerne vil beholde - stadig på SU =).

    Det er et spørgsmål om at han kan bo de næste 4 måneder sammen med mig og min roommate på værelset. Fra september får vi et større værelse i et seperat hus, som deles af kun 6 personer.

    Men lyder til at jeg skal give det et forsøg og se hvad der sker. =)
    Tak for svarene.


  • #14   25. feb 2010 =)

Kommentér på:
Lille hund på kollegie...

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce