De bageglade goumeter!

De bageglade goumeter!

Medlemmer: 201
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
1.030 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Svar

Tiramisulagkage? Tiramisulagkage?

Er der nogle af jer, der har prøvet at lave sådan en?

Min underbo fylder 85 senere på måneden, og jeg laver hvert år en lagkage til hendes fødselsdag - som en fødselsdagsgave til hende. Forrige år lavede jeg en med rutebiler og sidste år (kæmpe succes!!) med skildpaddecreme - i ved, med Toms kæmpeskildpadder samt hindbærmousse. Den var SÅ lækker!!

Men i år skal jeg jo finde på noget nyt - og hun elsker, når der er sprut i kage! Så derfor overvejer jeg at lave en lagkage a al tiramisu - med chokoladebunde stænket med espresso og evt. whisky (eller hvad jeg nu kan finde af likør/sprut) og så fylde den med den klassiske mascarponecreme.

Men der mangler ligesom noget mere friskt - noget frugt for at bryde den kraftige smag. Har i nogle ideer, og har i prøvet at lave sådan en lagkage før?


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Toilet løber 1.000 kr.
  • Montering af emhætte 1.000 kr.
  • Plæneklipper vil ikke starte 1.000 kr.
  • Blotlæggelse af strømforsyning og etablering af stikkontakt 1.357 kr.
  • Dispose of 90% gasflaske 400 kr.
  • Jeg har brug for at få opsat 2 Ikea gardin stænger i samme rum 499 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Tiramisulagkage?
  • #1   6. aug 2011 har ikke prøvet at lave sådan en før... har lavet en kaffe-lagkage før... den er der billeder af i et af mine albums.
    Men da jeg synes lady fingers, når de er dyppet i kaffen, smager meget af lagkagebunde, kan jeg godt forestille mig at en teramisu lagkage ville smage godt.
    Jeg elsker jo teramisu, og synes ikke den er for fed selvom der ikke er frugt ved eller lignende.
    Så jeg synes godt den kan laves uden noget "at brydde smagen med".

    Ellers skal man servere en lille frugtkompot ved siden af eller bare lige pynte den med noget syrligt.

    Skriv endelig hvis du laver sådan en og hvordan den bliver. smiley


  • #2   6. aug 2011 revet appelsinskal er rigtig godt smiley jeg har før prøvet med appelsinlikør og cacao i steder for kaffe og whisky, det blev også rigtig lækkert.

    du kan også bruge bailey i stedet for whisky


  • #3   6. aug 2011 Ja, jeg har også tænkt på bare at pynte med noget frugt på lagkagen og på fadet rundt om kagen. Hmm.. tja.. tænke tænke ;o)

    Jeg har også overvejret Baileys - jeg er stor fan af baileys, så det var måske også en mulighed! Ellers ligger jeg ikke inde med så meget spiritus - jeg har whisky, hvid samt mørk rom - og det er vist det. Jeg kan få fat på Baileys, da min mor har noget stående, men ellers er mulighederne vist lidt begrænsede, da jeg ikke har råd til at købe en hel flaske. Jeg holder meget af min underbo, men der er vist også grænser ;o)

    Mmmm, hvor ville det være vidunderligt med Amaretto, hvis jeg bare kendte nogen, der lå inde med det!!


  • #4   7. aug 2011 Jeg har tænkt på, om jeg mon ikke kan knuse nogle makroner og lægge på bundene, efter jeg har stænket dem med espresso og spiritus - og herefter lægge creme på? Hvad siger i til det?

  • #5   7. aug 2011 umiddelbart vil jeg tro det bliver for sødt.
    Jeg kan godt lide Karins lide med appelsin.
    Sådan pynte med karameliseret appelsinskal eller revet appelsinskal eller appelsinsaft på én af bundene. smiley


  • #6   7. aug 2011 Hmm ja, det kan selvfølgelig godt være. Jeg er dog ikke så vild med appelsin (jeg skal jo også smage den til og selv have noget af den ;oP ). Og jeg vil gerne have, at den er så tæt på en rigtig tiramisu som muligt. Jeg har derfor tænkt at pynte med noget frugt - jeg ved dog endnu ikke hvilken.

  • #7   7. aug 2011 du kan jo altid bruge friske jordbær, blåbær eller hindbær, det vil gå godt til det søde smiley

  • #8   7. aug 2011 En skam der er så langt, for jeg har en hel flaske amaretto stående og skal ikk bruge det hele.. smiley

  • #9   7. aug 2011 Ih, øøøøøv altså!! Ja, det ER virkelig en skam!! Mmm, amaretto ville bare være så skønt! ;o)

    Ja, Karin, jeg overvejer at bruge kirsebær. Men har ikke bestemt mig endnu :o)



Kommentér på:
Tiramisulagkage?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce