{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  DKK parre DRU tæve
  • #2   1. jul 2008 Det er helt ok Betina; Men tænkte på om reglerne sagde noget om det eller om det er op til folk selv....??


  • #3   1. jul 2008 Det er jo i sidste ende op til folk selv, men man bliver ekskluderet fra cavalierklubben og DKK, hvis man gør det, hvilkt vil sige, at man ikke længere kan få stambogsført hvalpe efter sin han i DKK. Det kræver jo, at der er nogen, der finder ud af det, hvilket næsten altid vil ske før eller siden.

  • #5   1. jul 2008 Hejsa
    Jeg ved faktisk ikke hvor Maj-Britt har fundet den regel, men det kan godt være det passer.
    En hanhund der har en DKK-stamtavle, er avlsgodkendt efter ristriktionerne på racen, kan jo parre DKK-tæver (ejeren behøver ikke engang at være medlem af DKK). De krav opfylder hanhunden jo stadig selvom han har parret et gadekryds eller en fra en anden organisation. Hvis det drejer sig om en Opdrætter med Kennelnavn, er der dog ingen tvivl om at DKK kan fratage denne. Dog vil jeg sige, at der absolut ikke er tvivl om, at tævehundeejerne i DKK automatisk ville vælge en sådan hanhund fra, hvis de er/var bekendt med det (inklusiv mig selv).
    Jeg kan da heller ikke se grunden, for så kunne man jo lige så godt vælge den anden organisation, hvis dette var tilfældet.

    Mange hilsner fra
    Anja


  • #6   1. jul 2008 jeg synes det er dumt at DKK kører sådan en hets imod specielt DRU.. er det måske ikke hundene det kommer an på....?!
    jeg vil mene at det var bedre med noget nyt blod og gode gener end alt det andet snopperri
    linjeavl er sku heller ikke særlig sundt, det synes jeg man skulle lave om på ved DKK, og i stedet kigge på metoden som DRU bruger...

    det burde være lovliget at vælge en godkendt hanhund fra hvilken som helst klub man ønskede.. hvilken stambog de skulle have skulle så være op til avleren /ejeren.. DRU hunde er efterhånden lige så gennemtjekket med hjertefejl og andre ting som DKK hundene så den grund synes jeg der er "outdatet"

    det er bare min mening..


  • #8   1. jul 2008 hvorfor er DRU så slemme.. hvis forældrene er mega smukke og gennem tjekket og udstilet kan stambogs navnet sku da være lige gyldigt.. det kan en hver (undskyld mit sprog)idiot da se..

  • #9   1. jul 2008 Hej igen
    Nu tror jeg ikke jeg nævnte at der var noget galt med dru eller hunde fra andre organisationer:-)
    Men jeg kan ikke se grunden til at blande....
    Hvis det er genpuljen man tænker på, så er DKK jo størst. Jeg tager personligt meget til Udlandet og parrer, for at få nyt blod til DK. Det vigtigste er jo at alle Opdrættere er seriøse omkring avlen, og det uanset organisation. Der er jo bare ikke grund til at parre en hund fra DKK, med en fra en anden organisation, da det jo aldrig er et problem at finde en egnet han (jo måske hvis man ikke vil køre efter det, men så skulle man måske hellere lade helt være).
    Der er jo ikke de samme restriktioner, krav og kontrol der er i de forskellige organisationer, så selvfølgelig skal det ikke blandes... så må vi træffe et valg, og mit er DKK:-)
    Anja


  • #11   1. jul 2008
    Du er da også så hård Line:-)
    Vi snakkes....


  • #14   1. jul 2008 Anja: Det står i DKK's regler. Nedenstående er sakset direkte:

    § 11
    Medlemskab
    Stk. 1. Som medlem kan optages enhver, der fremsætter begæring herom.
    Stk. 2. Udelukket fra optagelse er bl.a. personer, der
    a. er medlem af en af DKK ikke anerkendt kynologisk forening
    b. med videresalg for øje opkøber hunde
    c. opdrætter og/eller sælger hunde, der ikke er stambogsført i DKK
    d. formidler køb og salg af hunde på måder, der strider mod DKK’s formål og interesser
    e. modarbejder DKK’s eller en af denne anerkendt specialklubs interesser.

    Det er i hvert fald den måde jeg forstår det ovenstående :o) Og i Cavalierklubben gælder nogle ret enslydende regler.




  • #15   1. jul 2008 Og jeg må nok være noget uening med dig, Line M, når du siger, at det kan være lige meget, om man blander de to. Vi har lagt et langt forarbejde i DKK, som ikke skal ødelægges. Nogle hunde i DRU er muligvis scannede og pæne, men der er jo ikke styr på deres forældre og aner videre ud. Af samme grund kan en DRU hund overføres til DKK med blank stambog (da denne stambog ikke har nogen værdi i DKK-regi).
    Og som Anja siger, har vi ikke brug for DRU hunde i DKK. Vore genetiske pool er rigelig stor til at undgå indavl (som IKKE er det samme, som linieavl). Der er mange, som importerer hunde fra udlandet og, som Anja, parrer udenlands.

    Og hvis DRU var så gode, kan jeg ikke forstå, at jeg får forespørgsler på min hanhund fra DRU-tæveejere :o)


  • #16   1. jul 2008 Fik lige dette i en pb og vil gerne dele mit svar med jer andre:

    "det er sgu da ikke dkks dommeren der gir ok for at det er en god hund der er da dyrlægen at få en hund bedømt af en domme er jo kun et spørsmål om den overholder normen for racen m.v.h en hunde ejer af en hund fra drc"

    SVAR: Dommeren giver en garanti for, at hunden er racetypisk, hvilket langt fra er tilfældet i andre organisationer. I DRU er der af en eller anden grund VIRKELIG mange champions og efter min mening er det langt fra alle de hunde, der har champ. kvalitet. Ved ikke meget om DRC.
    Sundhed er selvfølgelig vigtigt i avlsarbejdet (og selvfølgelig kan dommeren ikke afgøre dette), men hvis hundene ikke længere ligner cavaliere, kan det efter min mening være lige meget.




  • #19   3. jul 2008 Hmmm synes lige jeg vil komme med en bemærkning til mit spørgsmål, ikke for at diskuterer hvilken klub der er bedst, er fint tilfreds med min egen klub.
    Men tænkte bare på, om det var folks eget valg eller om der i dkk var regler for det. Det har Majbritt jo svaret fint på.
    Ikke for jeg selv vil blande DKK og DRU, ville bare vide, om man måtte ifølge klubben eller ej.

    Tak for svarene.... ;o)

    God sommer til alle.


  • #20   3. jul 2008 Majbritt: Men en ting jeg så ikke helt forstår med DKK og fci standarten, hvordan kan det så være at mange dommer godkender feks ruby og black and tan med hvidt på, når der står i standarten at det er uønsket??? Hvis man går så meget op i fci ???
    Forstår det bare ikke så....


  • #21   3. jul 2008 Gitte: Uønsket ja, men ikke nogen voldsom fejl. FCI/DKK lægger mere vægt på, hvordan hunden er bygget. Hvis topline, brystdybde, vinkling øjenform, ansigsudtryk mv. er i top, betyder lidt hvidt ikke det store.
    Står der to helt lige gode rubyer og den ene har lidt hvidt, bliver den nok ikke vinder, men mere betyder det som regel ikke. Der er dog stor forskel fra dommer til dommer - nogle ser meget på det og andre ser mere på andre ting. De har som regel hver deres kæphest og dømmer sjældent helt ens.


  • #22   3. jul 2008 Majbritt: Ja ok , sjovt nok så ser dru vist mere striks på farverne....
    Men nogen gange har det selvfølgelig også sin fordel at blande farverne, hvad jeg har fundet ud af...
    Men rart nok at hører hvordan der nogen gange er forskel...
    Tak for dine svar... ;o)


  • #23   3. jul 2008 Hmmm men iøvrigt synes jeg da nogen gange det kan virke lidt fusterende at dommer tit ser så forskelligt på hunden...... ;o(
    Kan ikke forstå de kan være så forskellige..


  • #24   3. jul 2008 Gitte: Det er det fandens ved, at dommere er mennesker ;o)

    Men ja, jeg synes også at vide, at farver (hvidt og spot) betyder mere i DRU. Personligt sys jeg bygning og udtryk er vigtigere, da farver er ret hurtige at ændre fra generation til generation.
    Men når det er sagt, skal man tænke sig om, før man laver deciderede fejlfarver og have en plan med det (som vi har snakket om i et tidligere indlæg).


  • #25   3. jul 2008 Ja ok det har du da ret i ....griner...

Kommentér på:
DKK parre DRU tæve

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce